![]() |
№256 від 07.09.2006p. |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Вигананяючи диявола
Одержимих, які корчаться від молитов священнослужителів, качаються по підлозі, кукурікають, деруть нігтями стіни, кричать нелюдськими голосами тощо, можна побачити не тільки у славнозвісній Почаївській Лаврі. У невеличкому селі на Рівненщині, яке знаходиться за п’ятнадцять кілометрів від обласного центру, теж проводять вичитку біснуватих...
...Маршруткою “Рівне-Рогачів” можна потрапити прямісінько до святого місця - Більовського скиту жіночого монастиря, що знаходиться у селі Рогачів. Саме тут отець Ніколай проводить вичитку біснуватих. Знаючи силу молитви священика, до Більовського скиту їдуть люди з усієї області та країни. Приїжджали навіть із Тюмені...
»Духовні ігри» - небезпечні
І хоч зовсім просто потрапити до святого місця, однак, виявляється, непросто - а подекуди й небезпечно - перебувати на самому таїнстві вичитки.
“Двері до нашого храму відкриті для всіх, однак без духовного захисту заходити на вичитку небажано - може “попустити”, - попередив отець Ніколай. - “Попустити” - означає стати жертвою духа, який виходить з одержимого. При читанні молитов біснуватий, керований “солдатом темряви”, може накинутися на людину зі слабким “духовним щитом”. Ще гірше - дух може переселитися в її тіло. “Духовні ігри” - небезпечні, - застеріг отець. Тому я після “інструкції” вже й засумнівалася - чи варто заходити в храм (“духовно озброєними” вважаються ті люди, які дотримуються всіх православних канонів, мають сильну віру, одягаються по-християнськи і обов’язково носять натільний хрестик).
Ревуть, як гієни, виють, як собаки...
Тим часом наближалося богослужіння. Вели одержимого - чоловіка, який свій погляд скеровував у нікуди.
- Він зараз спокійний. Однак, коли отець Ніколай почне читати молитви, дух який сидить в одержимому, буде бушувати, - прошептала послушниця монастиря. - Ой, чого нам лише не доводилося бачити під час вичитки! - вже голосно мовила сестра. - Одержимі навіть гавкають і кукурікають, тікають із храму, намагаються кинутися під потяг тощо. - Ось іде 15-річна сестра Марія, яка два роки тому була одержима.
- Так, була... Але, дякуючи молитвам отця Ніколая, звільнилася від цієї напасті, - підтримує розмову дівчина. - Відчула присутність “квартиранта” після того, як ночами дивилася мультики про вампірів. Коли рідні побачили, що я неадекватно себе поводжу (кричу ночами, лаюся), мене повели до отця Ніколая.
- Не повірите, але ця маленька дівчинка при вичитці кричала чоловічим голосом, лаялася, кидалася на людей, дряпалася, доки нечистий дух не вийшов із неї. Тепер Марія - наша сестра, - з гордістю мовила Світлана.
Колишня вчителька, а тепер монахиня Більовського монастиря, сестра Людмила, почувши нашу розмову, пригадала, що при вичитці в Почаївській Лаврі ще й не таке бачила: одержимі блювали жабами та гадюками, вили, як собаки, хрюкали, як свині, ревли, як гієни, кричали хриплими диявольськими голосами, випускали піну з рота...
Напад епілепсії чи справді одержимість?
Надто вже фантастично виглядають оповіді очевидців про обряд вичитки, на якому мені, на жаль, не дозволили побувати! Невже й справді люди можуть стати заручниками бісівської сили? Що ж нам на це скажуть лікарі?..
Головний лікар Рівненського обласного центру психічного здоров’я населення Ігор МИРОНЮК:
- До нас зверталися люди, яких після сеансів вичитки переслідував страх. “Біснуватість” - це прояви психозу. Адже при так званій вичитці відбувається психологічне “зараження” чужим емоційним станом, коли біснуватий уже не задовольняється власним “репертуаром”, а ще й уподібнюється побаченому. Через це й народжуються всіляки міфи про “подвиги” біснуватих. Психічно вразливим, з добре розвиненою уявою (зокрема: холерикам та меланхолікам) бажано уникати таких обрядів. А особам із розладами психіки краще звертатися до лікаря.
Рівненський психолог Олег ЛАРЕНКОВ вважає, що одержимість абсолютно не пов’язана з присутністю бісівської істоти в тілі людині. Людям, які перебувають у спільному енергетичному полі, властиво неадекватно сприймати дійсність, народжувати всілякі фантастичні історії про біснуватість, домислюючи подробиці. А хвороба неадекватних психічних станів - це вже предмет роботи психіатрів та психологів.
Існує ще одне пояснення неадекватної поведінки біснуватих у церкві - оскільки під час проповіді є багато подразників (гучне читання молитов, запах ароматичних речовин, обряди помазання тощо), у хворих наступають напади епілепсії, загострюються прояви шизофренії. Очевидці ці стани пояснюють як біснуватість.
Отже, куди звертатися за зціленням душі - до священика у Рогачів чи до психіатра? Питання лишається відкритим.
07.09.2006 | Ольга ДОЛЯ |
Рівне-Ракурс №256 від 07.09.2006p. На головну сторінку |