Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №629 від 14.11.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Поради фахівця

ГРИП

ГРИП

Грип ­ гостре інфекційне вірусне захворювання дихальних шляхів. Найчастіше поширюється у вигляді епідемій. Захворюваність грипом переважає взимку.

Входить до групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ). Періодично розповсюджується у вигляді епідемій та пандемій. У наш час виявлено більш ніж 2000 варіантів вірусу грипу, які розрізняються між собою антигенним спектром.

У XX сторіччі людство пережило три пандемії грипу. Внас­лідок найгіршої з них ­ епідемії іспанського грипу ­ 1918­го року загинули від 50 до 100 мільйонів людей.

Внаслідок пандемій 1957 і 1968 рр. загинули від одного до двох мільйонів людей. Сьогодні ситуація є такою, що звичайний вірус сезонного грипу спричиняє до 500 тисяч смертей щороку. Лише в Сполучених Штатах ­ 36 тис. смертей.

Вірус грипу відноситься до родини ортоміксовірусів (лат. Orthomyxoviridae) та включає три серовари А, В, С. Віруси сероварів А і В складають один рід, а серотип С ­ інший. Кожний серовар має свою антигенну характеристику, яка визначається нуклеопротеїнами (NP) та матричними (M) білковими антигенами. Серовар А включає підтипи, які розрізняються за характеристикою свого гемаглютиніну (H) та нейрамінідази (N). Для вірусів серовару А (рідше В) характерна часта зміна антигенної структури при перебуванні їх у природних умовах. Ці зміни обумовлюють безліч назв підтипів, які включають місце первинної появи, номер та рік виділення, характеристика HN ­ наприклад A/Moscow/10/99 (H3N2), A/New Caledonia/120/99 (H1N1), B/Hong Kong/330/2001.

Віруси паразитують у епітелії слизових оболонок носоглотки та верхніх дихальних шляхів, володіють сильним токсином, що вражає кровоносні судини та капіляри.

Джерелом інфекції є тільки хвора людина (з останніх годин інкубаційного періоду по 4­5­й день хвороби). Механізм передачі інфекції ­ повітряно­крапельний. Захворювання протікають у вигляді епідемій, що виникають кожні 2­3 роки. Характерна виражена сезонність грипу ­ зима, початок весни.

Імунітет після перенесеного грипу дуже нестійкий, можливі повторні захворювання навіть упродовж одного року; цьому сприяє те, що різні типи та підтипи, а також серологічні варіанти збудника не утворюють один проти одного пересічного імунітету та значно змінюють імуногенні властивості.

Проникнувши у верхні дихальні шляхи, вірус грипу вражає слизову оболонку, розмножуючись у епітеліальних клітинах. Виникає дістрофія клітин циліндричного епітелію, знижується бар’єрна функція слизової оболонки. Вірус грипу та його токсин потрапляють у кров з розвит­ком загального токсикозу. В органах та тканинах організму токсином вірусу уражуються капіляри та дрібні судини, а також різні відділи ЦНС та вегетативної нервової системи. Катаральні прояви у дихальних шляхах, ураження нервової системи, розлад циркуляції у багатьох органах (головний мозок, легені, серце, наднирники тощо) зумовлюють загальні клінічні симптоми хвороби: головний біль, біль у м’язах, біль у горлі, підвищення температури тіла, кашель, нежить.

Для профілактики грипу найкращим та найефективнішим засобом є вакцинація, яка захищає людину від захворювання на 95­98%.

Велике значення має раціональне харчування, в раціоні повинна бути достатня кількість білків, вітамінів, особливо вітаміну С. Для профілактики мають велике значення прогулянки на свіжому повітрі, достатня кількість сну, чергування праці та відпочинку, щоденне вологе прибирання, носіння маски в місцях, де є вогнище інфекції, часте миття рук під час епідемії.

У м. Рівне на даний час спостерігається сезонний підйом захворюваності на грип та ГРВІ. Так, за минулий тиждень з 18 по 24 жовтня в місті захворіло 966 осіб, що становить 386,1 на 100 тисяч населення, із всіх хворих діти складають 69,1% (668 осіб), школярі складають 27,9% від всіх хворих дітей (187 осіб). Важких та летальних випадків у місті Рівне за цей період не зареєстровано.

В Україні епідемічний сезон 2013 року характеризується помірною інтенсивністю.

Враховуючи епідемічну ситуацію минулого сезону та прогноз Всесвітньої організації охорони здоров’я, у наступному епідемічному сезоні 2013­2014 років у країні прогнозується переважна циркуляція вірусів грипу А/Каліфорнія, А/Вікторія та В/Массачусетс. Усі штами грипу увійшли до складу вакцин проти грипу, які зареєстровані для продажу в Україні ­ “Ваксігрип”, “Флюарікс” та “Інфлувак”.

14.11.2013Світлана ЗЯТКЕВИЧ, лікар­епідеміолог ГУ ДСЕС



Рівне-Ракурс №10 від 14.11.2013p. 
На головну сторінку