Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №589 від 07.02.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

З ЛІКАМИ ПОТРІБНО БУТИ НА “ВИ”,

З ЛІКАМИ ПОТРІБНО БУТИ НА “ВИ”,

або Як правильно і грамотно вживати лікарські засоби

Єтакий анекдот: “Хочу таблетку від голоду. Таку круглу, велику, смачну. Називається котлета”. А втім, не всі таблетки такі нешкідливі й безпечно виготовлені, як якісно зроблена котлета.

1. Перш ніж придбати будь-які ліки (окрім хіба що активованого вугілля чи вітамінів, хоча й із останніми треба бути обережними) обов’язково порадьтеся з лікарем, або, принаймні, з фармацевтом-провізором, якщо ви впевнені в його компетенції. Особливо це стосується рецептурних препаратів, які вам могли продати й без рецепта. Якщо вам недостатньо популярно чи детально пояснили - підійдіть до іншого фармацевта, це ваше право як споживача.

2. Навіть, якщо препарат вам призначив лікар - перед застосуванням неодмінно ознайомтеся з інструкцією. У вас можуть бути протипоказання, про які лікар не знає. Корисно також прочитати типи взаємодії з іншими лікарськими засобами, котрі вам призначили, чи які ви традиційно приймаєте. Якщо ви берете лише пластинку ліків, а в аптеці залишається упаковка з інструкцією - прочитайте її в аптеці, не кваплячись, за столом. Коли є потреба - попросіть, щоб вам дали зробити ксерокопію, або ще краще, нехай відксерять самі. У деяких аптек є така послуга, а в інших вам просто роздрукують інструкцію. Не соромтеся просити про це.

3. У рецепті вказано, як саме і скільки разів вам вживати ліки. Перепитайте у фармацевта, якщо не зрозуміли - особливо, якщо у вас заберуть рецепт, як це роблять у разі, якщо ліки стоять в аптеці на кількісно-предметному обліку.

4. Не лякайтеся різноманітної інформації про “побічну дію”, виробники зобов’язані написати про всі випадки, навіть, якщо стався один на тисячу людей. Інакше на них можуть подати до суду. Особливо це стосується нових препаратів. Разом із тим, буде розумно порівняти інструкції декількох препаратів, що вам призначили, або виписали на вибір, і обрати ті, що мають менше побічної дії та протипоказань.

5. Порадьтеся з лікарем чи фармацевтом, які ліки вам краще придбати - українські чи закордонні. Запитайте, чи є та ж діюча речовина українського виробництва. Часто українські препарати хоч і дешевші, але кращі. Наприклад, евризам - це український фезам, карбамазепін - це український варіант і діюча речовина закордонного фінлепсину, гліцисед - це український варіант російського гліцину, український депривіт, який містить звіробій - його закордонні аналоги негрустин, геларіум тощо.

6. Більшість таблеток потрібно запивати звичайною водою, якщо в інструкції не сказано інакше. Ново-пассит, як допускає інструкція, можна запивати чаєм чи соком. В інших випадках сік чи каву можна пити лише через 2 години після прийому ліків. Глюконат кальцію для кращого засвоєння слід запивати молоком чи молочними продуктами. Водночас молоком не можна запивати антибіотики на основі тетрацикліну. Кальцій у молокопродуктах заважає лікам всмоктуватися у кишковому тракті. У жодному разі не можна запивати ліки (особливо психотропні) алкоголем чи енергетичними напоями.

7. Якщо ви вжили алкоголь, а потрібно заспокоїтися - випийте заспокійливу рослинну суміш, яка сама по собі містить у комплексному складі етанол (спирт). Приміром, українські фітосед чи седавіт, або закордонний ново-пассит.

8. Якщо відчуваєте, що передозували лікі і зробили небажану комбінацію - випийте 5-10 таблеток активованого вугілля. Але майте на увазі, що воно почне діяти не одразу, і поглине також корисні речовини. При гострому ж отруєнні обов’язково потрібна консультація лікаря чи навіть виклик швидкої допомоги.

9. Лимонна кислота й пекучі спеції протипоказані під час прийому протигістамінних препаратів (від алергії). Шоколад не можна поєднувати з сечогінними препаратами. Не варто пити міцний чай, каву, кофеїномісткі напої (приміром, кока-колу), якщо ви приймаєте снодійне, особливо у другій половині дня, може виникнути безсоння. Небезпечним може бути і грейпфрут - він пригнічує дію протизаплідних засобів, що може призвести до небажаної вагітності. Грейпфрут також посилює або послаблює дію антибіотиків, антидепресантів, препаратів, що знижують холестерин, лікують гіпертонію чи рак. Капусту не можна вживати з препаратами від утворення тромбів.

10. А втім, є і корисні поєднання продуктів та лікарських засобів. Наприклад, хліб з висівками. З’їдайте в день 2-3 шматки такого хліба, особливо, якщо вживаєте послаблюючі. Хліб поглине й виведе з організму токсини, котрі утворилися при закрепах. Яблука корисні при прийомі сечогінних засобів та діуретиків, поповнюють організм калієм. Їжте 1-3 яблука щодня. Є також версія, що при вживанні аспірину корисний кисіль - його можна випити 1 столову ложку перед вживанням ліків. Аспірин подразнює шлунок, а кисіль огортає слизову та захищає її. На дію лікарського засобу це не впливає. Риба добре сумісна з препаратами для лікування серцево-судинних захворювань, вона містить магній та натрій.

11. Будьте також обережні із травами. З ними не можна поєднувати ліки, які зменшують згортання крові, наприклад, із буркуном (рос. “донник”). Засоби для зниження тиску не можна поєднувати з настойками софори. Звіробій, який сам по собі є антидепресантом, не можна одночасно вживати з антидепресантом флуоксетином (торгові назви також - флуксен, прозак, продеп). До речі, трициклічні антидепресанти (наприклад, амітриптилін) та будь-які інші - в жодному разі не можна комбінувати з антидепресантами-інгібіторами МАО. Амітриптилін не можна одночасно приймати з нейролептиком тіорідазином (сонапакс, рідазин).

12. І останнє: ці поради носять рекомендаційний характер, а не терапевтичний. Вони не можуть замінити консультацій з лікарем чи фармацевтом, а лише доповнюють їх.

07.02.2013Підготував Олесь ПОЛІЩУК



Рівне-Ракурс №10 від 07.02.2013p. 
На головну сторінку