Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №587 від 24.01.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Абетка здорового харчування

Авокадо

Авокадо

Ще 3000 років тому авокадо вирощували ацтеки. Але вже в наші дні цей фрукт культивується в Мексиці, Ізраїлі, США, Африці, Бразилії. М’якуш стиглого авокадо ясно-жовтого кольору (після довгого контакту з повітрям вона стає світло-коричневою), м’яка, ніжна, масляниста. Сік лайма або лимона, який нерідко додають до м’якуші авокадо, допомагає зберегти його зовнішній вигляд і смакові якості.

Корисні властивості авокадо обумовлені високою калорійністю і значною поживною цінністю. У ньому знаходяться вітаміни A, B6, C, E, D, H, PP, K, а також мідь, калій (значно більше, ніж в бананах), кальцій, фолієва кислота, фосфор, натрій, мідь. Сильні антиоксидантні властивості забезпечуються глутатионом, що ще більше доводить користь авокадо для людського організму. За енергетичною цінністю і корисними властивостями авокадо перевершує навіть яйця і м’ясо, що робить його унікальним дієтичним продуктом. Незважаючи на свою високу калорійність, цей фрукт не містить цукру, та зате жирів у ньому близько 30%, вони є ненасиченими, а значить, не шкодять організму. Користь авокадо і в його здатності бути сильним афродизіаком. Корисні властивості авокадо забезпечують надійний захист нашого організму від розвитку злоякісних пухлин, оберігають печінку від токсичних і отруйних речовин, цей фрукт показаний при гіпертонії, цукровому діабеті, гепатиті, підвищеній і зниженій кислотності шлунку, а також як загальнозміцнюючий і поновлюючий засіб після перенесених важких інфекційних захворювань.

Корисні властивості авокадо і масла з нього використовуються і в косметичних цілях: воно підвищує захисні властивості шкіри, її еластичність, пружність, насичує киснем, зволожує, живить, заліковує ушкодження, а також рятує проблемну жирну шкіру.

Людині відома не лише користь авокадо. Його кісточка і листя дерева містять шкідливі токсичні речовини, здатні викликати алергічну реакцію і проблеми з травленням, вони небезпечні і для людини, і для тварин.

Калорійність м’якуші плоду на 100 грамів складає близько 120 Ккал.

24.01.2013Тетяна ХВИЛЬ



Рівне-Ракурс №10 від 24.01.2013p. 
На головну сторінку