Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №256 від 07.09.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Шахрайські хитрощі

»Бери все, я собі ще намалюю!»

»Бери все, я собі ще намалюю!»

Не спокушайтеся на »гроші Попандопала»

Фраза кумедного персонажа з кінофільму “Весілля в Малинівці”, який намагався “озолотити” попа грошима “власного виготовлення”, - стала крилатою. Дійсно, підробка грошових одиниць стара, як світ. Тільки-но з’явилися гроші, з’явилися й люди, які почали їх підроблювати.

У сучасному Кримінальному Кодексі України (стаття 199) за такий злочин передбачено позбавлення волі строком від трьох до семи років і від п’яти до десяти років, якщо злочин стався повторно.

- Шахраї, які підроблюють гроші, зазвичай “промишляють” у селах, зокрема, в північних районах Рівненської області, - розповідає начальник відділу кримінальної експертизи Рівненського центру криміналістичної експертизи Олег КОСТЮК. - Там лю-ди більш довірливі, великі гроші бачать нечасто. За фальшиві гроші купують речі на базарах, ними розраховуються в кафе, у магазинах, просять розміняти велику купюру тощо. Рідше намагаються обміняти в касах банків.

- Які найпоширеніші способи підробки грошей?

- За допомогою комп’ютерної техніки. Тобто, відсканували певну купюру, віддрукували на кольоровому принтері і склеїли з двох сторін. Зазвичай підробку можна побачити і “неозброєним оком”, але комп’ютерна техніка постійно розвивається, а разом із нею вдосконалюється і шахрайська “майстерність”. На початку 90-х років, коли підробки були надзвичайно поганої якості - без водяних знаків, і фарба на них швидко змивалася, їх міг розрізнити практично кожен. Нині, звичайно, роботи експертам додалося. Але й ступені захисту грошових знаків постійно вдосконалюються. До речі, підробкою грошей найчастіше займається молодь 18-20 років.

- Чи доводилося вам розкривати підпільні фальшивомонетні друкарні?

- У такій справі все відбувається за чіткою схемою: хтось друкує гроші, а хтось - розповсюджує. У Рівному та області конкретних місць, створених для друку “грошей”, не виявлено. Натомість, досить часто зустрічаються інші “фальшивки”. Підробляють усе, що тільки можливо: документи (паспорти, посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу тощо). Аферисти штампують також чорнобильські та пенсійні посвідчення, підробляють записи в трудовій книжці та багато іншого. Надзвичайно поширена підробка акцизних марок алкогольних напоїв. Так, правоохоронцями нещодавно було розкрито підпільний горілчаний цех. Проведена експертиза показала, що 98 відсотків марок - фальшиві.

- Як чинити людині, до рук якої потрапила фальшива купюра? І чи не може безневинна людина стати жертвою обставин?

- Таких випадків, коли б безневинна людина стала, як ви кажете, жертвою обставин, у нашій області не зафіксовано. Якщо до ваших рук потрапила фальшива купюра або ви розрахувалися нею, не знаючи, що вона фальшива, вам потрібно звернутися в міліцію. Ви можете написати пояснення про те, де ви взяли дану купюру, чи як вона потрапила до вас. Довести, що людина не причетна до виготовлення фальшивих грошей, не складно.

У мешканця Нетішина Хмельницької області працівники Острозького райвідділу міліції нещодавно вилучили 59 підроблених купюр номіналом 200 євро. Шахрай намагався їх збути в Острозі неподалік супермаркету, але це йому не вдалося. Також у нього вилучили паспорти громадянина Росії, України і закордонний паспорт.

У Радивилові нещодавно чоловік прийшов до філії одного з банків для того, аби поміняти стодоларову купюру. У банку йому відмовили, повідомивши, що гроші фальшиві. Чоловік не засмутився і попрямував у кафе, де й розрахувався цим “папірцем”. Поки він їв та пив, власники кафе помітили підробку і викликали міліцію. Так чоловіка зловили “на гарячому”.

07.09.2006Анна ТАРАСОВА

Дещо з історії

Ще за часів Київської Русі існував жаргон - “пекти млинці”, що означало - підроблювати гроші. Суспільство ставилося до підробок негативно: шахраям відрубували якісь частини тіла, найчастіше голову, або вливали у горло розплавлений метал. Громадянин, який повідомляв владі про злодія, який “пече млинці”, звільнявся від усіляких податків, а раб навіть отримував свободу!.. В Європі, зокрема, - в Англії, у 12 столітті фальшивомонетникам відрубували праву руку та статеві органи.



Рівне-Ракурс №10 від 07.09.2006p. 
На головну сторінку