Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №747 від 29.02.2016p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Поради спортсменам

Харчування на трассі марафонця

Харчування на трассі марафонця

Що істи перед стартом на марафонській дистанції? Раніше, перед кожною марафонської гонкою спортсмени ходили хто зі своєю баночкою смородини, хто з чорницею, хто з лимоном або журавлиною.

Звичайно краще їхати по дорозі, на власному авто, зупинитися біля ресторану на трасі і пообідати "по людськи" (ресторан по трасі Київ Одеса).

Але кому подобаються лижі, тому знадобиться спартанська дієта. Як спортсмени харчувалися раніше?

Хтось додавав в напій цукор, хтось глюкозу, купуючи її в порошках, таблетках або навіть ампулах. Потім все спростилося: стали готувати звичайний солодкий чай з лимоном.

Але особисто мені старий метод - коли харчування готуєш сам, здається і цікавіше, і продуктивніше. Дуже цікавий в якості одного з різновидів харчування на дистанції вівсяний відвар. І якщо ви приймете перед стартом чашечку цього відвару, це буде також дуже добре. Є, правда, одне "але". Не можна робити вівсяний відвар на молочній основі. В принципі, нічого страшного в цьому немає. Але на всій дистанції ви будете позбавлені можливості прийняти будь-яке інше питво: на основі журавлини, чорної смородини, лимона і т.д., оскільки у вас відбудеться згортання молочних продуктів в шлунку і буде маса неприємностей: від розладу кишечника до якихось блювотних моментів і т.д.

На відміну від вівсяного відвару, ніколи не раджу вам пити перед стартом глюкозу. Якщо ви вип'єте перед стартом чашку глюкози, деякий час гонки ви будете втрачати в швидкості - рефлекс організму буде таким, що ви підете на рівні зниженого цукру.

Обов'язково в харчуванні повинні бути присутніми солі натрію і калію. Тому, якщо ви в харчування, де у вас будуть чорна смородина, лимончик, підкинуть і відвару кураги, це буде прекрасний напій.

Про бульйоні. Я б сказав, що будь-яка жирна їжа шкідлива. І все таки. Проціджений кілька разів і підсолений курячий бульйон може бути дуже корисний під час марафонської дистанції, оскільки, потрапивши в шлунок, він буде надавати тривалий вплив на ваш організм. Це дуже непогано. Ну, що ж, спортсмен тренується, віддає багато сил, енергії. Щось додаткове, крім звичайного харчування, він повинен отримувати? Безумовно. І хоча я вище висловлював якісь негативні судження про молочні продукти, все ж дитяче молочне харчування буде надзвичайно корисно. Різні мінерально-білкові суміші, які використовують у своїй підготовці штангісти, - вони є у відкритому продажі.

Для профілактики перевантажень серця добре застосовувати спеціальні препарати, багаті калієм: наприклад, оротат калію. Правда, якщо є можливість регулярно вживати в їжу курагу, то можна обійтися і без оротата. При вже виникли перевантаженнях серця, коли на кардіограмі з'явився негативний зубець, корисно приймати японський препарат Інозіє (інозит Р) або наш Рибоксин. До речі, наш препарат кілька навіть чистіше японського і не дає таких болючих колючих відчуттів, як його японський аналог.

Полівітаміни. Їх безумовно слід вживати, особливо навесні, 3-4 горошини в день. Але не більше. Організм просто-напросто більше не прийме, і все інше буде з нього виведено з сечею.

Тут може бути багато різних методів, існує багато теорій, але сьогодні я розповім вам про одне - так званому "шведському вуглеводному ударі». У чому його суть? За чотири тижні до початку важливих для вас змагань ви повинні починати харчуватися білковою їжею і практично виключити з їжі вуглеводи. що я маю на увазі під білковою їжею? М'ясо відварне (смажене взагалі все погано), сири різні, сир, горішки (без меду), риба, яйця і так - два тижні. Сенс в тому, що ви організм обмежуєте в вуглеводах , але ж ви тренуєтеся, вони організму ох як потрібні! І ті, кажучи простою мовою, резервуари, де у вас зберігаються вуглеводи, спустошуються. Печінка, м'язи від вуглеводів звільняються.

Через два тижні ви різко змінюєте свою дієту - повністю виключаєте білки, або, у всякому разі, зводите їх вживання до самого мінімуму. Цукор, мед, тістечка, солодощі їсте вдосталь. Наприклад, в геркулесовую кашу кладете багато варення. Таким чином, в звільнені за попередні два тижні резервуари ви завантажуєте дуже багато свіжих вуглеводів. І - стартуєте. І під час гонки ці вуглеводи, потрапляючи в кров, дають вам необхідну енергію. Від лижників і марафонців, які вживали цю методику, я чув тільки позитивні відгуки. При збільшенні навантажень корисно вживання таких екзотичних продуктів рослинного світу, як китайський лимонник, женьшень, левзея - до групи допінгів вони не відносяться. Але при надмірному їх вживанні ви можете добитися дуже сильною тахікардії (частого серцебиття). Пам'ятаю, ми тренувалися у Бориса Михайловича Бистрова і робили прискорення в гору. Так я, наївшись цього лимонника, ще стоячи внизу гори, вже мав пульс 180 ударів в хвилину! Явна передозування. Тому всі ці краплі, таблетки потрібно приймати точно відповідно до тієї рецептурою, яка до них додається.

Бувають смішні випадки: пам'ятаю, на Олімпіаду в Сараєво привезли пагони китайського лимонника. Чи не зерна, які, власне, і вживають далекосхідні мисливці (вони-то і відкрили китайський лимонник, коли, по кілька діб крокуючи в тайзі, рятувалися цим засобом від голоду і втоми), а пагони, бадилля. І було, звичайно, і сумно, і смішно дивитися, як, нажувавшись цього бадилля, наші біатлоністи стріляли потім ... ну просто як очманілі. Добре, вчасно схаменулися, кинули цю справу. І єдине "золото", яке наші біатлоністи привезли звідти, це було "золото" в естафеті.

На закінчення хочу сказати, що шматок м'яса, хороші пельмені, фруктовий суп, борщ, овочева окрошка + горіхи з медом, курага, родзинки, чорнослив - ця їжа ще нічим себе не дискредитувала.

Пам'ятайте, що чим простіше, природніше буде ваше харчування, тим краще. І якщо ви, наприклад, звикли до молочної їжі і ваш організм нормально її переносить, що ж, може бути, від неї і не варто відмовлятися (але все ж поставтеся до моїх рекомендацій уважніше). Почуття гармонії, природність, ваша особиста комфортність при вживанні їжі повинні бути для вас головними критеріями.

29.02.2016"Лижні гонки"



Рівне-Ракурс №10 від 29.02.2016p. 
На головну сторінку