Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №608 від 20.06.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Літо

Сонце - друг і ворог

Сонце - друг і ворог

Тепловий удар ­ патологічний стан, який виникає раптово і зумовлений розладами терморегуляції організму при тривалому впливі на нього високої температури повітря або інфрачервоного (теплового) випромінювання.

При тепловому ударі легкого ступеня потерпілі скаржаться на головний біль і запаморочення, відчуття гарячки, виникає втомлюваність, слабість, пригнічення. Турбує нудота, інколи ­ рвота. Температура тіла нормальна або субфебрильна (37°С). Шкіра волога, виникає незначне прискорення пульсу.

Тепловий удар середньої важкості викликає загальну слабкість, пульсуючий головний біль, запаморочення, нудоту, рвоту. Температура тіла підвищується до 40­41°С. Шкіра волога, спос­терігається посилене потовиділення. Психічні розлади ­ підвищена дратівливість і спалахи невмотивованого, нестримного гніву. З’являються розлади координації рухів. Частота дихання не змінена або незначно збільшена. Тахікардія досягає 110­130 ударів на хвилину. Артеріальний тиск, звичайно, у фізіологічних межах або незначно змінений.

Тепловий удар важкого ступеня виникає раптово або поступово появою нестерпного головного болю, запаморочення, зниженням зору, багаторазовою рвотою. Наростає психомоторне збудження і дезорієнтація, розлади свідомості. Зіниці звужуються, виникає підвищення м'язового тонусу, судоми, патологічні стопні рефлекси, парези і паралічі. Температура тіла в межах 40­420С. Прогресує розлад кровообігу: зростає тахікардія до 120­140 ударів за хвилину, з'являється аритмія. Порушується ритм і амплітуда дихальних рухів.

Основною причиною теплового удару є дія на організм високої температури в умовах високої вологості довкілля. Також тепловий удар може виникнути в результаті носіння теп­лого і синтетичного одягу, який заважає тілу виділяти тепло. Надмірне вживання алкоголю може стати причиною розвитку теплового удару, оскільки алкоголь порушує терморегуляцію.

Причиною теплового удару може стати спекотна погода. Якщо ви не звикли до дії на організм високих температур, треба обмежити вашу фізичну активність, принаймні, на пару днів у разі, коли сталася різка зміна температурного режиму. Важке фізичне навантаження під відкритим сонцем є серйозним чинником ризику розвитку теплового удару.

Деякі лікарські засоби також підвищують ризик отримання теплового удару. До засобів, що підвищують ризик теплового удару, відносяться: сечогінні, антидепресанти і психотропні засоби.

Головною ознакою теплового удару є висока температура тіла (400С і вище), часто з’являється спрага. Має насторожити занадто суха або липка шкіра (при тепловому ударі, викликаному спекотною погодою, шкіра стає гарячішою і сухою на дотик, а при тепловому ударі, викликаному напруженою фізичною роботою, шкіра, зазвичай, волога, липка). Часто при тепловому ударі шкіра червоніє.

Прискорене дихання також є частою ознакою теплового удару. Може розвинутися пульсуючий головний біль.

Внаслідок теплового удару може розвинутися таке ускладнення, як шок. Першими ознаками шоку при тепловому ударі є: слабкий пульс (зниження артеріального тиску), посиніння губ та нігтів, втрата свідомості, шкіра стає холодною і вологою. Всі ці зміни в організмі ведуть до розвитку набряку внутрішніх органів і мозку. Набряк у свою чергу веде до безповоротних ушкоджень внутрішніх органів та мозку, до смерті.

Як допомогти собі?

Якщо ви відчули перші симптоми теплового удару, негайно викличте швидку допомогу за телефоном 103. Коли у вас немає можливості викликати невідкладну медичну допомогу, слід зробити наступне:

• якщо ви перебуваєте на вулиці, негайно зайдіть в прохолодне кондиціоноване приміщення (такими приміщеннями можуть бути торгівельний центр, кінотеатр і таке інше);

• зніміть тісний одяг, розв'яжіть краватку, зніміть взуття;

• якщо є можливість, прий­міть прохолодний душ або ванну, чи обгорніться вологим простирадлом, або ввімкніть вентилятор;

• тепловий удар виникає не лише внаслідок зневоднення, але і внаслідок втрати солей з потом, тому при тепловому ударі рекомендується випити 1 літр води з додаванням 2 чайних ложок солі;

• у жодному випадку не пийте алкогольні напої і напої з високим вмістом кофеїну (чай, кава, капучино), оскільки вони порушують терморегуляцію організму;

• для зниження температури тіла можна прикласти до шиї, спини, пахв і паху мішечки з льодом.

Декілька слів щодо профілактики

Тепловий удар ­ це дуже серйозний стан, але за допомогою простих заходів ви можете легко запобігти йому.

1. Носіть легкий одяг з натуральних матеріалів (льон, бавовна), не нехтуйте головними уборами, це дозволить уникнути розвитку теплового удару.

2. Придбайте вентилятор, а при можливості ­ встановіть в будинку кондиціонер.

3. Пийте більше рідини, особливо в теплу пору року, це знизить ризик розвитку теплового удару.

4.. Перш ніж вживати які­небудь лікарські засоби, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

5. Ніколи не залишайте автомобіль на сонці. Якщо все ж це трапилося, не сидіть в нагрітій машині більше 10 хвилин.

6. Уникайте важкого фізичного навантаження в жарку пору року. Під час виконання роботи час від часу робіть перер­ви на відпочинок.

7. Стежте за дітьми і не дозволяйте їм гратися в жарку погоду під відкритим сонцем.

8. По можливості, старайтесь не знаходитися на відкритому сонці з 11.00 до 17.00 годин.

20.06.2013Інна СЛИВІНСЬКА



Рівне-Ракурс №10 від 20.06.2013p. 
На головну сторінку