№589 від 07.02.2013p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Новації
Розмови про всі переваги освіти за кордоном не вщухають вже давно. А от дискусії про он-лайн освіту, яка має стати реальною альтернативою традиційному навчанню у вишах, нещодавно розпочали активно заповнювати весь інформаційний простір.
Нещодавно про всі переваги такого навчання говорили на Світовому Економічному Форумі у Давосі. Там дійшли до однієї думки, що он-лайн освіта, доступна кожному, хто має комп’ютер та Інтернет, стирає кордони та дозволяє студенту обрати для себе той освітній продукт, який його цікавить. Особливо це важливо для країн, де доступ до освіти обмежений або її рівень є низьким.
Звісно, ніхто не замінить справжнього навчання в аудиторії, але он-лайн освіта має стати хорошою альтернативою отримання знань, при цьому із мінімальною витратою коштів. Та, щоб це стало реальністю, має пройти п’ять, а то і десять років. А головне, має змінитися свідомість людей та розуміння, для чого вони все-таки здобувають знання.
Незважаючи на це, ми чудово знаємо, які умови та перспективи навчання у вишах в Україні. Для того, щоб дитина здобула вищу освіту в нашій державі, батькам потрібно відкладати кошти майже з її народження. Адже за навчання потрібно не лише заплатити, а й зробити так, щоб дитина вступила в університет.
А що ж можна сказати про освіту за кордоном?
Нам вдалося поспілкуватися із студенткою одного із польських університетів, яка вже рік навчається за кордоном та здобуває ступінь магістра. І ось, що вона розповіла: “Система навчання і ставлення викладачів тут зовсім інші. Нікого нічого не хвилює, окрім твоїх знань, ніякого упередженого ставлення до студентів, тобто, повна демократія.
Цікавим є те, що навчатися в університет йдуть у більш старшому віці. Тобто, магістратуру люди закінчують приблизно у 25-30 років, а не в 21, як у нас.
Щодо складності навчання, то мені здається, що вимог менше, але просто вчать більш конкретні речі, прикладні, а не так, як в нас - все і нічого!
До Польщі в основному приїжджають на безкоштовне навчання, по різних програмах, бо якщо вчитися як іноземець, то це дорого. Зокрема, в Ягеллонському університеті вартість навчання в середньому для іноземця у рік 5-7 тис. євро. Мені вдалося отримати карту поляка, тому вступала на правах поляків і пройшла на бюджет.
Але якщо порівняти оплату для поляків, то якщо вступають на платну форму навчання - це коштує в середньому 3-5 тис. злотих у рік - приблизно місячна зарплата для них.
Я живу в гуртожитку, це коштує 350 злотих (100 доларів), але ми мешкаємо як у квартирі з євроремонтом, автономним опаленням, і без вахтерів. Харчування набагато дешевше, в рази два точно. Для студентів знижок купа, на транспорт, різні кафе.
Поляки рідко подають на стипендію, вони не надають цьому великого значення, а розмір виплати в середньому 500-900 злотих (170-300 доларів).
В університеті увесь семестр ніхто нічого не робить, але на сесії повинен знати все, головне - ніхто нікого не змушує вчитися, всі розраховують на ентузіазм і порядність студентів”.
Судячи з усього вищесказаного, закордонні університети більш адаптовані до дистанційного навчання. Адже більшу частину знань студенти здобувають самостійно. Та якщо дивитися на усю ситуацію у матеріальному аспекті, то он-лайн освіта набагато вигідніша для українців. Адже якщо підрахувати, то в середньому, на навчання однієї дитини сім’я витрачає близько 20 тисяч гривень за рік, і це, не враховуючи різні “благодійні внески”. А тепер множимо цю суму на п’ять років навчання і виходить просто астрономічна цифра. І при цьому, не факт, що ви знайдете роботу за спеціальністю.
Тож економія з дистанційною освітою цілком реальна, але для нас поки неможлива. Щоб змінилася система, необхідно чимало часу. Сподіватимемося що вже незабаром українська молодь зможе здобувати освіту без перешкод. Наразі ж маємо, що маємо - і нічого жалітися.
07.02.2013 | Юлія ГОЛИК |
Рівне-Ракурс №10 від 07.02.2013p. На головну сторінку |