№593 від 07.03.2013p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Особливості національного полювання
Велична краса зелених насаджень Рівненщини манить око та тішить душу. Немає слів, щоб висловити усі почуття та емоції, які викликає у кожного з нас смарагдовий рай на землі. Проте те, для скількох живих істот він став місцем постійної прописки, знають тільки лісівники - адже наприкінці зими та на початку весни вони здійснюють підрахунок звірини в мисливських угіддях. Таксація, а саме так фахівці називають своєрідний перепис населення лісу, показує, як тварини пережили зимові морози, і чи не змінили місце свого мешкання у пошуках їжі. “Результати останньої таксації свідчать, що звірина у поліських лісах тримається”, - констатує заступник начальника відділу лісового та мисливського господарства - головний мисливствознавець Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Микола ЯЦИК (на фото).
- З року в рік в області зростає популяція лісових мешканців. На сьогоднішній день у мисливських угіддях мешкають 11272 козулі, 5385 кабанів, 534 благородні олені та 870 лосів. Уся ця і дрібніша фауна комфортно почувається на лісових теренах загальною площею 1 мільйон 431 тисяча гектарів, які закріплені за 70 користувачами різних форм власності, в тому числі: 8 - державної, 32 - громадської або клуби, 30 - приватної. У веденні мисливського господарства офіційно задіяні 374 працівники. У 2012 році підприємства-користувачі інвестували в розвиток мисливських господарств 9,5 мільйона гривень. Завдяки надходженням від реалізації ліцензій, видачі контрольних карточок і посвідчень мисливця в дохід держави було перераховано майже мільйон - 954 тисячі - гривень.
- Які особливості національного полювання порівняно з попередніми роками?
- Сьогодні користувачі мисливських угідь приділяють увагу не тільки їх охороні та проведенню біотехнічних заходів (заготівля кормів та облаштування підгодівельних майданчиків для звірів), а й підвищенню культури організації полювань. Якщо ще 10 років на першому місці було добування тварин, то нині полювання в мисливських господарствах має характер забави, захоплення, розваги. Це - засіб підняти рівень адреналіну в крові, змога відволіктися від буденного життя та нагода приємно провести час із друзями. Зміна ментальності мисливців спонукає господарства все більше практикувати полювання з мисливських веж. Але якісний відпочинок у лісі з мисливською рушницею - це вже збір урожаю, до якого його організаторам треба ретельно готуватися, спираючись на методичну допомогу фахівців нашого управління. Щороку на базі кращих мисливських господарств області проводимо кілька нарад та навчальних семінарів з питань законодавства і вивчення досвіду організації полювань та здійснення біотехнічних заходів, спрямованих на зростання поголів’я лісової звірини.
- Чи принесла така переорієнтація прибуток користувачам мисливських угідь?
- Ведення мисливських господарств в Україні повністю збиткове, а держава через кризу, на жаль, позбавлена можливості їх підтримувати. Бюджетом передбачені дотації тільки для півтора десятка господарств країни, інші тримаються за рахунок спонсорів, які вкладають у них власні кошти. Кожна область самотужки вишукує інвестиції в розвиток мисливського сектору лісової галузі. Рівненщині пощастило і на керівників обласної влади, і на керівників лісового господарства краю: у нас справи набагато кращі, без перебільшення, ніж у сусідніх областях. Не зупиняючись на інших критеріях, зазначу, що з кожним роком у нашій області збільшується ліміт на добування диких тварин. Ще в 2000 році офіційно добувалося 120 кабанів та 280 козуль. У 2012 році ліміт на добування козулі становив 1086 голів, а кабана - 1243. На 25 відсотків - до 35 голів - зріс ліміт на добування оленя благородного. Але, зауважу, доведені ліміти використовуються тільки на 75 відсотків.
- Поділіться секретом успіху.
- У нашій області, на відміну від сусідніх - Житомирської та Волинської, на кілька років раніше передали лісові угіддя в користування приватним підприємствам та громадським організація або клубам. Відповідно кожен, отримавши свою частку угідь, почав приділяти більше уваги розвитку мисливського господарства та взяв на себе утримання єгерів й охорону. Користуючись нагодою, хочу відзначити кращі мисливські господарства області: ТзОВ МГ “Поліське”, ТзОВ “УРСУС К”, ДП Дубровицьке ЛГ, ДП Березнівське ЛГ та ТзОВ МГ “Сарненське”. Серед районних мисливствознавців у 2012 році вагомих показників досягли мисливствознавці Демидівського району - Микола Дишкант, Рівненського - Олександр Кручок, Зарічненського - Руслан Христюк, Сарненського - Вадим Чернюк та Костопільського - Ігор Радовенчик.
- Давайте, Миколо Олексійовичу, разом ще заглянемо в мисливський календар…
- 28 лютого повністю завершиться сезон полювання 2012 року. У вихідні дні останнього місяця зими мисливці полювали на диких парнокопитих. Цього ж місяця деякі мисливські господарства проводили відстріл хутрового звіра - лиса. Новий сезон почнеться у травні полюванням на самця козулі (на самок - у вересні) і продовжиться в наступні місяці відстрілом
пернатих. Зараз настає період спокою і відтворення дичини.
- Останнє запитання: чи сприяє правове поле, в якому працює мисливське господарство України, його розвитку?
- Законодавчі зміни 90-х років частково внесли позитив у його розвиток. Торік Верховна Рада прийняла пакетом зміни до 33 законів, але говорити про їх ефект ще зарано, оскільки ці зміни не підкріплені підзаконними актами. Вважаю за потрібне акцентувати на тому, що від законодавчої бази залежить і ведення мисливського господарства, і результат полювання, і повага до мисливця, який законно хоче полювати, а не займатися браконьєрством. Відсутність досконалих законів відчутно гальмує розвиток мисливства в Україні. Це відставання особливо помітно, коли порівнюєш вітчизняний досвід із практикою країн Східної Європи і найближчих сусідів - наприклад, Білорусі. Тож законодавцям є над чим працювати, щоб національне полювання було не тільки особливим, а й результативним. Як професійний мисливствознавець вважаю, що
головний трофей - гарний настрій. Сьогодні це перша ознака нової ментальності українських мисливців.
Статистика знає все
• Протягом 2012 року Рівненським обласним управлінням лісового та мисливського господарства було проведено 19 перевірок користувачів мисливських угідь, за результатами яких видано 19 приписів про усунення виявлених порушень та недоліків.
• За цей період на порушників правил полювання було складено 222 адмінпротоколи, в тому числі 185 - працівниками державної лісової охорони.
• Вилучено 39 одиниць незареєстрованої мисливської зброї. Накладено 60600 гривень штрафів, з яких 55283 гривні вже стягнено.
• Відшкодовано 16000 гривень збитків, завданих незаконним полюванням.
07.03.2013 | Спілкувався Олександр ОЛЬХОВИК |
Рівне-Ракурс №10 від 07.03.2013p. На головну сторінку |