Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №631 від 28.11.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Точка зору

Король голий або Спроба приватизації галузі експертної оцінки

Король голий або Спроба приватизації галузі експертної оцінки

Останніми роками розповіді про рейдерські захоплення підприємств та перерозподіл сфер впливу на ті чи інші галузі економіки України стали ледве не буденними новинами, які мало кого хвилюють. При цьому чомусь в суспільстві така інформація особливого обурення не викликає, а дарма. Тому що будь­яка монополія рано чи пізно обертається для простих споживачів продуктів чи послуг подорожчанням цих самих продуктів чи послуг.

Останнім часом багато говориться про конфлікт навколо експертної оцінки. При цьому розібратися в аргументації сторін пересічному громадянину досить складно. Для того, щоб зрозуміти, що відбувається, автор зустрівся з Головою Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців “Федерація роботодавців у сфері оцінки та землеус­т­рою України”, заслуженим економістом України Людмилою Туровською.

­ Людмила Валентинівна, в чому ж суть конфлікту?

­ Все дуже і дуже просто. Певна група панів хоче взяти під свій контроль усю галузь оцінки в Україні. Для чого? Для отримання надприбутків.

­ А як технічно таке можливо?

­ Для цього була ще в 2012 році розроблена схема, за якою експертною оцінкою нерухомості при її продажі повинні були займатися лише ті структури, які підпишуть відверто кабальний договір з однією приватною структурою. У цьому договорі був ряд цікавих моментів. Так, при проведенні оцінки 80% від грошей, отриманих оцінювачем, надходили до приватної структури. Зрозуміло, що для того, щоб ця схема запрацювала, потрібно, щоб кількість структур, яка має можливість оцінювати нерухомість, при її продажі була дуже обмеженою. Ця схема пропрацювала в тому самому 2012 аж дев’ять днів, поки ми не змогли довести органам влади всю її згубність. За ці лічені дні середня вартість однієї оцінки сягнула астрономічних 20 тисяч гривень за експертну оцінку одного об’єкта. Був взагалі унікальний випадок, коли в столиці за оцінку одного будинку з людини взяли 60 тисяч гривень. На щастя, нам тоді вдалося зупинити цю вакханалію. Практично всі структури, які займаються в Україні оціночною діяльністю, а це більше 11 тисяч, згуртувалися і виступили проти. На нашому боці ряд депутатів Верховної Ради і навіть сам Президент.

Щоправда, й інша сторона не сиділа, склавши руки, і за допомогою низки рішень доволі сумнівного ґатунку вони спромоглися проштовхнути дещо модернізовану схему і запропонували по всій Україні, для цього виду оцінки визначити 200­300 структур. Зрозуміло, що для всієї держави це дуже мало і фактично ті, хто потрапить до цієї “обойми” стане реальним монополістом в оцінці нерухомості. У зв’язку з тим, що їм доведеться віддавати 80% від заробленого, ­ вартість оцінок неминуче різко збільшиться, і за все доведеться платити простим людям, як, до речі, в нас завжди і було. І хоча ця схема почала працювати з першого листопада поточного року, ми боремося за її відміну, адже інакше постраждають сотні тисяч простих громадян України, яким сьогодні і так живеться доволі сутужно.

28.11.2013Володимир КОНЄВ



Рівне-Ракурс №10 від 28.11.2013p. 
На головну сторінку