№749 від 14.03.2016p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#12 березня - День землевпорядника
Кінець 2015 року для ДП “Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” видався неспокійним: частину колективу збурило призначення в.о. директора підприємства людини “зі сторони” - Юрія ШЕКЕЛЯ. Водночас чимало працівників поставилися до кадрових змін в інституті спокійно - адже основним видом діяльності Юрія Васильовича в попередні роки була судова інженерно-технічна експертиза, в тому числі земельно-технічна, завданням якої є вирішення земельних спорів. “Тому досвід роботи в проблемних сегментах земельної сфери в мене досить великий, і набуті знання будуть не зайвими на новій посаді”, - вважає судовий експерт із десятирічним стажем Юрій Шекель. На його думку, першочергова вимога до керівника будь-якого підприємства - це те, який він організатор і які в нього морально-вольові якості.
- ДП “Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” виконує найскладніші та найзначніші за обсягом види землевпорядних робіт в області. Жодна організація не може конкурувати з підприємством, яке має відповідну наукову і одну з найпотужніших матеріально-технічну базу. Найчастіше інститут розробляє проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населених пунктів, щодо організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, щодо відведення земельних ділянок, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь. Наші фахівці розробляють робочі проекти рекультивації порушених земель, зняття та перенесення поверхневого (родючого) шару ґрунту, консервації деградованих та малопродуктивних угідь, поліпшення сільськогосподарських угідь, захисту земель від ерозії.
Інститут виконує проекти землеустрою, зміни цільового призначення земельних ділянок, складає технічні документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту щодо поділу та об’єднання земельних ділянок, виготовляє документи на кадастровий номер та первинну приватизацію землі. Підприємство здійснює нормативну та експертну оцінку земельних ділянок, готує та проводить земельні аукціони, виконує геодезичні та картоскладальні роботи, проводить обстеження ґрунтів, інвентаризацію земель та багато інших робіт.
- Яке надсучасне обладнання освоїв інститут?
- Для надання широкого спектру послуг в галузі землеустрою у нас є все необхідне обладнання та інструменти, автомобілі, програмне забезпечення. Для виконання кадастрових та геодезичних робіт використовуємо одночастотні та двочастотні GPS-приймачі, електронні тахеометри, нівеліри та інші інструменти. Агрохімічна лабораторія інституту акредитована ДП “Укрметртестстандарт” та має аналітичне обладнання, що відповідає Державним стандартам України та Міжнародним стандартам ISO. Для виконання робіт та надання послуг інститут застосовує спеціалізоване ліцензійне програмне забезпечення Autocad 2004, Credo DAT, АВК 5, Digitals, Leica GeoOffice та інші. Інститут забезпечений широкоформатними плоттерами, принтерами, сканерами, ксероксами та іншою технікою.
- Чому жителям Рівненщини вигідніше замовляти землевпорядні послуги саме у вас - у державного підприємства, аніж у приватних фірмах?
- Вигідніше тим, що підприємство за багато десятиріч своєї роботи створило якісний і відпрацьований механізм ефективної взаємодії замовника та виконавця, що побудований на виконанні робіт виключно за офіційними державними розцінками, зі сплатою усіх необхідних податків та зборів до бюджету, заявлені строки виконання робіт виконуються, архівні матеріали завжди можливо відновити, інформаційно-консультативний супровід замовника під час виконання робіт, аж до отримання замовником кінцевого результату, виконання широкого асортименту робіт та послуг у сфері землеустрою, як для фізичних так і юридичних осіб різної форми власності.
- Чи тісна у вас співпраця з владою, керівництвом області?
- Успішне виконання фінансового плану інституту було б неможливим без тісної співпраці підприємства із сільськими (селищними), районними і обласною радами, облдержадміністрацією та Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області. Переконливим аргументом слугує те, що у 2015 році 42 відсотки усіх робіт та послуг інституту було профінансовано за кошти бюджетів сільських рад та обласного бюджету Рівненської області.
- Ваше ставлення до скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.
- Наслідки 15-річного мораторію - очевидні й негативні, адже обмеження чи навіть позбавлення власників можливості розпоряджатися їхніми земельними ділянками насправді в багатьох випадках означає позбавлення власника більшої частини благ, які могло б принести йому здійснення права власності. Особливо тривожить те, що на сьогоднішній день в Україні створені ідеальні умови для скупки земель фактично за безцінь. Скупити землю задешево на первинному ринку для її подальшого перепродажу на вторинному зможуть, звичайно, далеко не всі. Простим людям (у тому числі вчорашньому середньому класу) це виявиться просто не по кишені. Не зможе купувати землю і переважна більшість підприємців. Скористатися прихованими в офшорних банках валютними “заначками” їм можуть банально не дозволити. І тільки “щасливі” володарі адмінресурсу зможуть отримати “пільговий” доступ до останнього стратегічного ресурсу країни - земельного. Отже, враховуючи всі ризики та не заперечуючи стратегічної необхідності лібералізації ринку землі, можна говорити про передчасність його введення з 2017 року. Це моя думка як громадянина та експерта у сфері земельних відносин.
І на завершення розмови. Колектив інституту сердечно вітає працівників та ветеранів землевпорядної служби Рівненщини із професійним святом - Днем землевпорядника. Земля - основне національне багатство країни. Від нашої відповідальної і професійної роботи сьогодні значною мірою залежить її раціональне використання, збереження для прийдешніх поколінь, надійний захист конституційних прав землевласників та орендаторів. Тож бажаємо вам міцного здоров’я, успіхів у роботі, нових творчих звершень на благо процвітання рідної України! Добра і щастя вам та вашим родинам!
14.03.2016 | Спілкувався Олесь ДУБОВИК |
Рівне-Ракурс №10 від 14.03.2016p. На головну сторінку |