№668 від 07.08.2014p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Книга Антирекордів України
Виявляється, Україна несе загрозу Росії у вигляді… торгівельної продукції. Підписання 27 червня 2014 року економічної частини Угоди про асоціацію України і ЄС означає поступове створення з ним зони вільної торгівлі шляхом взаємного відкриття українського і європейського ринків. При цьому Угода не забороняє учасникам створювати митні союзи або зони вільної торгівлі.
Щоб захистити ринок від українського імпорту, Росія хоче скасувати преференції. Замість нульового мита буде застосовуватися єдиний митний тариф, і ввізні мита для українських товарів можуть зрости з 0 до 7-8%. Звісно, проблема надумана і це черговий привід “притиснути” Україну. По-перше, митний кордон не відміняється, походження товарів можна контролювати за сертифікатами походження, і двигун від вертольота Мі-8 можна відрізнити від двигуна Єврокоптер, як і український сир від німецького чи швейцарського. По-друге, країна може одночасно знаходитися одразу в двох зонах вільної торгівлі.
Є чимало країн, які знаходяться в двох зонах вільної торгівлі. Наприклад, Єгипет, поряд з Лівією і Суданом, знаходиться як в африканській зоні вільної торгівлі, так і у великій арабській зоні вільної торгівлі. Мексика - член Латиноамериканської асоціації інтеграції, і одночасно - Північноамериканської угоди про вільну торгівлю. Індія і Бангладеш - члени Азіатсько-Тихоокеанської торгової угоди і Південно-Азіатської зони вільної торгівлі. Ще більшим “винятком” планують стати США, якщо у них буде зона вільної торгівлі з ЄС, то у них буде членство одразу в трьох (Зонах вільної торгівлі. Сама Росія скоро буде одночасно в двох зонах вільної торгівлі, поряд з Казахстаном і Білоруссю (у планах - Вірменія і Киргизстан)). Адже з 1 січня 2015 року почне функціонування Євразійський економічний союз, і ці країни будуть як в зоні вільної торгівлі СНД, так і в ЄврАзЕС, де взагалі загальний ринок.
Росія не звертає увагу на те, що всі російські компанії, які мають торгові, економічні інтереси в Україні, отримають вигоди від більш тісних відносин між Україною та Європейським союзом. Існує близько 400 угод, які пов’язують Україну та СНД, з яких близько 40 - життєво важливі.
Залишається ще варіант, при якому українські експортери спробують ввозити товари через Білоруссю. Однак у таких випадках Росія буде захищати свій ринок і від поставок з країн-учасниць Митного союзу.
Крім того, Україна могла б мати зону вільної торгівлі з Європою і непрямим шляхом. Для цього треба вступити в Європейську асоціацію вільної торгівлі ЄАВТ, в якій зараз чотири країни - Ісландія, Норвегія, Швейцарія і Ліхтенштейн.
07.08.2014 |
Рівне-Ракурс №10 від 07.08.2014p. На головну сторінку |