№604 від 23.05.2013p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Отруйні плазуни
Одним із неприємних наслідків аномально спекотної погоди останніх років і явного потепління клімату є посилена активність гадюк в Україні.
Гадюка звичайна найпоширеніший вид, характерний для лісів Полісся і Карпат. Населяє хвойні, змішані ліси і широколистяні ліси. Особини з буруватим або сірим забарвленням мають більш або менш виражену зигзагоподібну смужку, яка тягнеться по спині вздовж хребта.
Спеціалісти запевняють: гадюкам не властиво першими нападати на людей. Їх активність залежить від температури повітря. Чим тепліше, тим вони активніші. Взагалі гадюки надають перевагу безлюдним тінистим лісам і моховим, помірно заболоченим ґрунтам. Але якщо болото пересихає, а в лісі за 30 градусів, гадюка йде до людей: на дачі і городи. І якщо її злякати вкусить.
.
Корисні поради
Хто любить відпочивати на природі, пам’ятайте, що гадюки найбільш агресивні навесні і в перший місяць літа. У цей період їх отрута концентрована і небезпечна. Якщо ви побачили гадюку, то найкращий самозахист відійти від неї якнайдалі, а то будьякийрізкий рух на її території може бути розцінений гадюкою, як агресія.
“Поцілунок” гадюки
Одразу після укусу починається головний біль, лихоманка, набрякають м’які тканини навколо ураженого місця. Особливо страждають діти, у яких інтоксикація протікає у важкій формі, і дорослі, які схильні до алергічних захворювань. В іншому випадку “поцілунок” гадюки може викликати різке зниження артеріального тиску, збій дихання, втрату свідомості.
Перша допомога
У перші секунди після укусу спробуйте вичавити з ранки декілька крапель крові. Потім це робити марно, отрута поширюється в організм дуже швидко. Не слід нервувати, а просто викликати швидку допомогу. Постраждалого потрібно покласти в прохолодне місце і забезпечити рясним питтям, але вживання спиртного протипоказане. Також укушеному слід якнайменше рухатися. В очікуванні швидкої допомоги добре підтримує прийом будьяких заспокійливих і знеболювальних препаратів, а “сердечникам” піді йдуть відповідно їхні ліки. Можна ще прикладати до ураженої ділянки лід і змазувати протиалергійною маззю. Не варто перетягувати укушені кінцівки джгутом, прикладати до неї землю тощо.
23.05.2013 | Валентина КОПЕЛЬ лікарсанологоблцентру “Здоров’я” |
Рівне-Ракурс №10 від 23.05.2013p. На головну сторінку |