Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №610 від 04.07.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Корисно і цікаво

Ракурс добрих порад

Ракурс добрих порад

З настанням стабільної теплої погоди починається активний рух комах найрізноманітніших видів. Про них ми за зиму встигли вже забути, а вони діловито снують у квіти, що розпустилися, поспішаючи поласувати солодким нектаром. А разом з комахами на лоно природи з великим задоволенням квапимось і ми: дачники, рибалки, любителі шашликів.

Почнемо з того, що кожен укус комахи ­ це рана, в яку вона впорскує свою „слину”. Вона викликає роздратування, а в саму ранку може проникнути інфекція. А сьогодні комахи вже зовсім не ті, що 10­20 років тому. Особливо у великих містах. Через погіршення стану екології гени комах мутують, укуси стають більш запеклими, від них йде подразнення.

Кусають нас найчастіше комарі, блохи, клопи, оси, бджоли, кліщі, мошка (гнус), мурахи.

Комарі набридають, мабуть, кожному. Кусають тільки самки, яким необхідно насмоктатись крові для подальшого розмноження. Ці комахи, що дратують своїм писком можуть бути переносниками серйозних захворювань, тому краще уникати їх укусів, бути готовими до боротьби з ними. На вікна можна повісити спеціальну сітку та використовувати пастки для комарів або пристрої, що відлякують їх. Ще, аби не впустити комарів у кімнату, радять насипати на сковорідку трохи камфори та злегка підігріти. Камфорний дим, який не шкодить здоров’ю людей, для комарів є нестерпним. Також комарів відлякує й анісовий запах. Якщо нападу не вдалося уникнути, треба знати, що, зазвичай, укуси комарів не викликають серйозних наслідків, проте вони досить болючі. Традиційно допоможе холодний компрес, спеціальні креми. Розчесану ранку треба змасти кашкою з соди або спиртом.

Клопи, на щастя, зустрічаються нам нечасто. Зазвичай вони мешкають у квартирах, де живуть неохайні люди, або в найманому житлі, за яким давно ніхто не стежить. Якщо клопи з'явилися у будинку, вивести їх надзвичайно складно. Зазвичай доводиться проводити дезінфекцію, тому позбавитися від них самостійно майже неможливо.

Бліх позбавитися легше, „спеціалізуються” вони не на людях, а на тваринах, а нас кусають лише „заодно” при нагоді. Кілька разів викупати улюблену кішку чи собаку з шампунем від бліх ­ і проблема вирішена.

Кліщі підстерігають нас на природі. Вони часто стрибають на людей з дерев, причому укус виявляється не відразу. Комахи смокчуть, „вгризаються” в шкіру безболісно для нас, щоб не привертати уваги. Для захисту від кліщів, збираючись у ліс, не забудьте надягнути головний убір, одяг з довгими рукавами і штанинами. Ці комахи можуть переносити небезпечне захворювання ­ енцефаліт. Це, звичайно, змушує похвилюватися. Кліща ні в якому разі не можна витягати зі шкіри самостійно. Це загрожує сумними наслідками! Якщо ви помітили комаху на тілі або голові, поспішайте в травмпункт, де його швидко витягнуть і оброблять ранку. Медики далеко? Для початку потрібно кліща витягти. При укусі він виділяє слину, перша порція якої діє, як цемент, і його хоботок міцно приклеюється всередині рани. Тому спочатку варто півхвилини­х­вилину похитати кліща з боку в бік, а потім плавно його вийняти. Ні в якому разі не використовуйте гострі щипці для цієї справи, дуже великий шанс відкусити голівку. Просто візьміть пальцями або нігтями за черевце, якомога ближче до голови і плавно потягніть вгору. Ще можна використовувати нитку. Затягніть петельку навколо хоботка кліща, якомога ближче до шкіри, а потім тягніть. А найкраще людям, які проводять відпустку або вихідні на природі, заздалегідь зробити щеплення проти вірусу кліщового енцефаліту.

Крім кусючих є ще й жалючі комахи ­ оси, бджоли, шершні, джмелі. Їхні укуси не просто викликають постійне бажання почухатися, вони досить болючі, причому у деяких людей наступає алергічна реакція.

Кожна людина по­своєму сприймає укуси комах: в одного ледь помітно припухне місце укусу, а шкіра іншого відреагує появою декількох десятків пухирів. Зазвичай у нашого організму реакція на укус незначна. Можна прикласти охолоджуючий компрес або помазати місце укусу анестетиком (знеболюючим засобом). Не потрібно розчісувати укуси комах, щоб не занести інфекцію. Якщо утворився пухир, треба заклеїти бактерицидним пластиром. Якщо ж реакція організму на напад кровос­сальних комах виявилася сильнішою ­ на тілі виступив висип, затруднилося дихання, з'явився ниючий біль у грудях, судоми, нудота або запаморочення ­ негайно викликайте лікаря, у вас ­ гост­ра алергічна реакція.

Краще не допустити укусів, тоді не доведеться знаходити засоби для зняття дратівливого свербежу та переживати з приводу можливості підхопити якусь інфекцію.

Головним засобом у боротьбі з надоїдливими мухами є чистота. Окрім того, влітку варто кріпити до вікон дрібні металеві сітки або ж просто закривати вікна марлею. Деякі господині навіть кріплять до вікон дрібні паперові липкі смужки, які відлякують мух.

Щодо мурах, найнебезпечнішими вважаються руді і лісові мурахи. Їх отрута, а точніше кислота, яку комахи вводять за допомогою щелеп, прокушуючи шкіру і впорскуючи в ранку отруту із залоз, розташованих на черевці, може викликати неприємні відчуття. Щоб позбутися свербіння, після укусу треба промити ранку водою з милом, прикласти холодний компрес, а потім нанеси заспокійливий гель або крем. Щоб вберегтись від мурах вдома, варто пам’ятати ­ мурахи люблять усе солодке і мокре, тому бажано не залишати на кухні продуктів та плям води на столах. Є один стародавній спосіб, який дотепер допомагає багатьом господиням ­ часник. Обмажте всі кутки на кухні або просто порозкладайте зубці часнику. Із запахом доведеться на дея­кий час змиритися, проте мурашок точно позбудетеся.

04.07.2013



Рівне-Ракурс №10 від 04.07.2013p. 
На головну сторінку