№673 від 11.09.2014p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Фестиваль
500 років тому, якраз 8 вересня 1514 року, 30-тисячне об’єднане військо Великого князівства Литовського та Польського королівства, очолюване князем Костянтином Острозьким, розбило 80-тисячну армію Московського князівства. До цієї дати Форум “500-річчя перемоги під Оршею” з 6 по 8 вересня провів ряд заходів у Рівному, Острозі, Дубно, Старокостянтинові, Новоград-Волинському та Полонному.
Організатори заходів 7 вересня в Рівному ставили за мету популяризувати та підкреслити цінність видатної перемоги 500-річної давнини. Тим паче, що нинішня ситуація в Україні, цілком нагадує події, які відбувалися півтисячі років тому.
Серед заходів був круглий стіл “Українські перемоги очима митців”, на якому, окрім українських, були присутні ще й члени оргкомітету заходу з Білорусі. На алеї імені Віктора Чайки відбувся “Ярмарок майстрів”, турнір лучників, благодійна акція “Дитячий малюнок солдату”. На дитячих майстер-класах, створювали прапорці, декупаж, фото на аватарку, заплітали патріотичні косички. А згодом відбувся благодійний концерт присвячений відзначенню перемоги в битві під Оршею, під час якого, спільно з благодійною організацією “Фонд Руєвит”, відбувся збір коштів на підтримку воїнів української армії, їхню реабілітацію та лікування. У концерті взяли участь рівненські вокальні колективи, лірники, виступив і дует “Кулі”, створений під час революції на Майдані. Один з виконавців, наш земляк, уродженець Рокитнівського району, командир роти Нацгвардії Максим Перев’язко, а інший Зиновій Медюх - родом зі Стрия.
- Усі зібрані історичні матеріали ми передамо рівненському краєзнавчому музею, - розповіла директор форуму Анастасія Гайдукевич. - Крім історичних досліджень у нашому заході є проект, який може підтримати нашу українську армію. Ми звернулися до відомих геральдистів Олексія Руденка та Миколи Чмиря і вони розробили проект зміни символіки Національної гвардії України. Микола Чмир представив проект в якому форма виконана в жовто-синіх кольорах, та відповідає формі УНР 20-х років. Інший геральдист Олексій Руденко підійшов до проблеми з більш модернового боку. Ці два проекти, будуть передані на розгляд до Міністерства внутрішніх справ і сподіваємося, що якийсь із них буде прийнятий. Під час наших заходів, щоб отримати відгуки людей, обидва проекти були виставлені в центрі Рівного, а згодом займуть місце в краєзнавчому музеї.
- У відзначенні 500-річчя ми об’єднали різні види мистецтва, - продовжив куратор проекту Микола Бендюк. - Знятий нами фільм про цю історичну подію - це документ епохи. Литовці, в ці дні, теж відзначають цю подію на державному рівні, в них проходить історична реконструкція – в’їзд на коні Костянтина Острозького в тріумфальну Остру браму до Вільнюса.
- Ми так само знімаємо фільм про Оршанську битву, – прокоментував голова оргкомітету білоруського проекту “Битва під Оршею” Олександр Жучков. - Для цього шукали різні атрибути того часу – рицарські обладунки. А фіналом фільму, якраз і буде в’їзд Костянтина Острозького до Вільнюса. Окрім того, члени оргкомітету підготували листа Міністру оборони з пропозицією перейменувати Мінське суворовське військове училище в Мінський військовий коледж імені Костянтина Острозького, а також одній із бригад Білоруської Армії дати ім’я Острозького, відобразивши це на нагрудних значках і шевронах, та від імені Міністерства оборони Білорусі звернутися до уряду Білорусі з ініціативою створення Ордена Костянтина Острозького.
Організатори заходу зазначили, що приклади наших видатних перемог, закарбовані у світову історію, формують бойовий дух та піднімають патріотичну хвилю. Якраз зараз і необхідно потужно та масово популяризувати героїчні сторінки історії.
11.09.2014 | Олексій ПОТЯНОК |
Рівне-Ракурс №10 від 11.09.2014p. На головну сторінку |