№641 від 30.01.2014p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#До дня визволення Рівного
Напередодні 70ї річниці з дня визволення міста Рівного від німецькофашистських окупантів, а відбулася ця подія 2 лютого 1944 року у ході РівненськоЛуцької операції, у Рівненському краєзнавчому музеї відкрилася виставка “Рівне пам’ятає”, у експозиції якої були представлені фото, документи військовослужбовців з’єднань та частин 13ї армії 1го Українського фронту, партизанів з’єднань Бегми, Федорова та Таратути, які брали участь у визволенні міста Рівне. Також глядач міг побачити історичну літературу, сувенірну продукцію, картини з фондів РОКМ, які висвітлюють цю тему.
Підполковник у відставці пройшов фронтовий шлях Великої Вітчизняної війни від Тули до Праги. Історія двічі пов’язала його життя з нашим містом. Вперше, коли він у 44му році звільняв Рівне від фашистських окупантів, вдруге, коли він тут оселився. У свої 90 років ця людина переповнена ентузіазму, не один десяток років веде та записує фронтові мемуари. Окрім власних спогадів, Андрій Костянтинович збирає також матеріали, які стосуються історії його мінометної дивізії.
Під час відкриття експозиції у виставковій залі, де лунали пісні воєнних років, були присутні члени організації ветеранів міста Рівне. Керівник робочої групи зі створення виставки Оксана Яремчук розповіла, що у експозиції були представлені історичні свідчення тих днів, коли частини 1го Українського фронту вели бої за визволення Рівного від фашистських загарбників.
Серед експонатів виставки можна побачити особисті речі, прапори бойових частин, картини, документи, фото. Наступ 1го Українського фронту був ускладнений заболоченою місцевістю та бездоріжжям. Тому РівненськоЛуцька операція, тривала з 27 січня по 14 лютого 1944 року. Суттєву допомогу Радянській армії надавали партизанські з’єднання Сабурова, Федорова та Бегми. 2 лютого 1944 року місто Рівне було остаточно визволено від фашистських окупантів.
Старший науковий працівник відділу історії Валентина Данілічева згадала безпосередніх учасників визволення Рівного, які свого часу працювали в музеї. Старший науковий працівник Наталія Гавриш прочитала присутнім уривки зі спогадів Порфирія Данилова, який на той час був заступником командира 524го стрілецького полку. Якраз його бійці першими дісталися до центру Рівного 2го лютого 1944 року. Також були процитовані спогади парторга полку Іллі Соловйова та командира взводу 4ї артилерійської батареї Григорія Хомутського. Думки про історичні події висловили також художник Євген Чорний, картини якого експонуються на виставці, та голова організації ветеранів Борис Бондаренко. Історичні дані про свого батька розповіла Ольга Буденкова, донька Терентія Буденкова, військового лікаря, матеріали про якого були представлені на виставці.
Виставка створена науковими співробітниками відділу історії РОКМ та є доповненням до постійно діючої виставки музею, присвяченої подіям Другої світової війни, експонуватиметься вона до кінця лютого.
30.01.2014 | Олексій ПОТЯНОК |
Рівне-Ракурс №10 від 30.01.2014p. На головну сторінку |