Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №696 від 02.03.2015p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс подій

Велика Комунальна Революція

Велика Комунальна Революція

Сьогодні головна увага суспільства прикута до подій на Сході, валютної лихоманки та подорожчання газу, електрики та тепла. В той же час, тихо на всіх нас насувається грандіозна комунальна революція. Всі двадцять три роки нашого незалежного життя “останнім з могікан” радянського минулого в Україні залишалась система надання комунальних послуг для населення через ЖЕКи, або ж, по-новітньому, ЖКП. Цю систему критикували усі без винятку, але й змінювати її не поспішали.

Чому, важко сказати. Однак саме зараз цей час настав. Що ж нам очікувати в самому найближчому майбутньому ми вирішили дізнатися у фахівців галузі, політиків та громадських активістів. Саме з інтерв’ю з лідером організації ГО “Рівненський громадський контроль” Дмитром Якимцем ми і вирішили розпочати вивчення цього актуального для більшості питання.

- Пане Дмитре, отже невдовзі ЖКП зникнуть, як атавізм радянських часів. Що ж прийде їм на зміну?

- Дійсно, вже підготовлений та проголосований в першому читанні відповідний закон і, впевнений, невдовзі усім мешканцям міст потрібно буде визначатися – хто і на яких умовах буде обслуговувати багатоквартирні будинки. Тут є три можливі варіанти:

По перше, це створення власниками житла ОСББ (організації співвласників багатоквартирних будинків). Ці громадські організації і візьмуть на себе функції ЖЕКів. Тобто, громадяни, створивши ОСББ і вибравши його керівництво, і будуть нести повну відповідальність за утримання будівель, де розташована їхня приватна власність (квартири). На мою думку, саме ОСББ є оптимальним варіантом в наших нинішніх умовах. Керівництво обирають самі мешканці, вони ж контролюють його роботу і слідкують за тим, аби кожна гривня мешканців була використана за призначенням і ефективно. У випадку, якщо керівництво ОСББ не справляється з цією роботою, його досить просто можна переобрати. Тобто, саме в ОСББ виконується головне правило будь-якої демократії – пряма участь народу в діяльності управляючої структури.

Другим варіантом є загальні збори мешканців. На них вони визначають скільки платити на утримання будинку, та куди ці кошти будуть витрачатися. Це теж доволі демократична форма керування будинком, хоча із багатьма “але”. Так дуже важко регулярно збирати загальні збори власників житла. Крім того не до кінця зрозуміло, хто ж персонально буде відповідати за ті чи інші види робіт. Тобто, все це буде сильно нагадувати колгосп з усіма негативними явищами, які були притаманні цьому виду господарювання.

Якщо ж мешканці будинку не створили ОСББ і не змогли забезпечити нормальну роботу зборів, то міською владою призначається управлінець, який і буде керувати будинком. На моє переконання це найгірша форма організації, бо вплинути на його діяльність власникам житла буде не легше, ніж сьогодні на начальника ЖКП. Таким чином, в цьому випадку участь громадян у керуванні будинком де вони мешкають буде мінімальна.

- Скажіть, на вашу думку як вирішувати проблему капітальних ремонтів, бо не є секретом той факт, що значна частина житлового фонду Рівного доволі стара.

- Це болюче питання. З одного боку в житлових будинках практично усі квартири приватні, і тому, в принципі, їх власники мусять дбати про підтримання будинку в належному стані, бо там розташована їх приватна власність. Однак, всім зрозуміло, що громадяни просто не в змозі за власні кошти здійснити таку кошторисну роботу, як капітальний ремонт. Бачу єдиний вихід – спільне фінансування власників квартир та міської влади. Ця робота проводиться, хоча її обсяги явно недостатні. Зрозуміло, що міський бюджет просто не може фінансувати масштабні капітальні ремонти, і тут потрібно шукати альтернативні джерела та залучати, наприклад, такі організації, як Про ООН, вони доволі активно готові вкладати кошти в проекти по енергозбереженню. Зрозуміло, що без нових підходів ми цю проблему не вирішимо.

- Пане Дмитре, я зрозумів, що ви вважаєте оптимальною схемою керування будинками ОСББ, скажіть, наскільки ваша громадська організація сприяє їх створенню?

- Саме об’єднання власників житла в ОСББ є одним з пріоритетних напрямків роботи “Громадського контролю”, і ми допомагаємо громадянам консультаціями, правовою підтримкою. Так, що всі рівняни, що хочуть створити в своєму будинку ОСББ можуть звернутися до нас за адресою : місто Рівне вулиця Словацького 4/6, офіс 263, або зателефонувати за номером 43-43-15, і наші активісти допоможуть.

02.03.2015Записав Володимир Конєв



Рівне-Ракурс №10 від 02.03.2015p. 
На головну сторінку