№667 від 31.07.2014p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Виставка
У період складної міжнародної ситуації, неприхованої російської агресії проти України, з метою привернення уваги широкої громадськості до історичних подій сторічної давнини, 25 липня в Рівненському обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка “Перша світова війна у фотооб’єктиві”, присвячена 100-річчю від початку бойових дій. 28 липня 1914 року австро-угорська артилерія обстріляла місто Бєлград – столицю Сербії. Це і поклало початок військовому протистоянню, яке увійшло до історії як Перша світова війна. У першу світову було втягнуто 33 держави з 59 існуючих на той час із населенням 1,5 мільярда чоловік, що складало 87% населення планети. На фронтах було вбито й померло від ран 10 мільйонів чоловік, поранено і скалічено - понад 20 млн, ще близько 10 млн померло від епідемій та голоду. Українці у цій війні знаходилися по обидва боки фронту. Внаслідок розпаду Російської та Австро-Угорської імперій утворилися передумови для становлення Української соборної держави.
Виставку підготували співробітники відділу історії: керівник робочої групи Наталія Гавриш, завідувачки відділу Наталія Кожушко, Тетяна Міненко, Інна Черницька. Реконструкцію старих фото з альбомів виконав завідувач художнього відділу Віктор Луц, сканування та роздрук фото з журналів комп’ютерний оператор музею - Сауш Андрій.
- Ця виставка мала би перш за все привернути увагу тих людей, які нині розв’язують військові дії, – зауважив Директор краєзнавчого музею Олександр БУЛИГА. - Будь-яка війна - це горе, руйнування та смерть. Музей підготував фотовиставку як про всю війну, так і про перебіг подій на Волині.
Керівник робочої групи музею Наталія ГАВРИШ розповіла:
- З підпису в фотоальбомі, з фотокарток якого складається частина виставки, ми встановили, що власника альбому, лікаря, звали Микола Янсен, прізвище медсестри невідомо, але звали її Марія. У 1949 році цей альбом з напіввицвілими фотокартками було придбано фондами музею за 10 рублів. На той час було багато свідків цієї війни, але в радянський період цій темі приділялося мало уваги. Тому люди середнього покоління та особливо молодь мало що знають про цю війну навіть у контексті подій на Волині.
- Фото для виставки брали з старих військових журналів та з альбомів військових лікарів, - розповів завідувач художнього відділу Віктор Луц. - Надати фото належний вигляд було досить складно, деякі фото були вицвівшими, папір – пористий, що ускладнювало процес перезйомки та сканування. Деякі фото були дуже маленького розміру, 3 на 4 сантиметри, а на виставку ми робили великий розмір фото. Але років 10-15 тому реставрувати ці фото було б ще складніше, нинішній розвиток техніки зробив процес повернення фото з небуття більш якісним. На жаль, більшість архітектурних пам’яток - храмів, палаців, які були на Волині, були зруйновані під час першої світової війни. Саме такі фотографії дозволяють повернути інформацію про те, що ми мали до цих руйнувань. Роль фотографії в дослідженні історії дуже велика. Скажімо, коли почалася перша світова війна в Британії, був одразу створений фонд фотографії, чого в той час у нас не було.
Щоб виставку змогли відвідати учні учбових закладів Рівного, вона триватиме до жовтня.
31.07.2014 | Олексій ПОТЯНОК |
Рівне-Ракурс №10 від 31.07.2014p. На головну сторінку |