Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №583 від 27.12.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Рівненський ЕТЦ попереджає

Безпека при  користуванні газом у побуті - понад усе!

Безпека при користуванні газом у побуті - понад усе!

Людський чинник визначає тенденцію збільшення кількості нещасних випадків, пов’язаних із блакитним паливом

Повідомлення про нещасні випадки, пов’язані з порушенням правил безпеки в поводженні з газом, все більше нагадують інформацію з місць бойових дій - і за масштабами руйнувань, і за кількістю жертв, і за числом потерпілих. Одне з них сколихнуло всю країну: 16 грудня на десятому поверсі 16-поверхового житлового будинку №248 г на Московському проспекті у Харкові стався вибух. Загинуло двоє дорослих і двоє дітей (2005 та 2011 р.н.), постраждало вісім осіб. Їх із травмами різних ступенів важкості госпіталізовано. За попередніми даними, причиною трагедії став газовий балон. Вибухом зруйновано міжквартирні перегородки, пошкоджено перекриття між дев’ятим, десятим та одинадцятим поверхами, є пошкодження зовнішньої стіни будинку. Вогнем знищено чотири квартири. У ході ліквідації пожежі було врятовано 16 людей та евакуйовані 184.

Людина завжди мріяла та втілювала свої мрії про покращення та спрощення життя. Вона дуже швидко звикає до комфорту. Але не все в житті так просто, як воно здається, - кожне “покращення” має свої плюси та мінуси. Всі звикли до води в крані, до світ ла та тепла в помешканнях, і не уявляють, як можна жити без цих благ цивілізації. І дуже рідко люди замислюються над тим, а яким чином ці “блага” з’являються в наших будинках і за якими законами та правилами вони існують.

Газ - це одне з таких благ цивілізації. Блакитне паливо дозволяє нам обігрівати помешкання, готувати їжу, добувати електроенергію для освітлення, допомагає в промисловості та ще багато чого. Людина гадала, що підкорила газ собі, але він підкорюється лише законам фізики та хімії. Тому була вимушена створити правила користування газом на основі цих законів. На жаль, ці правила написані та продовжують писатися кров’ю людей. Газ не прощає ні жартів, ні помилок. Людина схильна вважати, що все найгірше трапиться з кимось іншим, тільки не з нею. І в цей момент вона найбільш вразлива.

- Початок чергового опалювального сезону для нас приносить тільки неспокій та переживання - розповідає технічний експерт ДП “Рівненський експертно-технічний центр” Олександр КОЛОМІЄЦЬ. У період опалювального сезону збільшується кількість аварій та нещасних випадків при користуванні газом у побуті. У 99 відсотках випадків основною їх причиною є людський фактор. Будь-яке дрібне недотримання правил користування газом у побуті може призвести до трагічних наслідків.

Для збереження тепла лю ди замінюють старі дерев’яні вікна на нові металопластикові (майже герметичні), замуровують або заклеюють вентиляційні отвори, герметизують приміщення, де встановлений газовий обігрівальний пристрій, тим самим перешкоджаючи доступу повітря (кисню) до газових приладів. А для постійного та безперебійного отримання тепла блокують або вимикають автоматику безпеки на газових приладах, встановлюють газові прилади без дозволів та проектів із порушенням усіх норм та правил.

Для прикладу приведу декілька випадків.

21 лютого 2012 року в м. Рівне внаслідок засмічення димового каналу та відсутності вентиляції п’ятеро людей (мати та четверо дітей) отруїлося продуктами неповного згорання природного газу (оксидом вуглецю - чадним газом). Причини нещасного випадку: несправний димохід від проточного газового водонагрівача (не герметичність димового каналу, пошкоджений оголовок, відсутність “кишені” та люка для чистки димоходу, засміченість димоходу), відсутність вентиляції приміщення.

У січні 2011 року в квартирі п’ятиповерхового будинку від отруєння продуктами згорання загинув чоловік 1974 р.н. Причиною отруєння стала експлуатація самовільно встановленого газового бездимохідного проточного водонагрівача та несправність (невідповідність) вентиляційної системи.

Ще один фатальний випадок. У березні 2010 року в одній із квартир будинку на вулиці Княгині Ольги внаслідок отруєння чадним газом загинуло двоє людей (1973 р.н. та 1980 р.н.). Причина загибелі - порушення вимог безпеки під час експлуатації газових приладів, а саме: самовільне встановлення елетровитяжки зі штучним спонуканням повітря та приєднання її до димового каналу, в який відводились продукти згорання від проточного водонагрівача, та особиста необережність мешканців квартири (працююча електровитяжка над газовою плитою спричинила виникнення зворотної тяги, внаслідок чого продукти згорання стрімко наповнили приміщення квартири).

- На жаль, летальні випадки при користуванні газом у побуті трапляються все частіше і частіше, - продовжує тему технічний експерт ДП “Рівненський експертно-технічний центр” Надія БОБРИК. - Так, 3 листопада поточного року внаслідок вибуху газу у приватному будинку в с.Пус тоіванне Радивилівського району, постраждало дві особи, одна з них загинула. Під час огляду місця події з’ясовано, що у приміщенні самовільно встановлені два газові конвек тори, які були опломбовані працівником Радивилівського управління з експлуатації газового господарства. Також з’ясовано, що потерпілий, лежачи на дивані, курив. Від недопалку почав тліти матрац. При спробі підвестися, чоловік взявся за опуск газопроводу та зламав його в місці приєднання до запірного пристрою. Стався витік газу, який спричинив вибух і руйнування приміщення та будівлі.

Отже, найбільш поширеними порушеннями, згідно з вис новками Держгірпромнагляду України, є: самовільна заміна мешканцями будинків газових приладів без залучення фахівців спеціалізованих підприємств газового господарства та несправність димово-вентиляційних каналів. На жаль, балансоутримувачами та власниками житлових будинків не організовано відомчий контроль за дотриманням вимог “Правил безпеки систем газопостачання України”, а саме: не витриму ється періодичність перевірок та прочищення димово-вентиляційних каналів.

Останнім часом збільшилась кількість нещасних випадків при користуванні балонами зі зрідженим газом (сумний приклад - трагедія в Харкові). Хочемо повідомити, що особливо небезпечний осінньо-зимовий період, коли балони наповнюються за низьких температур зовнішнього середовища, їх не можна заносити в тепле приміщення. Під час нагрівання зріджений газ розширюється - тиск у балоні значно збільшується, що за умови надмірного (понад 85% об’єму балону) наповнення може призвести до його руйнування, витоку газу та утворення вибухонебезпечної газоповітряної суміші. Напов нення та обмін балонів повинен здійснюватися спеціалізованими підприємствами, які мають відповідний Дозвіл Держгірпромнагляду.

ДП “Рівненський експертно-технічний центр” звертає увагу споживачів природного газу, що у більшості випадків їх безпека залежить від них самих. Щоб уникнути нещасних випадків, потрібно неухильно дотримуватися правил користування газом у побуті.

В Україні станом на 1 листопада 2012 року при використанні газу в побуті сталося 86 аварій, постраждало 165 осіб, 67 з яких - смертельно.

Рішенням Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2007 року функції технічного розслідування обставин і причин виникнення аварій, пов’язаних з використанням газу в побуті покладено на Держгірпромнагляд.

ДП “Рівненський експертно-технічний центр”

33028, м. Рівне, вул. Лермонтова, 7; тел./факс: (0362) 26-58-90, 62-07-59;

e-mail: office@drop.rovno.ua

27.12.2012



Рівне-Ракурс №10 від 27.12.2012p. 
На головну сторінку