Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №654 від 30.04.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Оздоровлюємося!

Весна: час укріплювати імунітет

Весна: час укріплювати імунітет

Весну синоптики називають часом погодних контрастів. І цього року ми відчуваємо це в повному обсязі. Справа не тільки у значному перепаді температури протягом однієї доби. Оманливе сонечко, яке світить, але поки що не гріє, може запросто змінити дощ або ж і гроза, а їх - навіть хуртовини, снігопади, ожеледь. А тому ймовірність застуди не спадає, а навпаки зростає.

Про імунітет

Імунна система захищає наш організм від негативного впливу вірусів і бактерій. Це своєрідний щит, який перешкоджає розвит­ку хвороб, і якщо цей щит ослаблений, то проблеми зі здоров’ям відразу дадуть про себе знати.

Саме навесні наша імунна система сильно здає свої позиції, адже за зиму організм людини встигає витратити накопичені влітку вітаміни. Позначається на нашому здоров’ї і брак сонячного світла, і постійні депресії, і підвищення кількості алергенів. А про неправильне харчування і погану екологічну обстановку і говорити не варто. В результаті нас все частіше починають переслідувати застуди, герпеси, дерматити, захворювання органів шлунково-кишкового тракту і т. д. А ще разом із цим всім дуже часто погіршується стан шкіри, нігтів і волосся. Загалом, навесні всі ознаки ослабленого імунітету прямо розквітають і призводять до закономірних простуд, причому щорічних. Про загострення хвороб на тлі весняного авітамінозу, мабуть, і нагадувати зайве.

Медики застерігають: гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) – не дріб’язкова хвороба, не просто нежить і кашель. Вона небезпечна можливими ускладненнями: запаленням легень, міокардитом, менінгітом, енцефалітом, поліневритом тощо.

Як же запобігти вірусним інфекціям? Почати укріплювати імунітет! Насамперед це: заняття фізкультурою, дозовані фізичні навантаження, водні процедури, масаж, прогулянки на свіжому повітрі, позитивні емоції, яскраві враження, улюблені заняття (хобі). Якщо ви відчуваєте, що час укріпити імунітет, слід урізноманітнити свій раціон і на якийсь час відмовитися від монодієт. Справа в тому, що для повноцінної роботи імунної системи потрібно безліч вітамінів і мікроелементів. Перш за все, зверніть увагу на антиоксиданти: це вітаміни С, Е і А. Вони нейтралізують вільні радикали, чим полегшують роботу імунної системи. Перерахованими вітамінами багаті цитрусові, морква, печінка, рослинні масла.

Збалансоване харчування

Надто важливим є повноцінне збалансоване харчування. Вираженою антиоксидантною дією володіють флавоноїди. Ці рослинні речовини не лише справляються з вільними радикалами, але і володіють протираковою дією. Найбільш багаті флавоноїдами боби, томати, волоські горіхи.

Мінеральні речовини – ще один компонент здорового імунітету, їх можна почерпнути із зелених овочів та фруктів: листового салату, капусти, брокколі, спаржі.

Не слід забувати і про мікроелементи: особливо важливі цинк і селен. Цинк допомагає в загоєнні ран, відновленні сил, служить важливим фактором для синтезу речовин імунного захисту. Джерелами цинку служать морепродукти, м’ясо, горіхи, яйця, сир і зернові.

Селен – один з найвідоміших антиоксидантів. Відомо, що селен гальмує процеси старіння, дозволяє зберегти бадьорість духу і здоровий імунітет. Кращі джерела селену – печінка, морепродукти, нирки, цільнозерновий хліб, різні злаки.

Якщо дотримуватись збалансованого харчування проблематично - існує багато аптечних вітамінно-мінеральних комплексів. Проте, не дивлячись на великий вибір таких препаратів, народні рецепти для підтримки імунітету і сьогодні залишаються популярним і дієвим способом профілактики.

Народні рецепти

Наприклад, завдяки високому вмісту вітаміну С, звичайна шипшина визнана одним з найкращих засобів для підтримки імунітету. Подрібніть дві столові ложки сухих плодів шипшини, залийте 0,5 л води, кип’ятіть 15 хвилин на слабкому вогні. Настоюйте протягом ночі. Пийте, як чай, можна додати мед або Кагор. А ось і ще простий рецепт для укріплення організму: візьміть по 1 столовій ложці родзинок без кісточок, волоських горіхів і кураги, подрібніть, перемішайте. Додайте 1 столову ложку меду і сік половинки лимона. Ретельно розмішайте. Коли відчуєте нездужання або перші ознаки простуди, приймайте суміш по 1 столовій ложці три рази в день. При бажанні можливо знайти безліч подібних рецептів.

Безумовно, якщо людина вже хвора, слід звернутися до лікаря. До речі, температуру, яка не перевищує 39оС, знижувати недоцільно, навіть шкідливо. Це може значно затягти процес одужання, призвести до поширення вірусної інфекції й виникнення різних ускладнень.

Тож не втрачайте пильність, адже весняним застудним недугам ліпше запобігти, ніж лікувати їх.

30.04.2014Методист НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області Інна Сливінська



Рівне-Ракурс №10 від 30.04.2014p. 
На головну сторінку