№672 від 04.09.2014p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Поради батькам
Ось і минуло літо. На зміну спекотним дням приходить помірна ранкова прохолода. Відчувається легкий подих осені. А це значить – прощай, літня безтурботність і здрастуй, метушливе міське життя. А у батьків одвічний клопіт: як налагодити життя своєї дитини без зайвих стресів і постійного нагадування: швидше, ми не встигаємо, ти знову запізнюєшся.
Влітку більшість батьків дозволяють своїм дітям спати досхочу, не дотримуючись жодного режиму. Але, приходить 1 вересня і стреси розпочинаються з самого ранку. Гучний дзенькіт будильника, вимогливий голос мами... Це і створює нервовий настрій на весь день, вважають психологи. Тому краще розбудити дитину на 5 хвилин раніше, але лагідно. Якщо будильником, то звук його повинен бути тихий і мелодійний. А ще ліпше – мелодія із улюбленого мультика, пісня улюбленого гурту, а чи виконавця.
За декілька хвилин до пробудження бажано відкрити двері у дитячу. Нехай неголосні ранішні звуки підготують малюка до пробудження. Якщо його у цей день чекає щось хороше, нагадайте про це. Якщо не дуже ( приміром, візит до стоматолога чи складна контрольна робота), придумайте, як відволікти увагу від неприємних думок. Скажімо, запропонуйте уже вранці, що ввечері ви разом сходите у кафе на морозиво, а чи почитаєте цікаву книгу.
Уникайте різких рухів
Ми, дорослі, живемо у своєму темпі, дитина – у своєму. Якщо ваш школярик жвавий, непосидючий, ми чомусь постійно намагаємося приборкати його активність. І навпаки – коли повільний, то постійно підганяємо. Фахівці радять, як би вам не хотілося, спробуйте, пристосовуватися до темпу дитини. Хочете “пришвидшити” його, придумайте, як це можна зробити за допомогою гри, а не крику. Наприклад, позмагайтеся, хто швидше відшукає потрібний предмет, прибере у своїй кімнаті. Не сваріть дитину, що вона довго копошиться, хваліть за старанність, кмітливість.
Всі зміни у дитяче життя намагайтеся вводити поступово. Якщо дитині важко різко змінювати режим дня, не наполягайте змінити його відразу, а робіть це протягом двох-трьох тижнів, зсуваючи звичний розклад на 5-10 хвилин щоденно.
Навіть якщо дуже хочеться застосувати наказовий спосіб, робіть це з обережністю, нехай дитина приймає потрібні нам рішення самостійно.
Осінній пікнік
Влітку діти майже весь день проводять на свіжому повітрі навіть у місті. З початком навчального року ця радість швидко скорочується. Тому стежте за тим, аби дитина гуляла не менше 2,5-3 годин на день, а у вихідні намагайтеся якомога більше проводити час разом з нею на свіжому повітрі. Відпочинок на природі повинен бути активним. Не просто прогулянки за руку, а біг, стрибки, футбол, інші спортивні ігри, адже дитині потрібно багато рухатися, оскільки це важливо як для м’язів, так для головного мозку. І самі грайтеся разом з нею, а не сидіть на лавочці, вбиваючи час за читанням книжки, чи розгадування кросворда.
Загартування: розпочинати ніколи
не пізно
Не за горами й зима. А з нею приходять звичні ГРВІ та інші осінньо-зимові хвороби. Зрозуміло, що загартований організм перемагає віруси і бактерії краще, аніж ослаблений. Проте, якщо ви не встигли чи забули провести загартовуючи процедури влітку, не пізно розпочати їх зараз. Найпростіша – вечірні ванни для ніг із постійним зниженням температури води з 37 градусів до 22-20. Тривалість такої ванни 15 хвилин. Знижувати температуру варто на 0,5 градуса щовечора.
Таким чином використовують і загартовуючий душ. Контрастний, до якого так полюбляють привчати батьки хлопчиків та дівчаток, підходить далеко не всім. Часто він діє подібно стресу, тому й ефект може бути протилежний очікуваному. А щодо екстремальних процедур на кшталт обливання льодяною водою і ходіння по снігу, лікарі-педіатри вважають варварськими. І не безпідставно, оскільки часто після таких експериментів діти потрапляють у лікарню з тяжкою формою пневмонії.
(продовження - в наступному номері)
04.09.2014 | Лікар-методист обласного центру здоров’я Галина Кашпер |
Рівне-Ракурс №10 від 04.09.2014p. На головну сторінку |