Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №694 від 16.02.2015p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Що приховує кашель...

Що приховує кашель...

Затяжний кашель - симптом, до якого варто прислухатися. Найчастіше він пов’язаний з неполадками в дихальній системі. Але буває й інакше...

За рік хворіють пневмонією 200 - 250 тисяч українців. Причому в останні роки стала зростати смертність від цієї хвороби.

У холодний сезон кашель - частий супутник вірусних інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом. Уважно оціни характер кашлю. Якщо він сухий і сильний (аж до гострого болю в грудях) і супроводжується підвищенням температури, то причина, швидше за все, в ГРВІ. Частий, слабо виражений кашель, що посилюється при сміху, чханні і навіть довгих розмовах, може бути проявом фарингіту - запалення слизової оболонки глотки. Гострий бронхіт нерідко заявляє про себе вологим кашлем з мокротою і утрудненням дихання. У всіх перерахованих випадках причина кашлю - вірусні бактерії, що викликали запальний процес верхніх дихальних шляхів. Якщо не запускати хворобу, то великої загрози вона не несе.

ВОЛОГИЙ АБО СУХИЙ

При сухому кашлі допомагають полоскання відварами трав з протизапальними властивостями. Добре також пити підігріте молоко з лужними добавками (мінералкою або содою). Це допоможе перевести сухий кашель у вологий, тобто домогтися відходження мокротиння. Що стосується ліків, які пригнічують рефлекс кашлю, то їх застосовують тільки за рекомендацією лікаря, як „швидкої допомоги”. Приміром, якщо через виснажливий напад ти не можеш заснути. Якщо кашель довгий час пригнічує, дихальні шляхи не очищаються і хвороба затягується.

При вологому кашлі головне - вивести з бронхів мокротиння, що зібралося. Тут допоможуть і підігріте молоко з медом, відвар березових бруньок з соком алое, і інгаляції. Дієвими також будь-які аптечні засоби з відхаркувальним ефектом. Важливо пам’ятати: звичайний, властивий ГРВІ кашель проходить через 5-7 днів. Якщо тиждень пройшов, а кашель залишився, можливі ускладнення - це привід проконсультуватися з лікарем.

ВИКЛЮЧИТИ ПНЕВМОНІЮ

Часом недоліковані ГРВІ можуть призвести до запалення легенів-пневмонії. Її основний симптом - сухий надсадний кашель з мокротою кольору іржі. Температура тіла деякий час може залишатися нормальною або трохи підвищеною, але з кожним днем буде збільшуватись слабкість і відчуття розбитості. Людину також можуть турбувати пітливість, порушення сну, зниження апетиту. Лікується це захворювання антибіотиками, які виписує лікар. Увага: за частотою смертельних випадків пневмонія стоїть на першому місці серед всіх.

ВСЯ СПРАВА В СЕРЦІ?

Іноді кашель може бути не пов’язаний ні з ГРЗ, ні з легеневими захворюваннями. Якщо він з’являється поряд з такими симптомами, як прискорене серцебиття, відчуття нестачі повітря, біль в області грудної клітини, необхідно перевірити стан серцево - судинної системи у кардіолога. Ще одна часта ознака “серцевого” кашлю - його посилення в положенні лежачи. При важких випадках серцевої недостатності можлива поява кров’янистої мокроти. Щоб позбутися від “серцевого” кашлю, потрібно лікувати захворювання, що його викликало.

Не можна виключати і ще одну причину кашлю - алергічну реакцію. Зазвичай такий кашель з’являється раптово без супутніх симптомів інфекційного захворювання - нежиті, болю в горлі, підвищення температури. Алергеном може бути все що завгодно - пил, шерсть тварин, ліки, побутова хімія, косметика (сухі тіні, розсипчасті пудри). Головне в цьому випадку - виявити алерген і знизити до мінімуму контакт з ним.

Майте на увазі: запущений алергічний кашель може спровокувати бронхіальну астму.

ОБЕРЕЖНО: ТУБЕРКУЛЬОЗ!

Всупереч поширеній думці ця хвороба, на жаль, не пішла в минуле. За прогнозами ВООЗ, у найближчі 20 років 200 млн. людей захворіють на туберкульоз. Це дуже заразне захворювання. Мікобактерії туберкульозу передаються повітряно - крапельним шляхом. Захворювання залежить від індивідуальної чутливості до збудників та стану імунітету. Спочатку туберкульоз практично ніяк себе не проявляє. Його виявляють випадково з допомогою флюорографії (яку кожна людина зобов’язана робити один раз на рік) або туберкулінодіагностики (аналіз мокротиння та інші дослідження). Звернутися до терапевта варто, якщо вас турбує безпричинна слабкість, стомлюваність, дратівливість і постійне підвищення температури до 37,2 -37,5 ‘ С.

Дотримуйтеся рекомендацій лікаря і не забувайте про прості заходи, які допомагають полегшити перебіг хвороби. Більше пийте і стежте, щоб повітря у квартирі не було сухим.

16.02.2015Микола Юзвенко, головний лікар ОЦЗ



Рівне-Ракурс №10 від 16.02.2015p. 
На головну сторінку