№657 від 22.05.2014p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Музейні гостини
Уже не перший рік в Рівненському краєзнавчому музеї відбувається традиційне фольклорно-етнографічне свято “Музейні гостини”. 17травня на свято завітали близько 300 майстрів декоративно-ужиткового мистецтва з Рівненської, Волинської, Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської, Дніпропетровської, Хмельницької, Полтавської, Кіровоградської областей та міста Київ. Відбулася виставка-продаж виробів із дерева, соломи, лози, глини, шкіри, бісеру.
Учасники свята розповіли кореспонденту газети “Рівне Ракурс” про власні творчі здобутки.
- Дуже люблю рівненське Полісся, вже третій рік приїжджаю сюди, – розповідає кіровоградський художник Юрій ГОНЧАРЕНКО. - Я народився у гомельському Поліссі, тому відчуваю потяг до цієї місцевості, якої менше торкнулася цивілізація. В експедиціях люди розповідають мені старі легенди, байки, й це спонукає створювати сюжети. Іноді чую якусь колядку, а далі міркую, яким чином втілити цей сюжет у картину. Комп’ютером не володію, телефоном користуватись не можу, телебачення не дивлюсь, жартома називаю себе “старообрядцем”. На виставці представив серію робіт, виконаних в авторській техніці – зображення з текстами фарбою, намальовані на склі. В сюжетах картин використовую елементи українського етносу, додаю тексти на старослов’янській мові. У Рівному я не вперше, у 2013 році робив тут персональну виставку картин у стилі “тамбурної вишивки”, які створював з кольорових мотузок.
- До пенсії працювала вчителем хімії та біології, а зараз займаюся “художньою гладдю”, - говорить мешканка села Верби Дубенського району Леокадія Загальська. - У нас в родині таким видом вишивки займаються жінки трьох поколінь. Це мистецтво опанували моя мати, я та донька. Моя мати Ганна Бабич за творчу діяльність навіть отримала звання заслуженого працівника республіки Польща. На виставці представлений вишитий матір’ю в 80-х роках портрет Тараса Шевченка. Вишивка гладдю - робота дуже кропітка та довготривала. Процес може займати від чотирьох місяців до року. На початку 90-х років, на прохання місцевої мерії, мені довелося вишити прапор міста Дубна. У ті часи, на зорі незалежності України, не було іншого шляху, щоб створити прапор із гербом міста. Прапор вишивала якраз до Дня Незалежності, а сама робота зайняла п’ять місяців. Щоб встигнути доводилося працювати по 12- 14 годин на день. Окрім того, вишивала хоругву для Дубенської гімназії. Власні роботи не продаю, а просто демонструю глядачу.
- За освітою я вчитель історії, але зараз навчаюся від гощанського відділення центру зайнятості на коваля, – розповідає учасник майстер-класу з ковальства Віктор Рибачок. - Колись працював сільським вчителем, але школу закрили, і я вирішив вчитися на коваля. В роботі коваля важлива не сила, а точність удару. Після закінчення навчання планую виготовляти реконструкторську зброю, обладунки та трохи займатися архітектурним ковальством – робити перила, паркани, решітки. Оскільки за фахом історик, то планую виготовляти сувенірні старовинні мечі, шаблі, сокири, якими користувалися наші пращури. Хочу зробити зброю античних, середньовічних часів, яку викорстовували в Греції, Римі, Скіфїї, в Середньовічній Європі та Київському Князівстві. Можливо, колись зроблю і самурайського меча, але це дуже складна технологія. На фестивалі ми проводимо майстер-клас з ковальства, в якому можуть брати участь навіть діти. Ковальству нас навчає відомий майстер Сергій Туруля. Його роботи виставлялися на фестивалях за кордоном та в Україні. А сам він навчався у відомого голландського коваля Хуба Сенсена.
22.05.2014 | Олексій ПОТЯНОК |
Рівне-Ракурс №10 від 22.05.2014p. На головну сторінку |