№618 від 29.08.2013p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація фахівця
За дослідженнями світової медицини, вакцинація найкращий метод зниження інфекційної захворюваності. Для інфекцій, як мовиться, не існує кордонів, тому практично в усіх країнах проводять щеплення від дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту. Звісно, календар щеплень у різних країнах дещо відрізняється від українського. І це залежить, насамперед, від епідемситуації. Приміром, у США не роблять щеплення проти туберкульозу, оскільки це захворювання у них рідкість, у деяких країнах Сходу обов’язковою є вакцинація від жовтої лихоманки, черевного тифу, кліщового енцефаліту (через поширеність цих хвороб). Основними хворобами в Україні, від яких проводиться вакцинація, є дифтерія, кір, краснуха, паротит, правець, кашлюк, поліомієліт, гепатит В, туберкульоз, а також щеплення проти гемофільної інфекції.
Однак антивакцинальна пропаганда, яка розгорнулася останнім часом на шпальтах газет, у теле та радіоефірах, призводить до того, що батьки дедалі частіше відмовляються проводити своїм малюкам щеплення, боячись, що вони згубно впливатимуть на дитячий організм. В Україні щорічно зростає кількість таких відмов. Не виняток і Рівненщина, адже за 5 місяців нинішнього року маємо 183 відмови від туберкульозу (6,1%), 243 відмови від вакцинації проти кору, паротиту, краснухи (3,5 %), 460 відмов від вакцинації проти кашлюка, дефтерії, правця (7,4%). Лідирують, зазвичай, північні райони області. Мотивації з цього приводу різні: хтось це робить з релігійних міркувань, інші виходять із досвіду сусідки чи знайомої (мовляв, зробили щеплення дитя захворіло), а хтось десь там щось прочитав чи почув і рішення прийнято.
Така дезінформованість людей щодо шкідливості щеплень і їх відмова від вакцинації дітей насторожує медиків, адже, як зазначила головний спеціалістпедіатр відділу організаційної і лікувальнопрофілактичної роботи УОЗ Ірина Космина, імунний статус нинішніх дітей дещо знижений, у порівнянні з попереднім поколінням, внаслідок різних причин, в тому числі й екологічних чинників, тому саме щеплення і є захистом від керованої групи інфекцій. Безперечно, кожна людина має право на власну думку і, коли мама категорично відмовляється від вакцинації дитини, не можна силоміць змусити її змінити своє рішення, проте, коли йдеться про перебування «не щепленої» дитини у дитячих колективних закладах, медики мають законне право заперечувати, адже дитя незахищене від тієї групи інфекції, вакцинація проти яких є обов’язковою згідно з календарем щеплень. Окрім того, ці дітлахи можуть стати потенційною загрозою для своїх однолітків. Не допустимим також є перебування у дитячих закладах працівників, які самі не мають відповідних щеплень.
Боятися щеплень не потрібно, наголосила фахівець. Окрім того, вакцинація проводиться лише здоровим дітям при умові відсутності протипоказів як тимчасових, так і довготривалих. І якщо при обстеженні стан здоров’я малюка не є задовільним, лікар ніколи не дасть дозвіл на вакцинацію.
Тому мами, котрі з певних причин недовірливо ставляться до щеплень, повинні, насамперед, отримати консультацію фахівця, а не сусідки чи знайомої. Принагідно зазначу, що робочою групою спеціалістів МОЗ України з перегляду Національного календаря щеплень пропонується ввести в календар щеплень пневмококову вакцину, яку використовують фактично всі розвинені країни світу від пневмонії, а також менінгококову вакцину, що може забезпечити зниження захворюваності у структурі менінгітів на 50 відсотків, та вакцину проти попіломавірусу, що суттєво вплине на захворювання шийки матки.
Отже, вакцинувати дитину чи ні? Медики переконані, що це не право вибору, а радше обов'язок батьків, адже саме завдяки такій профілактиці вдалось позбутись натуральної віспи і тримати під контролем низку інших інфекційних захворювань. Фахівці також наголошують, що обов'язковий безпечний рівень щеплень 9095 відсотків. Наразі для Рівного, як і для України загалом, ця цифра нереальна. А тим часом, зазначають освітяни, почастішали випадки звернень батьків, чиї діти пройшли вакцинацію, з проханням не приймати в групу дитсадків тих малюків, які не мають відповідних щеплень…
29.08.2013 | Ніна МІНІЧ |
Рівне-Ракурс №10 від 29.08.2013p. На головну сторінку |