№701 від 06.04.2015p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Долі людські
Їх часто можна побачити біля Лебединого озера. Подружжя полюбляє там відпочивати. Він щось читає. Вона мрійливо дивиться на пару граціозних лебедів і думає: “Ось і ми з Костиком, як ця пара прекрасних птахів, завжди будемо разом. І навіть смерть нас не розлучить”.
- Ви, Тетяно Володимирівно, дуже часто не буваєте на роботі.
- Але в мене дитина хворіє. Хіба я винна?
- У всіх діти, - відказала директриса.
Ледь дочекавшись кінця навчального року, Тетяна звільнилася, назавжди полишивши школу.
Влаштувалася на роботу у соціальну службу. З людьми працювати їй подобалося. Та й графік дозволяв частіше хоч на хвилинку забігати додому, де трирічний Ігор був сам: лікарі порадили не віддавати дитину в дитсадок, а виховувати вдома.
Одного разу її викликав начальник і повідомив про новий об’єкт її опіки.
- Тетяно, ця сім’я незвичайна: старенька немічна мати і син, прикутий до інвалідного візка. Тобі буде нелегко.
- Я справлюся.
- От і добре. Ось тобі адреса. Сьогодні ж побувай у цих людей.
Двері відчинила старенька жінка у великих окулярах. Перше, що її вразило, коли переступила поріг маленької квартири на третьому поверсі багатоповерхівки, - це величезна кількість вазонів з квітами, які стояли і в передпокої, і в кімнаті, і на кухні.
- Добрий день. Я ваш соціальний працівник. Мене зовуть Тетяна Володимирівна. А можна просто Таня.
- Проходьте, будь ласка, в кімнату.
У невеличкій затишній кімнаті біля балконного вікна сидів у візку молодий чоловік. У Тетяни раптом серце від жалю шалено закалатало, ніби хотіло вирватися з грудей. Великі очі молодого чоловіка подивилися на неї якось байдуже, бліде обличчя і... зовсім сива голова.
- Це мій синок Костя, - тихо промовила старенька.
- А я - Тетяна. Будемо знайомі.
Костя промовчав.
- Ідемо до кухні, - запросила Ганна Петрівна, - я вас чаєм напою - замерзли, напевно.
На кухні було затишно, тепло, якось по-особливому приємно. Ганна Петрівна вправно накрила на стіл, і через декілька хвилин вони вже пили чай, і Таня слухала сумну оповідь.
- Костик проходив службу в “гарячій” точці, у спецвійськах. Хлопець він був фізично сильний, займався спортом з дитинства. Під час однієї операції його поранило. Куля влучила в спину. Довго лежав у шпиталі спершу в Москві, а потім у нас в місті, але лікарі зарадити нічим не могли - був уражений нерв. І мій синочок залишився інвалідом у свої двадцять два роки. Що я пережила - важко передати. Від сліз і переживань я почала втрачати зір. Боюся одного: якщо осліпну, хто буде доглядати Костика.
- А як син пережив трагедію?
- Дуже важко. Був відчай, небажання спілкуватися, навіть жити... Спасибі його друзям. Приходять, підтримують. Але ж, знаєте, у кожного свої турботи, проблеми. Що мене турбує - Костик весь у собі - став неговіркий, засмучений. Я його розумію: таке пережити. Коли дізнався випадково, що приречений бути інвалідом до кінця життя, - за одну ніч посивів.
Тетяна слухала стару жінку, і сльози мимоволі наверталися на очі.
- Ви знаєте, я буду вас просити тільки про одне: вивозьте його на прогулянку. Я не в змозі цього зробити - вже сили не ті, а ліфт у нас вже рік не працює.
Тетяна приходила до них кожного дня. Приносила продукти, допомагала Ганні Петрівні по господарству. Але головне - кожного дня у будь-яку погоду вивозила Костю на прогулянку. Спершу він дуже соромився того. Що тендітна жінка мусить поратися з візком - це нелегка справа. Тому, напевно, говорив мало, більше мовчав. Але зі всього було видно, що прогулянкам був радий.
Мало-помалу Тетяна знаходила “ключик” до нього. Розповідала хлопцю про себе, про своє дитинства у мальовничому поліському селі. Пригадувала різні кумедні випадки зі студентського життя.
- А мені не довелося закінчити навчання в університеті: забрали до війська з другого курсу - не було військової кафедри. Зараз вчуся заочно. Буду істориком. Мрію потім писати дисертацію.
- Ви, Костю, просто молодець. Будете вченим.
Їхні прогулянки ставали все довшими, бесіди - більш задушевними... Зима якось непомітно закінчилася. Весна була теплою. Одного разу Тетяна прийшла до них зі своїм сином.
- Знайомтеся. Це мій лицар Ігорьок. Хлопчик простягнув Кості маленьку долоньку.
- Будь здоров, лицарю. Мене звуть Костя.
Цього разу гуляли втрьох. Ігор бігав, збирав кульбабки і клав їх на коліна Кості. Той посміхався і дякував.
Якось Костя сказав: “Таню, давай будемо на ти. Розкажи мені про своє особисте життя”.
З чого починається любов? У них вона почалася, мабуть, вже давно. Але ніхто першим не хотів зізнаватися в цьому: “Кому я потрібний?” - думав Костя. “А чи правильно зрозуміє мене він?” - гадала Таня. Але почуття були сильніші за всі вагання. Вирішили одружитися влітку.
Коли Тетяна поїхала додому в рідне село і повідомила батьків, розповівши все, вони були у розпачі:
- Ти ще молода і береш на себе такий важкий тягар. Адже жити з інвалідом дуже тяжко: треба бути все життя для нього нянькою. Ще зустрінеш здорового.
- Я кохаю Костика і готова на все, - відказала рішуче.
Все життя вона пам’ятатиме той день, коли вони вінчалися. В церкві було багато людей - знайомих і незнайомих. Вона - у весільному вбранні, поруч він - у темно-синьому костюмі. Дивлячись на цю щасливу пару, люди плакали. “Чому вони плачуть? - думала Таня, - адже я така щаслива”.
Минають літа. Ось вже десять років вони разом. Дивлюся на них і думаю: “В чому сила кохання? Чому так часто молоді, здорові люди не вміють зберегти свої почуття?”.
06.04.2015 | Надія БІЛОУС |
Рівне-Ракурс №10 від 06.04.2015p. На головну сторінку |