Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №620 від 12.09.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Зміни

Комунальник - звучить гордо

Комунальник - звучить гордо

У Рівному відбувся переворот, інакше й не скажеш після того, як на початку тижня стало відомо про два кадрові рішення міського голови Рівного Володимира Хомка. Отже, віднині керувати міським електротранспортом (тролейбусами) буде Валентин Ткачук, а житлово-комунальним господарством обласного центру - В’ячеслав Бережнюк. Останній вже у вівторок, тобто на другий день своєї роботи на посаді начальника управління ЖКГ, провів брифінг, під час якого повідав про себе та про плани діяльності на новій посаді.

Більшу частину свого трудового життя пан Бережнюк пропрацював у правоохоронних органах (міліції), а згодом був заступником начальника управління захисту прав споживачів у Рівненській області, головою Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області та головою Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Живе новий головний міський комунальник у приватному будинку, який побудував ще на початку дев’яностих років за кошти, отримані за “чорнобильською програмою”. Була така програма, за якою громадянам із північних районів області надавали кошти на будівництво житла в “чистій зоні”.

В першу чергу новий головний комунальник пообіцяв викорінити корупцію, забезпечити рівнянам належний опалювальний сезон, вислухати звіти ЖЕКівців та зробити їх відкритішими та прозорішими для рівнян. Окрім того, пообіцяв вести нещадну боротьбу із фінансовими зловживаннями в галузі та особливу увагу приділити підготовці міського господарства і, в першу чергу, житлового фонду до зимового періоду.

А поки що пан Бережнюк зустрічається з новими підлеглими та вивчає проблеми міського господарства. Здавалося б, що тут дивного. Ще один чиновник, який призначений на вакантну вже кілька місяців посаду. У чому ж сенсація?

Для того, щоб зрозуміти важливість посади начальника управління ЖКП для міста, зокрема, та, по великому рахунку, й області в цілому, необхідно вияснити ситуацію в галузі та її роль в міському господарстві.

Вся галузь надання комунальних послуг в Україні (Рівне тут особливо не вирізняється) характеризується кількома чинниками. Сама галузь майже не змінилася з часів “розвиненого соціалізму”, і їй притаманні всі мінуси тодішньої економічної системи: надмірна бюрократія, відірваність від інтересів споживачів, відсутність реальних економічних стимулів для нормальної роботи. До цього також слід додати некомпетентність значної частини керівників та всілякі фінансові зловживання. Окрім того, державна підтримка галузі лише на словах, а на практиці реальних капіталовкладень в ЖКГ не було за всі роки незалежності. Тому не дивно, що на сьогодні матеріальна база більшості комунальних підприємств вкрай занедбана і таким чином неспроможна ефективно працювати. І це вже давно було зрозуміло. Напевно, з цієї причини наші сусіди (в першу чергу росіяни), ще десять років тому розпочали докорінне реформування галузі. А ось в Україні до цього процесу лише приступають, і то далеко не в усіх містах.

У чому ж головна причина такої відверто дивної ситуації. Насправді тут все просто. Перехід від комунальних (фактично, державних ЖЕКів) до приватних структур (управляючих компаній) приз­веде до різкого здорожчання їхніх послуг. Тут є об’єктивні чинники ­ житловий фонд в Україні більше двадцяти років нормально не обслуговувався, не проводилися вчасно капітальні ремонти, не замінювалися комунікації. Таким чином вирішення всіх цих проблем ляже на плечі власників житла, які будуть змушені замовляти ці послуги в управляючих компаніях. Ті ж, у свою чергу, будуть най­мати приватні фірми, які від своєї діяльності зажадають отримання прибутку… Це ще ми не зачіпаємо проблему зловживання при всіх цих контрактах, а вони явно будуть, принаймні, так свідчить російський досвід роботи управляючих компаній.

Зрозуміло, що така перспектива для нашої центральної влади абсолютно неприйнятна, адже ставить хрест над усіма прагненнями отримання перемоги на нас­тупних виборах. Таким чином реформування житлово­комунального господарства в Україні розпочинається після виборів і згодом тихо­мирно завмирає, тому що до наступних виборчих перегонів часу все менше, а утримати владу на фоні масових “антикомунальних майданів” навіть теоретично неможливо.

Отже, галузь ЖКГ у наших містах ­ це проблема з проблем для влади. І сьогодні зрозуміло, що поки не пройдуть президентські вибори, то чекати змін на краще ­ марна справа. Головне, щоб протягом цього часу галузь не вмерла природною смертю. Таким чином на керівника управління житлово­комунального господарства Рівного, фактично, покладається завдання втримати галузь та й соціальний спокій в обласному центрі, і вже по можливості покращити ситуацію з надання послуг для населення. Саме тому ця посада на сьогодні в Рівному є ключовою, і від того, чи зможе пан Бережнюк із нею впоратися, залежить дуже багато, тим більше, що і міські вибори вже “не за горами”. Тож побажаємо новому начальнику управління житлово­комунального господарства Рівного удачі та успіхів, тому що в кінці­кінців від цього залежить і наше житлово­комунальне щастя.

12.09.2013Володимир КОНЄВ



Рівне-Ракурс №10 від 12.09.2013p. 
На головну сторінку