Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №632 від 05.12.2013p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс добрих порад

КОМП’ЮТЕР: ДРУГ - РОБОТІ, ВОРОГ - ЗДОРОВ’Ю

Суцільна комп’ютеризація – вагомий плюс сучасного суспільства. Але, як і кожне благо, має зворотний бік.

Робота за комп’ютером ­ це, як правило, тривала сидяча робота, яка може призвести до різних проблем зі здоров'ям, таким, як зниження зору, біль у спині і м’язах, кистях рук.

Оніміння або біль в зап’ястях тієї руки, якою ви тримаєте мишку ­ це симптоми такого захворювання, як синдром зап’ястного каналу. Він виникає від одноманітної роботи пальцями і кистями рук (наприклад, рух мишки або друк на клавіатурі) протягом тривалого часу.

Ще одна неприємна проблема, з якою постійно стикається користувач персонального комп’ютера, це біль у спині, що є наслідком сколіозу (викривлення хребта) і остеохондрозу (защемлення нервових закінчень). Під час роботи за комп’ютером досить тривалий час доводиться проводити в одній і тій же позі, що призводить до тривалого навантаження на одні і ті ж групи м’язів, а отже, і до перенапруження і виникнення болю в спині. При цьому інші групи м’язів позбавлені цього навантаження, що у свою чергу призводить до їхньої атрофії.

Щоб не допустити таких неприємностей, підганяйте за висотою комп’ютерне крісло так, щоб погляд упирався трохи нижче за верхню точку монітора. Сам монітор потрібно нахилити трохи назад. Під час роботи кисті рук найкраще тримати горизонтально, лікті повинні бути зігнуті під прямим кутом і опиратися на підлокітники крісла. Періодично робіть просту розминку для рук і пальців, тобто просто згинайте і розгинайте їх. У разі тривалої роботи за комп’ютером кожні 25­30 хвилин змінюйте позу на зручнішу. Спина повинна бути прямою, але не напруженою.

Якщо з’являється відчуття втоми або болю в спині, відкиньтеся на спинку крісла, закрийте очі і повністю розслабтеся на 2­3 хвилини. Після цього трохи розімніться, походіть по кімнаті, потягніться. При сильній втомі також можна злегка сполоснути прохолодною водою обличчя, руки, потилицю ­ це допоможе вам підбадьоритися. Біль у спині можна спробувати зняти фізичними вправами, такими, як потягування всім тілом із піднятими вгору руками, вигинання тіла назад і нахили вперед, повороти голови, розведення рук у боки, стискання ­ розтискання пальців, струшування розслабленими кистями і виконання ними обертальних рухів. Після розминки зробіть собі легкий масаж шиї і плечей.

Але найбільш вразливі при роботі з комп’ютером очі. Швидке погіршення зору властиве всім тим, хто вимушений працювати за комп’ютером 6­8 годин на день.

Ознаками “перевантаження ком­п’ю­тером” є: сухість очей, відчуття “піску” під повіками; сповільнене перефокусування з ближніх об’єктів на дальні; підвищена чутливість до світла; головний біль, біль у хребті, шиї; безпричинна знервованість, нерідко депресія, як наслідок ­ поганий сон; стомлюваність очей і загальна втома в процесі роботи.

Як же уникнути шкідливого впливу монітора на наш зір?

Спробуйте скористатися наступними рекомендаціями. Освітлення в кімнаті, де Ви працюєте на комп’ютері, не повинно бути дуже яскравим, але в той же час і не дуже тьмяним. Не варто розташовувати екран навпроти вікна, оскільки це може призвести до появи відблисків на моніторі, найкраще розташувати його під прямим кутом до вікна. Якщо кімната дуже світла, то на вікнах повинні бути жалюзі або штори. Крім загального освітлення кімнати, необхідна лампа яскравістю від 60 Вт зі щільним абажуром, що освітлює той текст, з яким доводиться працювати. Щоб під час читання тексту з екрану уникнути надмірної напруги м’язів очей, і, як наслідок, розвитку короткозорості, відстань від монітора до очей повинна складати не менше як 60 см (відстань витягнутої руки). Через кожні 60­80 хвилин роботи на комп’ютері робіть перерву на 5­10 хвилин, через кожних 2­3 години ­ на 15­20 хвилин. Під час перерв корисно поробити вправи для очей та рук.

Через кожні 20­25 хвилин обов’язково переводьте погляд на якийсь далекий предмет, найкраще дивитися у вікно. Щоб позбутися відчуття сухості очей, частіше моргайте і прикривайте очі на 5­6 секунд. Набираючи текст, старайтесь якомога менше дивитися на монітор, зосередьте свій погляд на клавіатурі.

Дотримуючись цих порад, ви зменшите долю ризику погіршення свого здоров’я під час роботи за комп’ютером.

05.12.2013Методист НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області Інна СЛИВІНСЬКА



Рівне-Ракурс №10 від 05.12.2013p. 
На головну сторінку