Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №669 від 14.08.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Блискавиці

Гроза - це небезпечно!

Гроза - це небезпечно!

Гроза відноситься до одних з найнебезпечніших для людини природних явищ. Небезпеку під час грози спричиняє блискавка, яка є гігантським електричним розрядом між хмарами або між хмарами та землею. Особливо небезпечна вона в степовій зоні, в якій удари блискавок попадають в  усе, що хоч трохи піднімається над травою або чагарником.

Необхідно навчитися передбачати наближення грози. Якщо чутні здалека гуркоти грому і видно спалахи блискавки, то можна визначити приблизну відстань до місця грозової активності. Потрібно проміжок часу (в секундах) між спалахом блискавки і першим гуркотом грому помножити на 340 м/с (приблизна швидкість звуку в повітрі). Якщо запізнення звуку збільшується, то фронт віддаляється, якщо запізнення звуку зменшується, то грозовий фронт наближається, і тоді необхідно прийняти заходи для захисту.

Блискавка небезпечна тоді, коли за спалахом тут же звучить гуркіт грому, тобто грозова хмара знаходиться над вами, і небезпека удару блискавкою найбільш імовірна. У такому випадку краще утриматися від поїздок в ліс, поле або до водоймища, і бажано знаходитись поблизу будинку.

Перед наближенням грози потрібно позачиняти вікна, двері, кватирки, щоб уникнути протягів, вимкнути з розетки електроприлади та мобільний телефон.

Під час грози заборонено:

- користуватися мобільним телефоном, програвачем музики;

- вмикати будь-які електроприлади: телевізор, магнітофон, праску, чайник тощо;

- бігти, тому що повітря рухається за рухомим об’єктом і це притягує блискавку;

- ховатися в дупла та під дерева, особливо поодинокі;

- лягати на землю;

- знаходитися на підвищенні та відкритих незахищених місцях, поблизу металевих або сітчастих огорож, великих металевих об’єктів, вологих стін, стендів, заземлення громовідводу;

- кататись на велосипеді або на коні;

- перебувати у водоймі, тому що вода притягує на себе блискавку.

На відкритій території краще присісти в пониженому місці. Тіло повин­но мати якнайменше точок дотику із землею, бо тим самим збільшується площа взаємодії з розрядом, краще сісти, трохи нахиливши голову, щоб вона не була вище за предмети, розміщені поряд. У горах слід уникати різних виступів і підвищень.

Якщо вас двоє, троє чи більше, – не розміщуйтесь в укритті разом, а ховайтеся поодинці, бо розряд перебігає при контакті від однієї людини до іншої. Перебуваючи у сховищі, ноги тримайте вкупі, а не широко розставленими, тим самим звузите площу можливого ураження розрядом. Слід швидко позбавитись усіх металевих предметів, які є на вас чи при вас: лопати, сокири, вудочки, ножі, браслети, навіть годинники – покладіть у захищеному місці далі від себе.

Якщо ви перебуваєте вдома, то зачиніть всі вікна та двері. Під час грози розташовуйтесь подалі від електропроводки, антен, вікон, дверей. Не слід під час грози приймати ванну; утримайтеся від дзвінків по телефону.

Якщо все ж таки лихо трапилося, і людину вдарила блискавка, то потерпілому необхідно надати допомогу:

- розстебнути одяг, укласти на спину, підкласти валик із одягу під шию, щоб створити кращу прохідність шляхів дихання;

- при відсутності дихання розпочати штучне дихання способом “рот у рот” або “рот у ніс”;

- у разі зупинки серця негайно почати одночасно робити закритий масаж серця та штучне дихання;

- в будь-якому випадку треба негайно звернутись за допомогою до лікаря.

Пам’ятайте, що найбільша кількість нещасних випадків у грозу відбувається на відкритій місцевості!

14.08.2014Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Росовський В.Ф.



Рівне-Ракурс №10 від 14.08.2014p. 
На головну сторінку