№642 від 06.02.2014p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#На часі
Події, пов’язані з підготовкою та спробами проведення легітимного сесійного засідання Рівненської обласної ради, ще стануть предметом детального вивчення істориками та аналітиками. Ситуація на Рівненщині щодо впливу опозиційних сил на владні структури дещо відрізняється від областей-сусідів у Західному регіоні України. Навіть та обставина, що опозиціонери в обласній раді не мають більшості, грає неабияку роль. І все ж…
Як ми повідомляли в попередньому номері, сесію облради депутати намагалися провести 27 січня, але для цього не вистачило кворуму. Та й офіційного розпорядження про скликання сесії не було. Тоді депутати провели міжфракційне зібрання, де створили об’єднання “Народна рада” та виконком. А ось сесійне засідання 31 січня вже було анонсоване в засобах масової інформації та на засіданні президії Рівненської облради.
На його початку з трибуни сесії оприлюднили інформацію про заяву створення нової фракції Рівненської обласної ради “Європейський вибір”. Фракцію очолив депутат облради, голова Рівненської ОДА Василь Берташ.
Окрім того, в заяві фракції зазначається, що на її членів здійснюється тиск. Як приклад, наводилося спілкування голови облради Юрія Кічатого з опозиціонерами, після якого його госпіталізували до реанімації з підозрою на інсульт, та сутичку протестувальників із заступником голови Рівненської ОДА Олексієм Губановим, внаслідок якої у чиновника була зламана рука.
Тож кворуму знову не було. Не прийшли депутати з провладної більшості. У сесійному залі оголосили перерву та рішення відрядити парламентарів до керівника Рівненської ОДА Василя Берташа. Після перерви на зібранні було сказано, що переговори про врегулювання кризи в Рівненській облраді не відбулися.
Як повідомлялося, Василь Берташ делегацію прийняв, але сказав, що, у зв’язку із необхідністю ліквідації снігових заметів на території регіону, вся увага влади привернута до цієї проблеми. Перемовини він готовий провести, але вже в понеділок.
У понеділок переговори таки відбулися. Сторони досягли домовленості про проведення 4 лютого сесійного засідання Рівненської обласної ради.
Голова Рівненської обласної ради подав заяву на складання повноважень
Звістка, яка була оприлюднена на початку засідання, стала несподіванкою для багатьох. Як повідомив Василь Берташ, після переговорів відбувся візит до Юрія Кічатого в лікарню. Там він написав заяву на звільнення з роботи. Згодом працівник апарату ради зачитав документ депутатам.
Після перерви депутати Рівненської обласної ради приступили до обрання нового керівника.
У бюлетень для таємного голосування було запропоновано внести кандидатури керівника міжфракційного об‘єднання “Народна рада” у Рівненській облраді Михайла Кириллова та депутата обласної ради Романа Василишина, який свого часу керував областю та має великий досвід депутатської діяльності. Однак Роман Василишин взяв самовідвід.
У бюлетень внесли єдину кандидатуру - Михайло Кириллов.
Після перерахунку голосів на сесійному засіданні Рівненської обласної ради було оголошено про результати.
У голосуванні взяло участь 69 депутатів. За Михайла Кириллова проголосував 31. Цього виявилося недостатньо для позитивного рішення.
У зал зайшли активісти майдану
Результати голосування викликали негативну реакцію в активістів майдану. Близько сотні їх зайшли в сесійну залу з криками: “Ганьба”. Частина протестувальників облаштувалася біля трибуни та на місцях президії.
Депутати тим часом радилися не лише між собою, але й з протестувальниками. Одні схвалювали дії останніх, інші – навпаки, вважали це тиском на себе.
Пізніше Василь Берташ сказав, що під час перемовин влади та опозиції сторони досягли домовленості - головою стає представник “Народної ради”, а заступниками залишаються ті люди, які обіймають посади зараз. Питання було в тому, що опозиція могла висунути людину досвідченішу. Такий варіант, як підкреслювалося в кулуарах сесії, міг влаштувати більшість. Врешті, зійшлися на тому, що коли опозиціонери беруть на себе всю відповідальність за кандидатуру, то Михайло Кириллов влаштує, як майбутній голова ради, й більшість.
