Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №205 від 15.09.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Що ми читаємо?

Леонардо да Вінчі - найдорожчий

Від Коельо до стародруків

Мудра людина та, яка вміє читати і плавати, говорив відомий полководець Суворов. тобто повноцінна людина повинна бути грамотною та вміти виживати в екстремальних умовах. Не впевнена щодо останнього, та з першим однозначно можна погодитися. Про те, чим сьогодні зачитуються жителі нашої області, дізнавалася у спеціалістів.

За словами менеджера книжкового супермаркету “Буква” Олександра МИХАЙЛОВА, нині рівняни надають перевагу таким художнім книгам, як “Заїр” Паоло Коельо, “Код да Вінчі” Ден Брауна, “Хроніки помаранчевої революції” Данила Яневського. Крім того, й надалі не втрачає популярності Річард Бах зі своїм “Карманным справочником революции”. А за словами завідуючої відділом маркетингу Рівненської обласної державної бібліотеки Світлани СТУПНИЦЬКОЇ, у рівнян, окрім сучасних видань, не зникає інтерес до стародруків.

Мені, як журналісту, неабияк пощастило побувати у фонді стародруків Рівненської обласної державної бібліотеки й відчути атмосферу давніх книг, адже стороннім вхід сюди категорично заборонений - задля безпеки фонду. Старі книги, наче добре вистояне вино, - дуже цінні й дорогі. Може хтось і поцупити примірник-другий задля наживи!

Найцінніші книги Рівненщини

Тримаю в руках одну з найцінніших та найстаріших книг Рівненської обласної державної бібліотеки “Вибрані твори”, виданням якої займалася ще цариця Катерина Друга. Книга дуже цікава для сучасного читача: написана старослов’янською мовою і включає в себе статті про діяльність цариці, сатиру, бувальщини та небилиці. До вашої уваги: особливою цінністю фонду стародруків обласної бібліотеки є зразки древніх пам’яток Острозької Біблії, Остромитового Євангелія і славнозвісне Пересопницьке Євангеліє. А ще бачу прижиттєві видання Вальтера Скота, Віктора Гюго, Джорж Санд. Ці книги старі, пошарпані, пожовклі, пошкоджені комахами та трохи зіпсовані від впливу повітря та вологи, але... їм ціни немає!

- Якщо читач просить ознайомитися зі стародруками, ми не відмовляємо йому, але виносити книгу зі стін бібліотеки категорично заборонено, - розповідає Світлана Ступницька.

Крім стародруків, у обласній бібліотеці є не менш цінні нові книги, адже їхня ціна сягає від 200 до 700 гривень. Наприклад, книга Зінаїди Васіної “Український літопис вбрання”, яка містить інформацію про одяг нашого народу, починаючи з доби палеоліту, коштує 260 гривень. А Остромитове Євангеліє, перевидане в 1988 році, - величезна, товста і важка книга, яка належить до першодруків, коштує п’ятьсот гривень - погодьтеся, немало. Певно, що не кожний пересічний читач може собі дозволити купити таку дорогу книгу, а в бібліотеці він може користуватися нею безкоштовно.

Прокурори - рекордсмени домашніх бібліотек

Автору цих рядків стало відомо, що власником чи не найбільшої на Рівненщині домашньої бібліотеки донедавна був колишній начальник відділу прокуратури Рівненської області Аркадій ТЕНЕНБАУМ. За словами старшого викладача університету “Україна”, почесного працівника прокуратури України Олександра КОТАШЕВСЬКОГО, пану Аркадію вдалося зібрати більше шести тисяч книг. Проте, в 2000 році він, виїжджаючи на постійне місце проживання в Америку, подарував половину свого “добра” бібліотекам Рівного, а інші книги пороздавав друзям. Напевно, чемпіонська “бібліотечна” естафета Тененбаума дістанеться Коташевському. У його квартирі вже є більше трьох тисяч книг, і він постійно продовжує поповнювати свій домашній бібліотечний фонд.

- Нещодавно я придбав енциклопедію Брокгауза та Ефрона в 78 томах, але в електронному варіанті. В наш час - це дуже цінне видання! - поділився прокурор. – Хоча, прогнозують, що електронні “книги” в майбутньому повністю витиснуть традиційну книгу. Втім, це нам поки що не загрожує - паперова книгоіндустрія нині процвітає, - говорить Олександр Васильович.

Про книжкові рекорди і не тільки

На сьогоднішній день найціннішими книгами в світі є Майнтський псалтир 1457 року видання; Біблія в 3-х томах, надрукована Гутенбергом у Страсбурзі; перше видання 1471 року “Декамерона” Боккаччо; твори Шекспіра (оригінал 1623 року). А найдорожчою книгою в світі вважається “Лестерський кодекс” Леонардо да Вінчі. Він відомий ще під однією назвою – “Трактат про воду, землю й небесні справи”. Кодекс був виконаний дзеркальним шрифтом на дорогому папері з полотняною обробкою. Його ціна нині - 24 мільйони доларів.

Найбільшою бібліотекою (за кількістю примірників) на Рівненщині вважається бібліотека центру науково-технічної інформації. Друге місце в цьому переліку займає Рівненська обласна державна бібліотека. Далі йдуть бібліотеки вузів - Рівненського державного гуманітарного університету та національного університету водного господарства та природокористування.

15.09.2005Ольга ДОЛЯ



Рівне-Ракурс №10 від 15.09.2005p. 
На головну сторінку