№685 від 08.12.2014p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Цікаво знати
Чи знаєте ви, що є різні пояснення того, чому тягне на солодке? Смакові уподобання, стреси і гормональні зміни - це найбільш часті причини тяги до солодкого. Крім цього існують і інші чинники, які призводять до того, що людині пристрасно хочеться харчуватися шоколадками і тортиками. Сьогодні розглянемо ці чинники для того, щоб правильно визначити корінь тяги до солодкого і допомогти організму впоратися з нею.
Майже всі дієти вимагають відмови від солодкого, жирів і складних вуглеводів. В процесі дієт організм отримує тільки легку їжу, яка не приносить всіх необхідних речовин, і організм починає голодувати. Через деякий час організм починає витрачати жирові запаси, щоб хоч якось протриматися. Але в цих запасах немає глюкози, яка життєво необхідна для діяльності мозку і внутрішніх органів. Брак глюкози під час дієт стає причиною гострої тяги до солодкого під час і після дієт.
Нервове перенапруження, стресові стани
Під час нервового напруження мозок витрачає в 5-7 разів більше глюкози, ніж зазвичай. При нестачі глюкози в такому випадку можуть спостерігатися запаморочення, уповільнене мислення. Тому не проблема, якщо під час стресів ви будете їсти більше солодкого. Але, варто зазначити, що цей стан не повинен затягуватися. В іншому випадку слід щось робити зі станом хронічного стресу.
Нестача вітамінів і мікроелементів
Ця причина обумовлена дієтами, незбалансованим харчуванням і ендокринними захворюваннями, при яких знижується засвоєння деяких речовин. Вас потягне на солодке, якщо в організмі спостерігається недолік хрому, вуглецю, фосфору, триптофану. В таких випадках потрібно вживати такі продукти:
- при недоліку хрому - темний виноград, гриби, свіжа броколі, грецькі горіхи, фініки, темне м’ясо;
- при недоліку фосфору допоможуть бобові та зернові культури, морська риба, яйця;
- при нестачі вуглецю необхідні свіжі, некислі фрукти;
- при дефіциті триптофану врятує твердий сир, родзинки, печінка тріски, свіжий шпинат.
Остеохондроз
Це захворювання є однією з найчастіших причин тяги до солодкого. Проблеми з хребтом, остеохондроз можуть привести до стиснення артерій, які несуть кров до мозку.
В результаті цього мозок недотримує глюкози, про що символізує підвищене бажання з `їсти солодке.
Захворювання ШКТ
Здоровий кишечник і шлунок є гарантією повноцінного засвоєння корисних речовин. При дисбактеріозі, геморої, підвищеній кислотності, закрепах відбувається збій в роботі ШКТ, що порушує засвоєння амінокислот і мінеральних речовин.
Хвороби печінки
Чимало людей, які перенесли хворобу Боткіна, отримують тягу до солодкого на все життя. Селезінка, в якій відбуваються запальні процеси, також може зажадати солодкого.
Пивний алкоголізм
Любителі пива повинні розуміти, що невелика доза спиртного в цьому напої усе ж є. Перетравлювання спирту відбувається за участю глюкози. З цієї причини мозок і органи можуть недоотримувати глюкозу і вимагати її з продуктів в підвищеній кількості.
Вживання цукрозаміників
Дуже багато виробників стали використовувати при виробництві продуктів цукрозамінники замість цукру. В результаті людина їсть цукерки і кондитерські вироби, але не задовольняє свою потребу в глюкозі.
Діабет
Одна з самих серйозних причин любові до солодкого - це діабет 1 типу. При цьому захворюванні не виробляється в необхідній кількості інсулін, який необхідний для засвоєння глюкози. Симптомами захворювання являються: сухість в роті, сильна спрага вранці, проблеми зі шкірою у вигляді почервоніння і розтріскувань. Таким чином можна зробити головний висновок: тяга до солодкого може говорити про наявність серйозного захворювання або недоліку необхідних речовин. Іноді це може бути дуже необхідно.
08.12.2014 | Лікар-методист ОЦЗ Галина Кашпер |
Рівне-Ракурс №10 від 08.12.2014p. На головну сторінку |