№600 від 25.04.2013p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Зелена небезпека
з усього різноманіття лікувальних трав можна зустріти отруйні рослини, які чудово маскуються під своїх невинних родичів. Тому потрібно добре розбиратися серед усього різноманіття лікарських рослин, а в разі біди - вміти надавати першу допомогу потерпілому. Розглянемо найбільш поширені отруйні рослини і надання допомоги при отруєнні.
Блекота належить до роду пасльонових, висота коливається від 30 до 60 см. Стовбур прямий, опушений волосками. Листя подовжені, розташовані на стеблі по черзі біля кореня - черешкові. Квіти мають брудно-жовтуватий з темно-фіолетовими прожилками віночок, зібраний на верхівці рослини. Плодами блекоти є коробочки з дрібним, буро-сірим насінням, що нагадують плоди маку. Найчастіше цю рослину можна зустріти на узбіччях доріг, городах, садах, засмічених місцях.
Блекота, що виростає в диких умовах, у лікувальних цілях не використовується. Всі частини рослини містять алкалоїди групи атропіну. Насіння цих рослин найчастіше стають причиною отруєння, хоча на смак приємні і нагадують насіння маку.
У людини, яка отруїлася цією рослиною, розширені зіниці, паморочиться голова, почервоніле обличчя, перезбудження, можливе марення і галюцинації.
Віх отруйний
Має гладке гіллясте стебло, належить до роду зонтичних, у висоту може досягати 1,5 м. Квітки білі, зібрані в складну зонтичну структуру, корінь короткий, але великий, схожий з бруквою, відзнакою є наявність перегородок, які відмінно проглядаються на розрізі кореневища. Товщина кореня - 4-5 мм, на смак солодкуватий. Оскільки віх любить вологу, зустріти його можна на берегах річок, боліт, канав, а іноді - і у воді.
Віх від кореня до верхівки насичений отрутою. Не втрачає він своїх властивостей і після висихання. Найотрутнішою частиною цієї рослини є кореневище, в ньому міститься отрута - цікутотоксін. У весняний період відрізняється особливою токсичністю, і якраз на цей час припадає пік отруєнь цією рослиною.
Ознаками отруєння є такі симптоми - в роті відчувається солодкуватий смак, що переходить у гіркуватий, біль в області живота, слинотеча, блювота, порушення дихання і кровообігу, марення, судоми. Можлива смерть від зупинки дихання, позаяк отрута віха паралізує дихальний центр.
Вовче лико
Гілки чагарнику вкриті сірою корою, з вкрапленнями дрібних бурих плям. Листя довгасте, розташоване по черзі. Колір листя знизу - з відтінком сизого, зверху - синювато-зелений. Квітки складаються з чотирьох пелюсток, рожевого чи білого кольору, приємно пахнуть, розташовані збоку гілок у пазухах листків. Плодом є яскраво-червона або жовта ягода.
Кожна частина чагарнику містить отруту - дафнін. Особливою отрутністю відрізняються кора і сік чагарнику, а також ягоди, які привертають увагу яскравим забарвленням. При контакті з чагарником шкіра запалюється, з’являються пухирі, а місце ураження довго не гоїться через виникнення на цій ділянці виразок. Найбільш часто плодами цієї рослини отруюються діти, які спокусилися на привабливе забарвлення ягід. Ознаки отруєння - рясне слиновиділення, біль у животі, блювання, запаморочення, судоми.
Вороняче око
Стебло пряме, у висоту досягає до 30 см. Має чотири оберненояйцеподібні листа, розташованих хрестоподібно. Квітка має зеленкувато-жовтий колір, виростає на верхівці листа. Цвітіння припадає на травень-червень. Наприкінці літа з’являється плід, схожий на ягоду чорниці або лохини. Виростає у вологому ґрунті, захищеному тінню чагарників і дерев.
Отруйними є всі частини рослини, особливо ягоди, що мають кулясту форму. Ознаки отруєння - нудота, блювота, болі в животі.
Надання долікарської допомоги при отруєнні
Перше, що необхідно зробити при отруєнні рослинами - видалити отруту з організму і уповільнити всмоктування в кров. Видалити отруту допоможе навмисний виклик блювоти, давши для цього потерпілому велику кількість рідини. З метою нейтралізації отрути, необхідно провести промивання шлунку перманганатом калію.
Щоб сповільнити всмоктування отрути у кров, необхідно приготувати суспензію активованого вугілля і дати потерпілому випити. Для приготування суспензії потрібно подрібнити активоване вугілля в порошок і змішати з водою.
При ураженні ділянки шкіри отрутою рослини необхідно декілька разів промити її розчином перманганату калію або обмити водою з милом.
25.04.2013 |
Рівне-Ракурс №10 від 25.04.2013p. На головну сторінку |