Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №607 від 13.06.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Проблема

Смертоносні “друзі наші менші”

Смертоносні “друзі наші менші”

Все частіше до нас звертаються люди із проблемою, яка, здається, не є аж надто складною та такою, яку не можна вирішити. Все частіше заважають нормально жити рівнянам зграї бродячих собак, яких стає все більше. Вони відчувають себе на вулицях міста господарями, і все частіше дають зрозуміти своїм двоногим конкурентам, хто у місті хазяїн.

За даними Рівненського міського Управління ГУ ДСЕС (головне управління Державної санепідеміологічної служби) протягом п’яти місяців 2013 року 316 рівнян постраждало від укусів собак, тоді як у минулому році за аналогічний період ця цифра була значно меншою ­ 274 людини. Там же нам повідомили, що в травні до травмпунктів звернулися 75 укушених мешканців обласного центру. Отже, в середньому за тиждень близько 20 рівнян стають жертвами собак. Цифри доволі невеселі.

Хто ж кусає рівнян частіше?

Дізнатися точну статистику, від яких песиків більше страждають мешканці обласного центру, бродячих чи домашніх, виявилося справою не з легких. Так, у травмпункті центральної міської лікарні повідомили, що приблизно 70 відсотків людей страждає від укусів бездомних собак, а ось у Рівненському міському Управлінні ГУ ДСЕС все навпаки, за їхньою статистикою лише 15 відсотків людей потерпає від бродячих собак.

Що таке сказ?

А тепер давайте розберемося, що може трапитися, якщо тварина виявиться скаженою. Сказ залишається одним із найбільш небезпечних інфекційних (зоонозних) захворювань більшості країн світу, в тому числі й в Україні. Це пов’язано з тим, що лікування від цього захворювання немає, воно завжди закінчується летально. Причому людина помирає протягом 4­5 днів у важких муках.

Останніми роками в Україні різко погіршилася епідемічна ситуація зі сказу, яка пов’язана з епізоотією сказу серед лисиць та різким ускладненням ситуації серед домашніх і бродячих тварин.

Основним джерелом сказу в природі залишаються дикі тварини, переважно лисиці, але найбільшу загрозу становлять все­таки домашні.

Останніми роками трапляються випадки вже у містах і навіть в обласному центрі. В окремих районах сказ виявляється в кожному третьому дослід­женому патматеріалі тварин. Це свідчить про наближення сказу серед тварин до людей, у тому числі тих, які проживають на міській території. На сьогодні в районах області відсутні притулки для бродячих тварин та бригади з їхнього відлову.

Хоча основним джерелом сказу є лисиці, але трапляються випадки і серед собак, котів, сільськогосподарських тварин. Цього року мешканці області постраждали навіть від скажених бобрів.

Проблеми і причини?

Візуально в місті Рівне багато бродячих собак, відлов та стерилізація безпритульних тварин, що проводяться громадськими організаціями, не вирішує проблем зменшення кількості укусів. Зростання кількості бездоглядних собак в місті, недостатній стан боротьби з ними, неналежне регулювання чисельності безпритульних тварин, незадовільна організація контролю за утриманням тварин в місті ­ це і є причинами великої кількості потерпілих від укусів тварин.

Що необхідно знати про сказ і як берегтись від нього?

Сказ або водобоязнь ­ особ­ливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке і невиліковне захворювання, яке неминуче закінчується смертю. Хворіють на нього люди і всі теплокровні тварини. Особливо небезпечні лисиці та безпритульні тварини, які не щеплені проти сказу.

Збудник сказу є в слині і мозку хворої тварини або клінічно здорової вже за 10 днів до появи ознак хвороби, тобто на перший погляд цілком здорової тварини.

Перебіг сказу в різних тварин має свої особливості. Загальноприйнятними є зміна поведінки, збудження, слиновиділення, блювання, параліч м’язів.

Сказ у лисиць протікає своє­рідно. Хворі тварини не нападають на людей, не завдають їм важких укусів, не збуджені, проте не бояться нікого і забігають у населені пункти.

Що необхідно робити, коли вас покусала тварина?

Перш за все необхідно якомога швидше промити рану водою з милом, обробити краї рани 5% розчином йоду, накласти пов’язку і звернутись у травматологічні пункти (відділення) лікарні за медичною допомогою або до найближчого лікувально­профілактичного закладу.

У випадках укусів дикими безпритульними тваринами за порадою лікаря­травматолога необхідно пройти курс антирабічних щеплень у стаціонарному відділенні медичного закладу, адже ці щеплення на сьогодні є єдиним ефективним засобом профілактики, щоб не померти від сказу.

Тварину, яка вкусила, в жодному разі не слід вбивати. Її необхідно ізолювати, встановити протягом 10 днів за нею нагляд ветеринарного працівника, тобто максимального терміну появи клінічних ознак сказу у тварин. Необхідно також щорічно проводити щеплення собак проти сказу, а при появі клінічних ознак захворювання ­ доставляти тварину для огляду у ветеринарну установу. Слід дотримуватися правил утримування та вигулу домашніх собак і котів, не створюючи небезпеку оточуючим.

Як у Рівному борються з бездомними собаками?

Бездомних собак комунальники ловлять і стерилізують, займаються цим безпосередньо працівники КАТП­1728. Для цього з міського бюджету на 2013 рік виділено немало­небагато ­ 86400 гривень. Цих грошей вистачить на стерилізацію 480 собак, проте точної статистики, скільки їх є насправді, немає, адже, щоб їх перерахувати, потрібно спочатку відловити і якось помітити, щоб не порахувати вдруге. Як повідомили в управлінні житлово­комунального господарства, стерилізація собак ­ справа сезонна, тому розпочали її лише в квітні, і на сьогодні вже стерилізовано 35 собак.

Проте ніяка стерилізація не вбереже мешканців міста від можливості випробувати на собі собачі зуби. Зрозуміло, що темпи боротьби із бродячими собаками в нас не йдуть ні в яке порівняння із темпами збільшення чисельності собачого населення обласного центру. За таких умов може статися, що вже найближчим часом просто ходити вулицями міста стане вкрай небезпечно. Зрозуміло, що собака ­ друг людини, але в наших умовах потрібно негайно розробити заходи зі зменшення їх популяції. Ясно, що всі ми хочемо і тварин вберегти, і самим від їх зубів не постраждати, однак, чи можливо вирішити ці дві проблеми, сказати складно.

13.06.2013Юрій РАЧКОВСЬКИЙ, Ольга РОМАНЧУК



Рівне-Ракурс №10 від 13.06.2013p. 
На головну сторінку