Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №652 від 17.04.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Оздоровлення

Користь і шкода квасу

Користь і шкода квасу

Квас - це споконвічно слов’янський напій, його знають вже тисячі років. Про нього згадують давні літописи, а рецепти передаються з покоління в покоління. Як ви думаєте, з чого роблять квас? З хліба, відповісте ви і не зовсім будете праві - адже квас готували практично з будь-яких доступних продуктів. Розрізняли горобиновий і буряковий квас, морошковий і малиновий, суничний і барбарисовий. У квас йшли яблука і груші, смородина, але і це ще не все. Може бути густий квас, з м’ятою і корицею, квас для окрошки, добовий, імбирний, білий чи червоний квас, квас із листя смородини і навіть з ісландського моху!

Властивості квасу

За рахунок свого особливого складу, квас відмінно втамовує спрагу і навіть насичує в спеку, підвищує активність і дає сили для роботи, активує процеси травлення, в результаті чого поліпшується апетит, він також допомагає в перетравленні жирних і м’ясних страв, відновлює баланс рідини і солей в організмі.

Квас містить достатньо мікроелементів і вітамінів, особливо багатий вітамінами групи В. За рахунок утворення органічних кислот при бродінні, квас стимулює кислотність шлунка, і його дуже корисно застосовувати при атрофічних гастритах зі зниженням шлункової секреції. У квасі багато вітаміну С і в Стародавній Русі його застосовували як ліки від цинги і виснаження.

За рахунок утворення в процесі бродіння молочної кислоти і деяких інших кислот, квас при попаданні в кишечник робить на нього дію, подібну кефіру і кисляку, вбиває шкідливу флору, підтримуючи свою, корисну. Таким чином, квас - відмінна профілактика кишкових розладів і дисбактеріозу. А ще є вказівки в стародавніх рукописах, що квас посилював чоловічу потенцію, особливий рецепт квасу давали молодим чоловікам у день весілля для того, щоб вони давали здорове потомство. Підійде будь-який якісний квас, багатий вітамінами та поживними речовинами, що вкрай важливо для пристрасних ночей.

Цікаво знати

На Русі ознакою достатку вважався напій багатих солодкий сорт квасу з медом і родзинками, бідняки ж пили простий буряковий або хлібний квас. Квас пили цілий рік, змінюючи рецепти в залежності від сезону і доступних продуктів. А під час посту він був одним із способів підтримати імунітет і сили. І сьогодні квас не втратив своєї цінності - за даними вчених, через високий вміст кальцію, він зміцнює зубну емаль, добре насичує і є малокалорійним, тому його можна використовувати в дієтах. Дріжджі, що входять до складу квасу, допомагають в лікуванні гнійників на шкірі, вугрів і фурункулів, при гнійних бронхітах, атеросклерозі великих судин. Окрім того, квас може ефективно застосовуватися для росту волосся і зміцнення їхньої структури, ним потрібно обполіскувати волосся.

Негативні сторони квасу

Квас, через активність молочних і фруктових кислот, не варто вживати людям з гастритом і виразковою хворобою навіть у стадії ремісії - він може спровокувати загострення, викличе печію і дискомфорт. Також протипоказаний квас людям з онкологією і проблемами з печінкою та жовчними шляхами, каменями в жовчному міхурі. З обережністю його потрібно приймати при хворобах нирок і сечокам’яної хвороби. Квас викликає бродіння в кишечнику і може викликати дискомфорт у травленні людей з хворобами кишечника, колітом або ентеритом.

Квас можна алергікам при реакції на дріжджі, злаки, особливо вівсянку, при целіакії і реакції на алкоголь. Хоча спирту в квасі міститься дуже мало, слід бути обережним в його споживанні. Також не варто пити квас за кермом - можуть виникнути неприємності з автоінспекцією, особ­ливо при споживанні домашніх напоїв.

Під час вагітності, лактації та дітям віком до 3-5 років споживання квасу треба обмежити, випивати не більше склянки домашнього квасу протягом дня. Не варто пити магазинні пляшкові концентрати. Це пояснюється тим, що в деяких сортах квасу доза алкоголю підвищена до 1,5%, і два літри квасу будуть рівноцінні пляшці легкого пива.

17.04.2014



Рівне-Ракурс №10 від 17.04.2014p. 
На головну сторінку