№624 від 10.10.2013p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Новації
Ось ця дев’ятиповерхівка ще зовсім недавно нічим не відрізнялася від десятків інших рівненських “панельок”, мешканців яких з початком опалювального сезону чекають додаткові витрати у вигляді оплати послуг теплопостачальників. Нинішньої ж зими її жителі мають шанс майже вдвічі зменшити плату за тепло. Причина економії проста квартири були повністю утепленими за сучасними технологіями.
Почалося все з того, що, як каже керівник ОСББ “Учитель” Надія Горецька, мешканці багатоповерхівки зустрілися з проблемами, характерними й для інших таких споруд розгерметизацією швів між залізобетонними конструкціями. В одній з квартир, пригадує Надія Горецька, господарі постійно скаржилися на холод. Причини ніяк не могли збагнути, аж поки не піднесли свічки до шва. Вона одразу загасла. Іншими словами через дірки, закриті шпалерами, гуляв вітер.
Попервах люди думали скластися й найняти бригаду для герметизації з’єднань. Потім вирішили піти далі утеплити “боковушки”. Хто живе в панельних будинках, той знає, що у бічних квартирах там найхолодніше. Склали проект та подали його в управління економіки Рівненського міськвиконкому, яке координує програму сприяння об’єднанням власників багатоквартирних будинків. Там проект підтримали і виділили кошти.
Як повідомили кореспонденту “РівнеРакурс” в управлінні економіки, у 2011му році перша стадія проекту коштувала 199732 гривні. 150 тисяч дало місто в рамках програми сприяння ОСББ, 49 тисяч 732 гривні зібрали самі мешканці. У наступному році була друга стадія проекту 259 тисяч 582 гривні (місто 199982, громада 59599). Нині ж реалізована третя заключна, у підсумку якої утеплили весь будинок, загальною вартістю 250 тисяч (місто 180, громада 70 тисяч). Всього протягом трьох років на капітальний ремонт будинку утеплення, шатровий дах та інші роботи було освоєно 809 тисяч 314 гривень (місто 629 тисяч 982 гривні, громада 179 тисяч 331 гривню). Отже, результат виправдав сподівання. Як повідомив заступник міського голови Рівного з економічних питань Сергій Васильчук, до реалізації проекту мешканці “боковушок” платили за опалення квадратного метра помешкання 6 гривень 70 копійок. Після реалізації 3 гривні 60 копійок. На даний час аналогічна перспектива чекає на власників усіх 144 утеплених квартир, які є в будинку.
“Люди повірять тоді, коли побачать результати”, каже керівник ОСББ “Учитель” Надія Горецька і додає, що наступного року ОСББ “Учитель” знову братиме участь у міських програмах сприяння об’єднанням власників багатоквартирних будинків. Цього разу йтиметься про встановлення у під’їздах енергоощадних ламп та продовження терміну експлуатації ліфтів. До речі, за даними спеціалістів, більшість одиниць вертикального транспорту в Рівному відслужила передбачений нормативами термін експлуатації.
Щоправда, на мажорній ноті закінчити матеріал не вдасться. Справа в тому, що, як прогнозують фахівці, зекономити на платі за опалення з’явиться бажаючих чимало, та ось програма сприяння, як мовиться, не гумова, мається на увазі її бюджет. Так, у цьому році містом закладається 5 мільйонів гривень, але проект набув такої популярності, що цих грошей для Рівного вже дуже мало. А якби ще 56 мільйонів від держави, тоді не довелося б купувати 1015 мільярдів кубометрів газу, а це прямий і простий спосіб економії.
При цьому було б бажано, щоб, у випадку прийняття такого проекту, рішення приймалося не “на верху”, а на місцях, де справді видніше, хто спроможний реалізувати подібні справи і кого варто підтримати.
10.10.2013 | Ярослав ТАРАСЕНКО |
Рівне-Ракурс №10 від 10.10.2013p. На головну сторінку |