Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №671 від 28.08.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Варто знати

Супутник соціальних катаклізмів та військових дій

Супутник соціальних катаклізмів та військових дій

Так сьогодні називають “хворобу брудних рук” – вірусний гепатит А. Інфекційна жовтяниця (застаріла назва “хвороба Боткіна”) виникає при проблемах з водопостачанням, водовідведенням, санітарною очисткою населених пунктів та при інших порушеннях санітарно-гігієнічних вимог і зниженні санітарної культури населення або при неможливості її дотримання.

Ще здавна вірусний гепатит А завжди супроводжував війни, голод, розрухи, землетруси, повені й інші природні та соціальні катаклізми. Враховуючи ті події, які зараз переживає наша держава, та масову міграцію до нас із східних областей, прогнозується зростання соціально-неблагополучних інфекційних захворювань, серед яких чільне місце посідає вірусний гепатит А.

Донедавна про цю інфекцію говорили дуже мало, через те, що епідемічна ситуація в Україні та області була благополучною. Проте після того, як в засобах масової інформації з’явилися повідомлення про збільшення випадків захворювань на гепатит А у Дніпропетровській області, то інтерес до цієї інфекції зріс. З’ясувалося, що на кількох вулицях Довгинцівського району міста Кривий Ріг Дніпропетровської області був зафіксований спалах вірусного гепатиту А. За останніми даними захворіло 86 осіб, із них 46 дітей. У Дніпропетровську захворюваність на вірусний гепатит А зросла вдвічі.

Протягом кількох останніх років у нашій області реєструвались поодинокі випадки вірусного гепатиту А (за І півріччя цього року – лише 5 випадків по області, що становить 0,43 на 100 тис. населення). Та все ж ця інфекція залишається дуже небезпечною та підступною, тому що наша область є ендемічною (тобто сприятливою) територією у зв’язку із високим рівнем стояння поверхневих підземних вод у північних районах, недос­татнім рівнем забезпечення централізованим водопостачанням та каналізуванням дитячих дошкільних та навчальних зак­ладів. Ще десять років назад захворюваність на вірусний гепатит А на Рівненщині складала по кілька тисяч випадків на рік та характеризувалася затяжними спалахами у сільських школах та окремих населених пунктах у більшості районів області. Тоді спеціалістами вірусологічної лабораторії неодноразово у питній колодязній воді виділявся антиген вірусного гепатиту А.

Вірусний гепатит А відноситься до найбільш розповсюджених кишкових інфекцій. Спричиняє дану інфекцію вірус, який надзвичайно стійкий у зовнішньому середовищі. Передача інфекції від здорової до хворої людини відбувається найчастіше водним шляхом, а також харчовим та контактно-побутовим (через брудні руки).

У нашій країні діагностика вірусних гепатитів найчастіше базується на клінічному виявленні класичної жовтушної форми. За даними різних авторів на 1 випадок жовтушної форми приходиться від 2 до 10 випадків безжовтушних форм. Тривалий (до 30-50 днів) інкубаційний період ще більше ускладнює діагностику гепатиту. Також цій інфекції характерне хвилеподібне протікання із періодичними підйомами через 8-10 років.

Гепатит А характеризується доброякісним циклічним перебігом, ознаками цієї хвороби є підвищення температури тіла, пожовтіння склер очей, жовтяничне забарвлення шкіри, потемніння сечі, нудота, втома, втрата апетиту, можливий біль в животі та блювота.

Профілактичні заходи, насамперед, включають в себе підвищення санітарної культури населення, забезпечення населення доброякісною питною водою та харчовими продуктами, очистку та дезінфекцію колодязів та сміттєзвалищ. Щоб не захворіти, кожному слід дотримуватися правил особистої гігієни: обов’язково мити руки перед їжею, після відвідування туалету, перед приготуванням їжі.

Воду перед питтям слід обов’язково кип’ятити. Найкраще користуватися водопровідною водою, яка піддається знезараженню. Не використовуйте для пиття та приготування їжі воду відкритих водойм. Оберігайте колодязі від можливого джерела забруднення, отвір слід щільно закривати кришкою. Дворові туалети, вигрібні ями, смітники розташовувати на відстані більше 20 метрів від джерела водопостачання. Двічі на рік слід проводити профілактичну дезінфекцію як особистих, так і громадських колодязів.

Слідкуйте за тим, щоб їжа, яку споживаєте ви та ваша сім’я, була безпечною. Пам’ятайте, що ваші руки та місце приготування їжі повинні бути чистими. Мийте руки та продукти чистою водою.

Найефективнішим способом профілактики є вакцинація проти гепатиту А, яку проводять в багатьох країнах світу. Вакцина добре переноситься, побічних ефектів практично немає, захисний ефект щеплення зберігається протягом декількох десятків років. Вакцину можна придбати через аптечну мережу, витративши власні кошти, проте ваше здоров’я цього вартує! Вакцинацію необхідно провести у кабінеті для щеплень дільничної поліклініки.

28.08.2014Головний спеціаліст епідеміологічного відділу ГУ Держсанепідслужби у Рівненській області Тетяна МамчуР



Рівне-Ракурс №10 від 28.08.2014p. 
На головну сторінку