Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №682 від 13.11.2014p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Будьте здорові

10 правил порятунку від осінньої застуди

Ведучі європейські імунологи і вірусологи склали список дієвих порад для всіх, хто хоче уникнути нежиті і болі в горлі в осінньо-зимовий сезон.

1. Тримайте в теплі… ніс

Одна з причин того, що ми частіше ловимо застуди восени і взимку, - охолодження нашого носа. Адже власне цей орган є головними воротами для респіраторно-вірусних інфекцій, які передаються повітряно-крапельним шляхом. При зниженні температури сповільнюється кровообіг, і до місця зустрічі з мікробами потрапляє менше імунних клітин крові, які захищають організм від “ворога”. Тому лікарі радять тримати в теплі не тільки ноги, але і ніс. Якщо він у вас мерзне в прохолодну погоду, прикрийтесь шарфом, вдихніть теплий аромат кави або чаю.

2. Рідше потискуйте руки

Це популярне вітання в сезон застуди медики радять використовувати по можливості рідше. Звичайно, безпосередньо через шкіру долонь рук вірус в наш організм не проникне, але більшість людей так чи інакше потім прикладають руки до рота, почісують ніс і очі. І таким чином зі всіма зручностями доставляють мікроби до слизових оболонок, через які у них є всі шляхи проникнути всередину.

3. Періть одяг в гарячій воді

Нерідко в цілях економії електрики ми ставимо пральну машинку на режим пониженої температури, а то і прання в холодній воді. Однак в розпал мікроб­них атак спеціалісти радять прати не нижче ніж при 40 градусах. Власне, при такій температурі гинуть мікроби, які чіпляються на одяг в громадських місцях, де кашляють і чхають.

4. Їжте менше солодкого

Щоб до осінньої хандри не додались біль в горлі і закладений ніс, намагайтесь піднімати собі настрій не тістечками і цукерками, а фруктами з високим вмістом вітамінів: яблуками, виноградом, цитрусовими.

При надлишку солодкого наші імунні клітини-фагоцити частково втрачають здатність відловлювати і знищувати мікроби.

5. Спіть не менше 8 годин

Дослідження, проведені в США, показали, що при недостачі сну порушується робота гена TLR – 9, який відповідає за імунітет. Ті, хто спить менше 7 години на добу, втричі більше піддаються ризику підчепити застуду, ніж щасливці з 8-годинним сном, попереджують вчені.

6. Дотримуйтесь правил двох сидінь

Ризик заразитися застудою або грипом різко зростає, якщо ви знаходитеся на відстані ближче двох рядів сидінь до людини, яка чхає або кашляє. Тому, знаходячись в громадському транспорті, пересідайте або відходьте в бік, радять вчені.

7. Замість серветок і антисептика - мило і вода

Найнадійніший засіб захисту – миття рук з милом і водою, обов’язково робіть це, коли повернетесь із громадських місць.

8. Промивайте ніс солоною водою

Соляний “душ” добре допомагає знижувати кількість мікробів, не дозволяючи їм закріплятися в носовій порожнині. Дякуючи цьому, вірус втрачає можливість розмножуватися і проникати всередину організму.

9. Займайтесь спортом, але без перевантажень

Помірні фізнавантаження (як фізична, так і проста ходьба або робота по дому) стимулює імунну систему. Однак вчені Університету Лафборо (Англія) вияснили, що при високоінтенсивних заняттях спортом протягом 80 хвилин значно підвищується вироблення стресових гормонів. При цьому в організмі утворюються протизапальні речовини, які пригнічують імунні реакції. В результаті знижується стійкість до простудних вірусів.

10. Поповнюйте недостачу вітаміну Д

При недостатньому рівні вітаміну Д в організмі знижується вироблення речовин, які стимулюють імунну систему. При цьому ризик підчепити простудні віруси підвищується як мінімум на третину. Ознаками дефіциту вітаміну Д можуть бути болі в суглобах, м’язові судоми, загальна слабкість. Найбагатшими джерелами цього вітаміну є печінка тріски, яйця, кисломолочні продукти.

13.11.2014Лікар-санолог ОЦЗ Валентина Копель



Рівне-Ракурс №10 від 13.11.2014p. 
На головну сторінку