Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №666 від 24.07.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Громадська активність

Рівнянам пропонують не платити зайвих грошей за закордонні паспорти

Рівнянам пропонують не платити зайвих грошей за закордонні паспорти

Схоже, що проблемами економії наших грошей переймаються нині всі – від депутатів, які міцно (поки що) сидять у своїх кріслах і не збираються їх залишати, до громадських активістів, частина з яких має депутатський мандат, а частина хоче його отримати. З чим це пов’язано – можна лише здогадуватися. Можливо, з майбутніми виборами?

Так це, чи не так – покаже час. Але наміри зекономити наші гроші є благими, та їх можлива реалізація слугуватиме підвищенню добробуту кожної сім ї, особливо в наш нестабільний час.

Наразі йдеться про таку необхідну для мешканців Рівненщини річ, як закордонний паспорт. Чому необхідну? Та тому, що без нього нині не проживеш. Пояснення просте – роботи в нашому регіоні як за старої, так і за нової влади, у багатьох немає (за даними статистики на одне робоче місце претендує більше десяти людей). Тож мешканці регіону для того, щоб прогодувати свої сім’ї, змушені шукати заробіток за межами країни, а тому без закордонних паспортів ніяк не обійтися.

Тож народні обранці області та громадські активісти Рівного вирішили здешевити цю справу. Простіше кажучи – домогтися того, щоб рівняни платили за виготовлення закордонних паспортів лише передбачені законом 170 гривень і ні гривні більше.

Нагадаємо, на недавній сесії Рівненської обласної ради було прийнято звернення до Генпрокуратури України з приводу завищення вартості виготовлення закордонних паспортів.

“Рівненська обласна рада звертає увагу на те, що 3 та 17 грудня 2013 року Верхов­ний Суд України прийняв постанови, якими підтвердив законність вартості виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на рівні 170 гривень.

Статтею 7 Закону України від 21.01.1994 року №3857-XII “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” передбачено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення, визначаються Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію Закону України №3857-XII Кабінет Міністрів України постановою від 31 березня 1995 року №231 затвердив Правила, у пункті 10 яких наведено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта в разі тимчасового виїзду за кордон: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, окрім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Згідно зі статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 “Про державне мито” (далі - Декрет) платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

Державне мито справляється, зокрема, за видачу громадянам України паспорта для виїзду за кордон або обміну цього паспорта на території України у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (статті 2, 3 Декрету).

Таким чином, сплата встановленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов’язаних із учиненням міграційною службою дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка). Тому міграційна служба не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.

Разом із тим, управління Державної міграційної служби України в областях продовжує стягувати завищену вартість для виготовлення паспорта, включаючи додатково 87,15 грн (у разі терміновості – 174,3 грн) вартості послуг та 120 гривень вартості бланка.

Враховуючи викладене, просимо Генеральну прокуратуру України провести перевірку фактів, викладених у зверненні, та вжити заходів прокурорського реагування щодо рішень органів державної влади стосовно вартості виготовлення закордонного паспорта, які супе­речать чинному законодавству України”, - зазначається в зверненні.

Про сам документ можна було б вже й забути, якби не останні події.

Цього тижня про проб­лему нагадали громадські активісти. У вівторок вони провели протестну акцію на вулиці 16 липня в Рівному перед приміщенням управління Державної міграційної служби в Рівненській області. Активісти закликали охочих отримати закордонний паспорт відстоювати своє законне право на його одержання за чітко передбаченою законодавством вартістю (сплативши виключно 170 гривень державного мита) і не сплачувати нічим необґрунтовані та невмотивовані платежі.

Акція викликала чималий інтерес у городян. Біля намету, розгорнутого організаторами акції, зібралося чимало охочих вислухати інформацію, запропоновану активістами. За словами організаторів, перша акція – лише початок справи. Вони планують допомагати рівнянам оформлювати звернення до прокуратури щодо додаткових платежів у міграційній службі.

Відвідувачі установи, яку в народі прийнято називати ОВІРом, жваво спілкувалися з активістами, але наведені останніми аргументи сприймали не надто серйозно. Свідченням тому може слугувати те, що одразу після розмови з організаторами акції люди прямували в сусіднє приміщення, де за додаткову плату можна виготовити закордонний паспорт швидше, ніж в управлінні міграційної служби.

А як же з реакцією на звернення щодо здешевлення закордонного паспорта від Рівненської обласної ради?

Як повідомили в прес-службі установи, з Генпрокуратури відповіли, що надіслали документ на розгляд до… Державної міграційної служби.

Ну, як тут не пригадати анекдот старих радянських часів про мешканців комуналки та начальна ЖЕКу. Скаржилися-скаржилися люди на посадовця в усі інстанції, дійшло навіть до ЦК КПСС. А “спускалися” всі ці скарги безпосередньо начальнику ЖЕКа. Вирішили люди написати в ООН. Яким же було їхнє здивування, коли отримали відповідь: “На вашу скаргу в ООН відповідаю…. … Начальник ЖЕКа”.

Як буде в цій ситуації та в сучасних умовах – залежить від самих людей.

24.07.2014Ярослав Тарасенко



Рівне-Ракурс №10 від 24.07.2014p. 
На головну сторінку