№619 від 05.09.2013p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Поради батькам
Ось і минуло літо. На зміну спекотним дням приходить помірна ранкова прохолода. Відчувається легкий подих осені. А це значить прощай, літня безтурботність, і здрастуй, метушливе міське життя. А у батьків одвічний клопіт: як налагодити життя своєї дитини без зайвих стресів і постійного нагадування: швидше, ми не встигаємо, ти знову запізнюєшся.
Влітку більшість батьків дозволяють своїм дітям спати досхочу, не дотримуючись жодного режиму. Але настає 1 вересня, і стреси розпочинаються з самого ранку. Гучний дзенькіт будильника, вимогливий голос мами... Це і створює нервовий настрій на весь день, вважають психологи. Тому краще розбудити дитину на 5 хвилин раніше, але лагідно. Якщо будильником, то звук його повинен бути тихий і мелодійний. А ще ліпше - мелодія із улюбленого мультика, пісня улюбленого гурту чи виконавця.
За декілька хвилин до пробудження бажано відкрити двері у дитячу. Нехай неголосні ранішні звуки підготують малюка до пробудження. Якщо його у цей день чекає щось хороше, нагадайте про це. Якщо не дуже (приміром, візит до стоматолога чи складна контрольна робота), придумайте, як відволікти увагу від неприємних думок. Скажімо, запропонуйте уже вранці, що ввечері ви разом сходите у кафе на морозиво чи почитаєте цікаву книгу.
Уникайте різких рухів
Ми, дорослі, живемо в своєму темпі, дитина - у своєму. Якщо ваш школярик жвавий, непосидючий, ми чомусь постійно намагаємося приборкати його активність. І навпаки - коли повільний, то постійно підганяємо. Фахівці радять: як би вам не хотілося, спробуйте, пристосовуватися до темпу дитини. Хочете “пришвидшити” його, придумайте, як це можна зробити за допомогою гри, а не крику. Наприклад, позмагайтеся, хто швидше відшукає потрібний предмет, прибере в своїй кімнаті. Не сваріть дитину, якщо вона довго копошиться, хваліть за старанність, кмітливість.
Усі зміни в дитяче життя намагайтеся вводити поступово. Якщо дитині важко різко змінювати режим дня, не наполягайте змінити його одразу, а робіть це протягом двох-трьох тижнів, зсуваючи звичний розклад на 5-10 хвилин щоденно.
Навіть якщо дуже хочеться застосувати наказовий спосіб, робіть це з обережністю, нехай дитина приймає потрібні вам рішення самостійно.
Осінній пікнік
Влітку діти майже весь день проводять на свіжому повітрі навіть у місті. З початком навчального року ця радість швидко скорочується. Тому стежте за тим, щоб дитина гуляла не менше 2,5-3 годин на день, а у вихідні намагайтеся якомога більше проводити час разом із нею на свіжому повітрі. Відпочинок на природі повинен бути активним. Не просто прогулянки за руку, а біг, стрибки, футбол, інші спортивні ігри, адже дитині потрібно багато рухатися, оскільки це важливо як для м’язів, так і для головного мозку. І самі грайтеся разом із нею, а не сидіть на лавочці, вбиваючи час за читанням книжки чи розгадуванням кросворду.
Загартування: розпочинати ніколи не пізно
Не за горами й зима. А з нею приходять звичні ГРВІ та інші осінньо-зимові хвороби. Зрозуміло, що загартований організм перемагає віруси і бактерії краще, аніж ослаблений. Проте, якщо ви не встигли чи забули провести загартовуючі процедури влітку, не пізно розпочати їх зараз. Найпростіша - вечірні ванни для ніг із постійним зниженням температури води з 37 градусів до 22-20. Тривалість такої ванни - 15 хвилин. Знижувати температуру варто на 0,5 градуса щовечора.
Таким чином використовують і загартовуючий душ. Контрастний, до якого так полюбляють привчати батьки хлопчиків та дівчаток, підходить далеко не всім. Часто він діє подібно стресу, тому й ефект може бути протилежний очікуваному. А щодо екстремальних процедур на кшталт обливання льодяною водою і ходіння по снігу, лікарі-педіатри вважають такі дії варварськими. І не безпідставно, оскільки часто після таких експериментів діти потрапляють у лікарню з тяжкою формою пневмонії.
Морквинка у ранець
Якщо дитина відвідує дитячий садок або знаходиться вдома, проблем з її харчуванням, зазвичай, не виникає. Інша справа - школа. Тому більшість мам намагаються покласти до ранця дитині домашній сніданок.
Проте, починаючи з 6-7 класу, школярі починають відчувати незручність перед однокласниками і соромляться брати з собою лоточки із їжею. Ось і виникають у мам проблеми: що ж дати дитині з собою: канапку з ковбасою, булочку чи шоколадку. З точки зору здоров’я така їжа начебто не є корисною. Дієтологи радять, що бутерброди можуть бути не обов’язково з ковбасою і сиром, а й рибою, відвареним яйцем, м’ясом і обов’язково з додаванням до них свіжих овочів: помідора, огірка, листкового салату. Можна положити до ранця очищену морквину, декілька штук чорносливу, кураги. Із фруктів перевагу надавати яблуку, банану.
Казка перед сном
У дитинстві день триває дуже довго, дитина переживає чимало різних подій - приємних і не дуже. Однак, що б не трапилося протягом дня, спробуйте ввечері досягти взаєморозуміння зі своєю дитиною. Приділіть їй хоча б 15 хвилин перед сном: поговоріть про щось приємне, почитайте хорошу книжку, розкажіть казку і обов’язково розпитайте про завтрашній день, порадьтеся, як краще спланувати відпочинок на вихідні. Що б не сталося, малюк завжди повинен відчувати, що його люблять і розуміють, завжди готові допомогти. Навіть якщо часом ви перегнули палицю і нагримали на дитину, не бійтеся вибачитися. Повірте, ваш син чи донька любитимуть вас після цього не менше.
Пробудити інтерес до навчання можна, якщо:
• реально з’ясувати здібності дитини до навчання. Не очікувати більшого, аніж закладено самою природою;
• поважати нахили малого школярика, знати його пріоритети у навчанні;
• стимулювати похвалою, а не сваркою;
• залишити право на помилку і щиро співчувати у випадку невдач;
• якщо домашнє завдання з певного предмета “не йде”, займіться іншим, до попереднього повернетеся пізніше;
• не замінюйте відповідальність дитини своєю відповідальністю. Вона повинна без гіперопіки розв’язувати свої маленькі проблеми, готуючись таким чином до великих проблем у дорослому житті;
• перегляньте власні методи виховання. Якщо впродовж років те, що ви робите, не спрацьовує - потрібно змінювати тактику.
05.09.2013 | Галина КАШПЕР, лікар-методист обласного центру здоров’я |
Рівне-Ракурс №10 від 05.09.2013p. На головну сторінку |