№604 від 23.05.2013p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Проблема
Впродовж існування та розвитку української держави українське село завжди відігравало визначну роль, адже так історично склалося, що українці вели осілий спосіб життя, тобто обробляли землю та займалися домашнім господарством. Українське село повсякчас було колискою культури, джерелом харчів для міських жителів та основною сировинною базою для багатьох галузей національного господарства. У різні часи воно переживало різну долю, часто і трагічну (часи колективізації та голодомору), а процеси урбанізації, які стосуються світу в цілому, вимивали найкращі кадри з сільської місцевості, як в радянські часи, так і зараз.
Не будемо брати до уваги всю Україну, зупинимо свою увагу лише на Рівненській області та, для порівняння, деяких сусідніх областях.
Так, кількість сіл у 1991 році складала 1002, а вже станом на 01.01.2013 року цей показник зменшився до 1000. Як бачимо з вищенаведених даних загальне число сіл у нашому краї зменшилося на 2. До речі, такий же показник і в сусідній Хмельницькій області, де з 1416 сіл залишилося до 1414. У Львівській області зникло 21 село (з 1871), а в Житомирській аж 42 (з 1655). Натомість, як не дивно, Тернопільська область, навпаки, додала, там з’явилося аж 35 нових сіл (з 988 до 1023), на Волині стало більше на 9 новостворених сільських поселень (з 1045 до 1054), незначне зростання відбулося на ІваноФранківщині 5 сіл (з 760 до 765).
Зазначимо, що процес зникнення сіл супроводжується не тільки фізичним вимиранням їхніх мешканців чи зміною місця проживання, а й укрупненням сільських населених пунктів, здебільшого поглинанням містами сільських поселень, які розташовані поблизу міст, наприклад, шляхом об’єднання з іншими населеними пунктами або включенням їх у межі міст і селищ міського типу.
Критерієм для оцінки перспектив українського села за демографічними показниками є не тільки динаміка чисельності сільських населених пунктів, а й зміни кількості населення, що в них проживає. Щодо тенденцій скорочення, окрім областей, які продемонстрували приріст, змінити чітку тенденцію до зменшення, що характерна майже для всіх областей, вдалося лише Автономній Республіці Крим та Рівненській області, які за останні роки продемонстрували до зростання чисельності сільських мешканців.
Виходячи зі стрімких темпів скорочення сільського населення та чисельності сільських населених пунктів, які характерні для переважної більшості областей України, можна зробити очевидний висновок про зменшення ролі села в Україні, а заглибившись у структуру міграційних потоків із села в місто, взагалі вимальовуються невтішні перспективи.
Ця тема досить болюча не тільки для наших селян, але й для країни в цілому. А що діється в селах, наприклад, Білорусі? Будуються цілі котеджні містечка, біля сільськогосподарських ферм та різних об’єктів сільського господаровання, і запрошується населення міст та селищ на роботу з наданням готового житла, комунікаціями і т.п. Людям радість праці та життя, а країні процвітання! Але кого цікавить питання розвитку та збереження українських сіл? Хіба що статистів у питанні кількості їх занепаду та убогості...
(Статистичнідані, використані в дослідженні, отримані з сайту ДержстатуУкраїни)
23.05.2013 | Георгій ПАВЛОВСЬКИЙ |
Рівне-Ракурс №10 від 23.05.2013p. На головну сторінку |