№698 від 16.03.2015p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
Підвищення тарифів на газ для населення – це не тільки виконання умов Міжнародного Валютного Фонду, це питання незалежності, економічної ефективності та майбутнього України. Чи варто боятись нових квитанцій на комунальні послуги та до чого призведе зростання тарифів у довгостроковій перспективі? - спробував дослідити експерт газового ринку.
Підвищення тарифів, як стимул для зростання економіки
Порівнюючи з іншими країнами Європи, вартість газу для населення в Україні рекордно низька - приблизно 87$ за тисячу кубів. Для прикладу аналогічні обсяги у сусідній Естонії обійдуться споживачам у 562$, Болгарії – 605$, Угорщині – 528$, Польщі – 576$, Молдовії 470$ , а у Греції з її глибокою економічною кризою - у 1010$.
За таких умов газодобувним компаніям економічно невигідно розвивати українські родовища та інвестувати в них кошти. Збільшивши тарифи на енергоносії до ринкових, держава одночасно стимулюватиме власну газодобувну галузь, що призведе до підвищення рівня національної безпеки, більш глибокої розробки джерел енергоносіїв, створення тисячі нових робочих місць та збільшення темпів зростання ВВП приблизно на 5%.
В інтерв’ю тижневику “Новое время” генеральний директор ПАТ “Укргазвидобування”, Сергій Костюк зізнається, що підняття цін на газ до ринкових може збільшити обсяги рівня газовидобутку вже у наступному році. У компаній з’являться власні кошти для розширення поля діяльності, а “смак грошей” приведе у галузь закордонних інвесторів.
Низькі тарифи – висока енергозалежність
Занижені ціни на газ завжди провокували неефективне споживання енергоносіїв та збільшували залежність економіки від імпорту. Впродовж усього періоду незалежності цим користувалась Росія, але українська влада так нічого і не робили, щоб злізти з “газової голки”. Тільки збільшивши тарифи на блакитне паливо, Україна зміцнить національну безпеку, зробить крок до скорочення витрат енергії та зможе побудувати ефективну сучасну економіку.
Адресні субсидії: нові підходи
Уряд вжив комплекс заходів, щоб зменшити тягар підвищення тарифів для малозабезпечених верств населення та для середнього класу.
Зокрема були розроблені нові спрощенні підходи у наданні субсидій, які дадуть змогу українцям оформлювати пільги по пошті, не відстоюючи черги в соціальних службах.
“Кожному громадянину України в конверті прийде 2 листочка паперу: це заява і декларація. І якщо людина буде вважати, що вона відповідає критеріям по отриманню субсидій, вона заповнить ці дві декларації і відправить назад в [соціальну] службу” - зазначив в інтерв’ю українським телеканалам Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк
Голова Уряду наголосив, що в нових змінах до держбюджету на компенсацію тарифів було передбачено додаткових 12,5 млрд гривень. Тобто, в сумі на субсидії держава виділяє понад 24 млрд гривен.
Не випадковим було рішення підвищити тарифи на газ сам з квітня місяця. В інтерв’ю BBC Україна, Міністр фінансів Наталія Яресько відзначає, що такий крок дає змогу населенню підготуватись до наступного опалювального сезону та вжити заходів із зменшення енергоспоживання.
16.03.2015 | Єгор Бєлінський |
Рівне-Ракурс №10 від 16.03.2015p. На головну сторінку |