№620 від 12.09.2013p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#А ви це знали?
З усіх живих істот на планеті посміхається тільки людина. Правда, деякі з нас просто не використовують цей щедрий дар у повній мірі. Адже лікарі і психологи радять завжди тримати своє почуття гумору “в робочому стані”. Фахівці знаходять масу серйозних причин, щоб сміятися. Але запам’ятайте: посмішка не просто розтягнуті губи, це емоція, яка викликає зміни всередині нашого організму. Механізм цей діє в обидві сторони.
У чому секрет?
Справа в тому, що м’язи обличчя, в порівнянні з іншими м’язовими групами використовуються вкрай рідко. Особливо у дорослих. Якщо у дітей вираз обличчя змінюється по 20 разів на день, то у людей, яким за тридцять, лише тричі. Разом із тим, як встановили американські вчені, існує взаємозв’язок між активністю лицьових м’язів і кровопостачанням головного мозку.
Коли людина сміється, приплив крові до мозку посилюється, клітини отримують більше кисню, а емоційний стан покращується. До речі, страх дістати, сміючись, ненависні зморшки абсолютно безпідставний. Навпаки, сміх тонізує м’язи обличчя, а приплив крові живить шкіру, роблячи її теплою і свіжою.
Ще в XVII столітті лікар Студенген написав: “Прибуття паяца в місто значить для здоров’я більше, ніж десять навантажених ліками мулів”. У наші дні лікарі вже точно знають, який механізм дії сміху на людину. Фахівці розробляють новий напрям у медицині – сміхотерапію.
Зрозуміло, сміх не замінює лікування, але служить важливим доповненням до нього.
Одного разу відомому американському вченому і письменнику Норману Казінс лікарі оголосили про те, що він невиліковно хворий. Прогресуючий запальний процес, на жаль, був незворотний, і в кращому випадку погрожував йому інвалідністю. Інший би знітився, зневірився. Але Казінс покинув похмуру лікарняну палату, переїхав в готель і зайнявся “сміхотерапією”. Він читав гумористичні журнали і книги, цілими днями дивився комедії і … видужав. А пізніше організував наукове дослідження, зібрав матеріали і написав книгу “Анатомія хвороби”, яка доводить, що існує прямий зв’язок між хорошим настроєм і одужанням.
Дослідження вчених
Тепер вчені в один голос рекомендують, замість 40 хвилин розслаблюючого відпочинку, хвилин п’ять від душі посміятися. У підсумку викид “стресових гормонів” (кортизону і адреналіну) різко знижується, а виділення “гормонів щастя” (ендорфінів) зростає. Серцевий ритм стає рівніше, тиск знижується. Розслабляється і мускулатура. “Біохімічна буря”, яка відбувається в організмі під час сміху, знімає втому, очищає дихальні шляхи і покращує циркуляцію крові.
Залози внутрішньої секреції виробляють речовини, що знімають головний біль. Окрім того, сміх прекрасна гімнастика для кишечника.
Проте, беручи сміхотерапевтичні процедури, не перестарайтеся. Особливо, якщо ваші недуги серцевосудинного походження. Відомі випадки, коли при сміху велике навантаження на організм діяло вбивчо. З чоловіками таке буває частіше.
Наприклад, у поліцейській дільниці Копенгагена було зроблено запис про смерть відомого лікаря Олі Бенсона, який помер від інфаркту під час перегляду комедії в кінотеатрі. Запис свідчив: “Помер від сміху”.
Ні для кого не секрет, що людина в смутному і похмурому настрої являє собою відмінну мішень для різного роду зарази і загострення застарілих болячок. Радість, сміх, позитивний настрій, навпаки, зміцнюють імунітет і збільшують нашу енергію. Такий зв’язок душі і тіла цілком зрозумілі: бажання жити пробуджує захисні сили організму і навпаки.
Сміх виконує і ще одну найважливішу функцію: позбавляє від напруги. А психічне напруження завжди виливається в напругу тіла і організму, будучи одним з головних джерел хвороб. Рефлекс сміху це розрядка, енергія радості вивільняється за рахунок того, що ми поновому, з несподіваної точки зору раптом бачимо “незручну” ситуацію, яка напружувала.
Нарешті, сміх прекрасна зброя захисту: з його допомогою можна перетворити травмуючу душу ситуацію в легку і забавну. Тому особливо корисно сміятися над собою, над своїми страхами. Зі сміхом варто поглянути не лише на виникаючі проблеми, а й на давні, що мучать нас, ситуації минулих років.
І ще: пам’ятайте, що добрим сміхом ви приводите в гармонію не тільки своє життя, а й життя оточуючих, а заодно і свої відносини з ними, перш за все, з вашими близькими.
12.09.2013 |
Рівне-Ракурс №10 від 12.09.2013p. На головну сторінку |