№661 від 19.06.2014p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Література
Не дарма кажуть, що Волинь - це край, який манить до себе дослідників, адже саме тут збереглися давні українські традиції. Попри те, що обласна влада не надто переймається популяризацією мальовничого краю, Волинь нерідко досліджують столичні вчені та письменники. Доробки своєї праці, що стосуються Рівненської області, 11 червня в актовій залі обласної бібліотеки презентували письменниці Катерина Липа з книгою “Твердині князів Острозьких” та Наталія Старченко з книгою “Честь, кров і риторика. Конфлікт у шляхетському середовищі Волині”. Презентацію історичної серії літератури в бібліотеці влаштувало київське видавництво “Laurus”, з яким співпрацюють обидві авторки.
Другу книгу “Честь, кров і риторика. Конфлікт у шляхетському середовищі Волині” представила її авторка викладач кафедри історії Національного університету “Києво-Могилянська академія”, кандидат історичних наук Наталія Старченко. Вона займається дослідженням шляхетських органів самоврядування в Україні 16-го сторіччя. В представленій книзі зроблений аналіз культури ворожості волинської шляхти, ритуалів і сценаріїв конфлікту, норм і відступів від них. Всупереч поширеному твердженню про шляхетську сваволю, авторка по-новому підходить до проблеми і віднаходить за рядками “кримінальних” джерел ті закони співжиття, які вводили агресію у певні рамки, робили анархію “впорядкованою”. У книзі на конкретних історичних матеріалах показані конфліктні сторони повсякдення зі своїми окремими історіями ворожості й замирення.
- Судові книги того часу - це єдине джерело, яке дісталося історикам для розгляду, – розповідає Наталія Старченко. - У Волинському воєводстві є чимало таких матеріалів. Збереглися актові книжки від 500 до 4 тисяч сторінок. Щоб дослідити одну таку книгу в архіві, треба чимало часу. До того ж в таких книжках існує чисто судова риторика, тому історику треба перевести цю кримінальну стилістику на звичайну зрозумілу мову. Уявіть собі, яку історію написали б про нас майбутні покоління, якби в спадок для них залишилися лише кримінальні справи. Отже, за межами таких матеріалів є ціле розмаїття побутових справ, які створюють повну картину людського життя. Тому і існують стереотипи, що шляхта була анархічна та войовнича, бо висновки робляться суто з кримінальних справ того часу.
Олекса ГОСТРОЗІР
19.06.2014 |
Рівне-Ракурс №10 від 19.06.2014p. На головну сторінку |