№601 від 03.05.2013p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
У Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулася зустріч з учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, місцевим художником-іконописцем Олександром Лавориком, який працюючи в Гощанському РВВС на посаді міліціонера ВВО в період з 18.05 по 12.06 та з 1.12 по 13.12.1986 р. виконував службові обов’язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Під впливом побаченого, пережитого, художник створив серію робіт “Чорнобиль”, яка зберігається в РОКМ. Це сюжетні роботи та портретний цикл учасників ліквідації аварії, написані з натури на місці трагедії.
У переддень вшанування ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, у грудні 2012 р., в церкві цілителя Пантелеймона Владика Варфоломій освятив ікону “Чорнобильський Спас”. Зараз ікона там і зберігається.
11 грудня 2012 р. на традиційному мітингу, приуроченому до Дня ліквідатора, біля пам’ятника жетрвам Чорнобильської катастрофи серед ліквідаторів, представників влади, духівництва, членів громадських організацій, працівників структурних підрозділів МНС, рівнян відбулося представлення освяченої ікони. Цей обряд і поминальний молебень відправив Архієпископ Варфоломій.
Під час заходу в РОКМ демонстрували фотокопії чорнобильської серії Олександра Лаворика з фондів РОКМ, а також відбувалася фотофіксація процесу написання, освячення та представлення ікони “Чорнобильський Спас”.
Поважним гостем РОКМ був Голова громадської організації “Союз Чорнобиль України” Георгій Хиль.
Трагедія на Чорнобильській АЕС вкрила своїм чорним крилом північні райони нашої області. Окрім того, багато рівнян безпосередньо були на атомній станції і брали участь у ліквідації аварії. Саме вони стали ініціаторами написання ікони “Чорнобильський Спас” для міста Рівне.
“Чорнобильський Спас” - це незвичайна велична ікона. За досить короткий, як для ікони, час свого існування вона стала особливо шанованою серед християн. У чому ж її унікальність? Із благословення митрополита Київського і Всея України Блаженнішого Володимира, мабуть, вперше на іконі Господь зображений разом із людьми. Ісус Христос стоїть на хмарині в центрі композиції, праворуч - Архістратиг Господній Михаїл із вогненним мечем та щитом з зображенням хреста, а ліворуч - Пречиста Мати Богородиця Марія. А під ними - обпалена смертоносним радіаційним вогнем земля і зоря-комета Полинь…
Бог рятує душі, чорнобильці-ліквідатори - Землю і життя на ній. Тобто, на іконі зображено Божу рать - чорнобильців-рятівників. Вони виконали Божу заповідь “Не убий!”, не лише не пролили чужої крові, а й свого життя не пошкодували. Саме тому їм випала така честь.
Написання цієї ікони тривало майже два з половиною роки. Цю, без перебільшення відповідальну, місію взяла на себе людина, яка особисто відчула увесь біль і страх атомної катастрофи.
Олександр Лаворик, художник, ліквідатор, так описав ікону: “Знизу душі померлих від радіації людей і ліквідатори аварії. Посередині сосна, яка взяла на себе радіаційний удар, а далі, на горизонті, сама ЧАЕС і зірка Полину, яка падає з неба, це біблійний символ”.
03.05.2013 | Юрій РАЧКОВСЬКИЙ |
Рівне-Ракурс №10 від 03.05.2013p. На головну сторінку |