Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №585 від 10.01.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

САУНА ВРЯТУЄ ВІД ГРИПУ ТА ЗАСТУДИ

САУНА ВРЯТУЄ ВІД ГРИПУ ТА ЗАСТУДИ

У зимовий період організмові завжди бракує сил та гарного настрою. Сонливість, апатія, низька працездатність - цей стан супроводжує майже кожного з нас. Фахівці пояснюють його одним словом: імунодефіцит. Як же цьому зарадити? Виявляється, є доволі простий і дієвий спосіб - регулярні відвідування сауни або лазні. Такі походи оберігають від інфекцій та застуди, регулюють циркуляцію крові, очищують шкіру та поліпшують самопочуття. Разом із потом з організму виводяться токсини, а шкіра стає гладенькою і рум’яною. Організм втрачає велику кількість води. Відповідно, кров стає густішою і починає інтенсивніше виробляти захисні тіла, які знищують віруси та бактерії. А ще любителі попаритися рятуються від початкової стадії грипу або застуди саме у сауні.

Позитивний вплив на організм

Вплив сауни на людський організм різнобічний. Найважливішими чинниками її фізіологічного впливу є температура, вологість, а також гравітація. Висока температура подразнює терморецептори шкіри і слизових оболонок дихальних шляхів. Насичення повітря водяними парами сприяє обміну альвеолярного повітря, впливає на терморегуляцію тіла шляхом потовиділення. Під впливом сауни підвищується споживання кисню і збільшується виділення СО2. Головним стресовим чинником сауни є вдихання гарячого повітря з подальшою рефлекторною дихальною адаптацією і зміною циркуляції крові. Цей механізм оберігає організм людини від надмірного підвищення внутрішньої температури тіла і порушень гомеостазу. Тепло сприяє релаксації тканин зовнішніх дихальних органів, поліпшує рухливість сегментів хребта і реберно-хребцевих суглобів, розслаблює зв’язкові структури, напружені дихальні м’язи. Важливим ефектом сауни є розширення бронхів. У результаті локальної релаксації органів, дихання стає чистим і глибоким

Сучасні медичні дослідження підтверджують позитивний вплив сауни. Дія на шкіру і слизову оболонку порожнини носа гарячого повітря сприяє зменшенню її набряку при респіраторних захворюваннях і зменшує виділення секрету з носа.

Засіб профілактики респіраторних захворювань

Для профілактики розладів серцево-судинної і дихальної систем, метаболічних, вегетативних і нервових порушень можна вдаватися до сауни - радять фахівці. Саме правильне її застосування сприяє помітному зменшенню виникнення банальних респіраторних інфекцій. Серед постійних відвідувачів сауни значно менше випадків непрацездатності під час епідемій грипу, ніж у тих, хто її не відвідує.

Медики стверджують також, що сауна ефективно впливає на імунні процеси та полегшує перебіг хронічних запальних захворювань дихальних шляхів, що інколи погано піддаються звичайним методам терапії. Тому сауна займає почесне місце у лікуванні хронічного бронхіту і бронхіальної астми. І не дивно, що для профілактики лікування захворювань дихальної системи останнім часом все ширше в поліклінічних, клінічних, санаторно-курортних та інших установах звертаються до послуг сауни.

Ароматерапія та віник

У приготуванні парових ванн навряд чи можна недооцінити роль ароматичної олії. Поруч із джерелом тепла варто поставити у сауні термостійкий посуд (50-100 мл) з широкою горловиною, наповнений водою, і додати туди ефірних олій (до 10 крапель на 15 кв.м площі лазні) цією сумішшю можна збризнути дерев’яні лавки і стіни. А от на гарячі камені лити розчин олії не варто. Можна використовувати такі суміші олії, як ялівець, лимон, сандал (4:4:2 краплі відповідно) - вони виводять шлаки. Бергамот, іланг-іланг, апельсин (5:3:3 краплі) - зміцнюють нервову систему. Троянда, лимон, лаванда у відповідності 3:3:4 - поліпшують стан шкіри.

Прообразом ароматерапії є використання віників. І справді, у лазні без віника не обійтися. Він поліпшує обмін речовин, очищує пори. Після такого масажу з організму виводяться шлаки. Фітонциди, які містяться у листі віника і травах, нейтралізують хвороботворні мікроби. Шкіра стає гладкою та еластичною. При використанні віника (березового чи дубового) його обов’язково потрібно намочити у теплій воді. Ним нагнітають жар, масажують шкіру, тому руки банщика повинні бути м’якими, віником потрібно лише злегка торкатися тіла. Якщо у парній надто гаряче, махайте віником обережніше, оскільки пара може обпекти шкіру. Любителі лазні вважають, що найкращий - це березовий віник, проте дубовий ні в чому не поступається березовому. Хоча дубове листя трохи гірше від березового вбирає піт, зате воно краще нагнітає пару. Таким віником зазвичай користуються ті, хто любить гарненько погрітися. До того ж ця процедура доповнюється масажем на великій площі рефлекторних точок. Використання рослинних віників - чудовий засіб профілактики ГРВІ та грипу.

Однак, не варто забувати, що як і будь-які ліки, сауна має свої протипокази, якими не слід нехтувати. До таких належать гострі вірусні захворювання дихальних шляхів, гострі специфічні і неспецифічні запалення дихального тракту, злоякісні пухлини або метастази, підвищення артеріального тиску і збільшення хвилинного об’єму серця. У таких випадках, або коли виникають сумніви, варто утриматися від походів у сауну і обов’язково проконсультуватися з лікарем. І ще одне: потрібно завжди пам’ятати про дозованість процедури. У сауні навіть досвідченим паріям не можна проводити більше 2,5-3 години. У цей проміжок часу повинні увійти всі етапи процедури: підготовка до парної, парна, відпочинок.

10.01.2013Галина КАШПЕР, лікар-методист ОЦЗ



Рівне-Ракурс №10 від 10.01.2013p. 
На головну сторінку