№694 від 16.02.2015p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Лікарські рослини і приправи
Ніхто точно не знає, з якої глибини століть дійшли до нас відомості про незвичайні лікувальні властивості цієї рослини. Тим не менш, спробуємо розібратися, чим конкретно пояснюється популярність препаратів на основі “червоної квітки”. У першу чергу основні лікарські властивості маку обумовлені наявністю в його молочному соку різноманітних алкалоїдів (всього 26), які використовуються в медицині, як болезаспокійливі, заспокійливі і сильні снодійні засоби. Серед головних алкалоїдів широко відомі папаверин, кодеїн і, звичайно, морфін.
Ліки від страху. Мабуть, так можна назвати маковий алкалоїд морфін. Лікарі намагаються їм не зловживати, щоб пацієнт свідомо чи мимоволі не впав у залежність від препарату. Застосовується морфін головним чином, як сильне болезаспокійливе, анестезуючий (снодійне) засіб при зовнішніх і внутрішніх травматичних пошкодженнях організму, що супроводжуються сильним болем, під час хірургічних втручань, при різких болях, пов’язаних із захворюваннями внутрішніх органів, у тому числі при інфаркті міокарда. До речі, мало хто знає, що, крім цього, морфін викликає у людини зменшення негативних емоцій. Наприклад, почуття тривоги, страху, пригніченості настрою, відчуття голоду або втоми.
Всі препарати на основі снодійного маку через його отруйність і небезпеку звикання застосовують тільки за вказівкою лікаря і під його наглядом.
Папаверин призначають як протиспазматичний засіб кровоносних судин. Не дивно, що цей препарат використовується дуже широко, наприклад, при стенокардії, гіпертонії, атеросклерозі, мігрені, бронхіальній астмі, спастичних колітах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, шлунково-кишкових і ниркових коліках.
Дуже корисно використовувати свіжий сік з макових головок, наприклад, зовнішньо від укусів комарів і мошок. При ломоті в м’язах і суглобах призначають припарки головок і листя маку в якості болезаспокійливого засобу. Відвар макових квіток на молоці часто використовують у дитячій практиці при кору (для припинення висипань), кашлюку, дизентерії і проносах.
Препарати на основі маку протипоказані при пригніченні дихання, аноксемії, емфіземі легенів, бронхіальній астмі, нудоті, блювоті, алкоголізмі, серцевої недостатності, порушення функцій печінки.
16.02.2015 |
Рівне-Ракурс №10 від 16.02.2015p. На головну сторінку |