№762 від 09.06.2016p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Чисте довкілля
У виробництві емальпроводу на ВП «Акватон» використовуються емалі з вмістом твердої речовини від 30 до 40%. Іншу частину складає розчинник, який випаровується під час затвердіння емалі. Як показали практичні дослідження, що проводяться на нашому підприємстві, найбільш ефективне окислення та спалювання парів розчинників забезпечується за рахунок застосування для каталітичного очищення суцільнометалевих каталізаторів фірми КАТЕК КАТАЛІЗАТОРЕН (Німеччина). Для повного очищення відпрацьованих газів цілком достатнім є використання на емальагрегаті двох каталізаторів. Саме так обладнані емальагрегати на нашому підприємстві.
Каталізатори фірми КАТЕК КАТАЛІЗАТОРЕН відрізняються високою термостабільністю (витримують перегріви до 700-750 °С), довговічні та забезпечують глибоке окислення. При виробництві емальпроводів пари розчинників при певному температурному рівні (температура спалювання парів розчинників становить 550-700 °С) потрапляють на активний шар каталізатора, окислюються, тобто під впливом кисню повітря згоряють.
Дослідження з підбору каталізаторів, які проводяться на нашому підприємстві, показали, що для знешкодження газових середовищ найбільш ефективними є суцільнометалеві каталізатори з платино-паладієвими активуючими компонентами, що обумовлено здатністю платини та паладію прискорювати найрізноманітніші реакції. За їх присутності протікають окислення, гідрування, дегідрування та інші перетворення. Тому ці каталізатори здатні працювати і в відновлювальних, і в окислювальних середовищах, що має велике значення при глибокому окисленні.
Фірмою КАТЕК КАТАЛІЗАТОРЕН проводилося дослідження глибокого окислення (85-100%) бензолу, толуолу та ксилолу. З цією метою використовувалися каталізатори з активними компонентами трьох типів: благородні метали (платина, паладій), сплави та оксидні системи. Як показали результати досліджень, каталізатори з активними компонентами благородних металів забезпечують практично повне перетворення окислюваної речовини в діоксид вуглецю, воду, азот та виключають утворення оксиду вуглецю і токсичних продуктів неповного окислення. Таким чином, при дослідженні та кількісному визначенні викидів відпрацьованих газів при виробництві емальпроводу на одному емальагрегаті потужністю 1000 тонн на рік якісний та кількісний їх вміст можна прирівняти до вихлопів газів автомобіля.
Як показала світова практика, при виробництві емальпроводу на емальагрегатах фірми МАГ з використанням суцільнометалевих каталізаторів фірми КАТЕК КАТАЛІЗАТОРЕН у відпрацьованій повітряній суміші не існує хімічних речовин у чистому вигляді. Для визначення ступеня її забруднення застосовувалися газові аналізатори, які визначають безпосередньо окремі компоненти відпрацьованих газів.
Контрольований ККД згоряння активного шару суцільнометалевого каталізатора досягає 99% і гарантує, що спалювання газової суміші розчинників становить не менше 95-96%. Це означає те, що, наприклад, якщо вміст розчинників у повітряній суміші перед каталізатором становить 2 г/м3, то після каталітичного очищення рівень забруднення вуглеводневими радикалами сягатиме 40 мг/м3. Ці каталізатори можуть працювати без заміни кілька тисяч годин. Але термічні, хімічні та механічні впливи зменшують ККД.
Дослідження, що проводяться на нашому підприємстві за допомогою універсального газоаналізатора ГАНК-4, показали, що концентрація шкідливих речовин у відпрацьованих газах становить 4х10 -6 (ррм) при роботі нового каталізатора і концентрація шкідливих речовин у відпрацьованих газах досягає 28х10 -6 (ррм) при роботі цього каталізатора через рік (1ррм =0,45х10 -5 мг/м3). Але суцільнометалеві каталізатори можуть бути реактивовані. Реактивація є хімічний процес очищення каталізатора, в результаті якого забруднена поверхня каталізатора набуває активного початкового стану. Перевірка ефективності роботи каталізатора на нашому підприємстві проводиться не менше одного разу на тиждень. Також здійснюємо моніторинг:
температури відпрацьованого повітря до і після каталізатора;
відпрацьованих газів після каталізатора на запах, колір (пар, чад);
втрати тиску через середину каталізатора (U-дифманометр).
Не менш ніж один раз на півроку проводимо моніторинг відпрацьованої газової суміші. Відомі в світі методи для безпосереднього визначення окремих компонентів газової суміші - це газохроматографія та інфрачервона спектрографія, але вони вимагають для кожного окремого виміру та його оцінки багато часу. На сьогоднішній момент існує більш точний та менш трудомісткий метод дослідження відпрацьованої газової суміші, який використовується і на нашому підприємстві, - за допомогою газоаналізатора ГАНК-4, що дозволяє проводити експрес-аналіз відпрацьованих парів повітря та гарантує точні результати навіть у зоні концентрації менше 5 мг/м3.
09.06.2016 | Вікторія НОВАК, інженер-еколог ТОВ ВП «Акватон» |
P.S. Фахівці «Акватону» завжди готові поділитися з екологами і журналістами інформацією про роботу заводу, спрямовану на захист довкілля, що дозволить уникнути прикрих випадків безпідставного обливання брудом провідного підприємства Рівненщини й України обласним Рівненським обласним центром з гідрометеорології та деякими ЗМІ.
Рівне-Ракурс №10 від 09.06.2016p. На головну сторінку |