Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №579 від 29.11.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Поклик природи

ГРОШІ НЕ ПАХНУТЬ,

або Чому більшість громадських туалетів - платні?

Знаєте, звідки пішов вираз “Гроші не пахнуть” (латинське “Aes non ole”)? Це слова, приписувані імператорові Веспасіану, нібито сказані ним після отримання грошей від податку на громадські вбиральні Риму і звернені до його сина Тита, який висловив незадоволення з цього приводу. Наприклад, у творі Гая Светонія Транквілла “Життя дванадцяти Цезарів”, звідки бере початок вираз, не наводяться конкретні слова, вимовлені Веспасіаном (у вигляді прямої мови). Ситуація там описується так: Тит дорікав батьку, що і нужники він обклав податком; той взяв монету з першого прибутку, підніс до її носа і запитав, смердить чи вона. “Ні”, - відповів Тит.

Отож, вираз більше, аніж доречний та актуальний, оскільки йдеться про громадські туалети. Автор досліджував громадські (і не лише) туалети, рівень їх якості та можливість безкоштовного входу для пільгових верств населення.

Як з’ясувалося (принаймні, за моїми даними) з платних “стратегічних” туалетів лише два впускають інвалідів 1 та 2 групи - на центральному залізничному вокзалі і у вбиральні на центральному ринку (біля передостанньої зупинки тролейбуса №3, у районі міського Центру соціальних служб для молоді). У туалеті на базарі безкоштовно обслуговують також інвалідів 3 групи, учасників бойових дій та ліквідаторів Чорнобильської катастрофи. У вбиральні біля центрального автовокзалу безоплатно впускають лише інвалідів 1 групи.

Особливо комфортними є безкоштовні туалети в комерційних та релігійних установах, як не дивно останнє. Ідеальна чистота, пахучі гелі для миття рук, сушки для мокрих рук з теплим повітрям, серветки для витирання рук, гаряча вода, освіжувачі повітря.

На жаль, більшість громадських туалетів не вражають комфортом та чистотою, попри платний вхід. Тут прикладів наводити не будемо.

Хіба що випадки цікавих графіті та написів у туалетах. Шкода, що такий жанр, як “туалетні графіті” зникає. Вочевидь, тому що з’явилася стіна ВКонтакті та інших соцмережах, де є більше можливостей для самовираження.

Із запитаннями про періодичність санітарно-епідеміологічних перевірок у вбиральнях та щодо дозволу безкоштовного відвідування “кабінетів 00” пільговиками автору довелося обдзвонити з десяток інстанцій, скажу без перебільшення. Не змогли вичерпно відповісти і з приводу долі великого громадського туалету, котрий мав бути побудований у центрі міста біля кінопалацу “Україна”. Більш-менш чітко відповів лише Олесь Лопачук, керівник відділу зв’язків міського голови Рівного з пресою:

- Нормативні документи щодо безкоштовного відвідування вбиралень можна знайти в Інтернеті. Отже, чи передбачена така можливість, слід запитати касира і якщо так - пред’являти відповідні посвідчення. Щодо великого громадського туалету біля кінопалацу - то тут потрібно спитати у відділі архітектури.

Однак у тому ж відділі архітектури та у відділі капітального будівництва автору не змогли сказати нічого з того приводу, або особи, відповідальні за це, були відсутні.

А тим часом люди, які постійно щось п’ють (особливо чоловіки, котрі зловживають пивом) влаштовують стихійні біотуалети. А що поробиш - поклик природи. Чи зможуть цей поклик природи регулювати та спрощувати його задоволення відповідні закони - покаже час.

29.11.2012Олесь ПОЛІЩУК



Рівне-Ракурс №10 від 29.11.2012p. 
На головну сторінку