Відповідно до регламенту, повторно проводити вибори не можна. Хотіли навіть закрити сесію і одразу ж провести нову, але, за словами юриста облради, процедура мала розтягнутися в часі, і знову зібралися б депутати лише в четвер. Ця інформація також викликала протест у активістів. Тоді зійшлися на тому, що попереднє голосування було проведене з порушеннями (якими - не уточнювалося) і необхідно провести нове – повторне. У результаті в бюлетень знову вноситься кандидатура Михайла Кириллова. Тепер за неї проголосувало 63 депутати. 6 - участі в голосуванні не брали.
Про бюджет, військових і “Беркут”
Одразу після обрання голова Рівненської обласної ради Михайло Кириллов склав присягу, виголосив коротку промову, і депутати почали розгляд питань життєзабезпечення області. Вони ухвалили бюджет на 2014 рік. Щоправда, конкретних цифр не оприлюднювалося. Хоча зазначалося, що протягом місяця головний фінансовий документ ще буде уточнюватися. До нього вноситимуться поправки.
Було ухвалено текст звернення до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до постанови про використання коштів, передбачених у державному бюджеті для будівництва (придбання) житла для військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, для відселення їх із закритих та віддалених від населених пунктів військових гарнізонів. Як зазначалося, це питання особливо актуальне для Рівненщини. На думку ініціаторів прийняття звернення, така категорія військових не має пільг, передбачених для інших військовослужбовців. Тож депутати облради просили внести доповнення до постанови, яке б давало можливість ветеранам, пенсіонерам Збройних сил України та членам їх сімей, які виселяються із закритих і віддалених від населених пунктів військових гарнізонів, отримувати грошову компенсацію, і усувало б дискримінаційну нерівність у правах.
Надалі звернення “Про питання несення служби працівниками правоохоронних органів Рівненської області в місті Києві” було прийняте одноголосно всіма депутатами.
“У зв’язку з напруженою суспільно-політичною ситуацією в Україні, порушенням прав громадян на мирні зібрання, захисту життя та здоров’я, керуючись Законом України про місцеве самоврядування, обласна рада вирішила звернутися до начальника УМВС України в Рівненській області з проханням порушити питання перед МВС про повернення з міста Києва працівників правоохоронних органів, у тому числі Внутрішніх військ з Рівненської області та спецпідрозділу “Беркут”, - зазначалося в проекті звернення.
Під час обговорення вирішено було адресувати документ не начальнику обласної міліції, а самому міністру внутрішніх справ.
Про визнання Народної ради України як колегіального органу, що представляє інтереси народу України, депутати Рівненської облради не голосували
Питання “Про визнання Народної Ради України як колегіального органу, уповноваженого представляти інтереси народу України”, на пленарному засіданні сесії Рівненської обласної ради обласні обранці не розглядали.
У пропонованому порядку денному сесії його розгляд зазначався. Коли ж затверджувався порядок, то питання не набрало потрібної кількості голосів. За те, аби винести його на сесійне засідання, проголосували 34 депутати з 69 присутніх у залі. Рішення не було прийнято.
Не прийнято було і рішення про повторне голосування після обрання нового керівника обласної ради.
Ярослав ТАРАСЕНКО
Рівненську обласну раду обіцяють зробити ближчою до людей
Учора, 5 лютого, біля приміщення Рівненської обласної ради відбулося Народне віче, в якому взяв участь новообраний голова Рівненської обласної ради Михайло Кириллов.
На віче прийшло небагато людей. За підрахунками, їх, разом з представниками ЗМІ та активістами, було близько сотні.
Михайло Кириллов подякував учасникам віче за підтримку.
Казати за якісь конкретні кроки я зараз не буду. Потрібно менше говорити, а більше робити. Кожен із вас має відчути, що ми не просто так збиралися, не просто так відстоювали свої інтереси. З Рівненщини сьогодні починається перемога, зазначив новообраний голова обласної ради.
Щодо того, якою має бути обласна рада, то, як підкреслив новообраний її керівник, важливо налагодити комунікацію з людьми.
Наступні учасники віче, активісти місцевого Євромайдану пообіцяли, що вхід до новообраного голови Рівненської обласної ради буде відкритим для всіх, і перед ним не стоятиме міліціонер.
06.02.2014 | Ярослав ТАРАСЕНКО |
Рівне-Ракурс №10 від 06.02.2014p. На головну сторінку |