№206 від 22.09.2005p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Справи садибні
Осінь - чи не найсприятливіша пора для садіння дерев та кущів. І якщо ви вирішили доповнити свій сад кущами смородини, порічки, аґрусу, малини, суниці або ж посадити яблуню, грушу чи персик, то не баріться. Я особисто так і зробила. А напередодні завітала туди, де вирощують найкращі в Рівненській області саджанці фруктових дерев та кущів, а саме - в закрите сільськогосподарське акціонерне товариство “Плодорозсадник”. Ведемо розмову з головою правління Миколою Свінтозельським (на фото)
- Сільськогосподарське товариство “Плодорозсадник” існує вже більше 50-ти років, а як акціонерне – з 1994 року. За цей час спеціалізацію свою не змінювало: і досі, як і раніше, ми займаємося вирощуванням посадкового матеріалу фруктових дерев, кущів смородини, малини, йошти та суниці. Крім того, в своїй власності маємо 500 голів великої рогатої худоби чорнорябої української породи. Зараз, восени, справді настав найкращий період для посадки дерев (весна короткочасна і сухіша), тому осінню ймовірність того, що дерево приживеться, набагато вища.
Всі дерева, які в нас вирощуються, є районованими, черенки для окуліровки заготовляються із власного черенкового саду. Тому, якщо дотримуватися правил посадки дерев, то ні морози, ні вітри, ні жодні інші пошкодження не завадять вирости здоровому дереву. У нас ви можете придбати одно-, дво-, трирічні саджанці смородини наступних сортів: “Пам’ять Вавілова”, “Фертоді”, “Загадка”, “Селечинська”, “Чорна перлина”, “Кентавр” та “Перун”. З числа сортів малини пропонуємо “Бальзам”, “Скромниця”, “Журавушка”, “Бабине літо”, “Одарка”, “Мар’янушка”, “Метеор” та ін. А ще садівники, звичайно, вподобають чудові сорти фруктових насаджень абрикоса “Поліський ранній”, “Київський красень”; аличі “Комета” і “Лавина”, сливи “Волошка”, “Ода” і “Тамбовську” і, звичайно, яблуні “Слава переможцям”, “Росавка”, “Айдаред”, “Зимове Плісецького”, “Аскольда”, “Папіровка”, “Пріма”, “Флоріна”, “Партан” (загалом більше 20-ти сортів), а також груші “Львівський сувенір”, “Етюд”, “Бера” (понад 10 сортів).
- Пане Миколо, розкажіть, а як правильно садити дерева?
- Формуючи свій сад, кожен садовод-аматор повинен визначитися, яку схему посадки і на якій підщепі він хоче використовувати. Якщо це насіннєва підщепа, то розміщення дерев потрібно провести на ширині 3-4 метри. Якщо ж на вегетативній підщепі – 1-2 метри в рядку. Наприклад, вегетативна яблуня на два роки раніше починає плодоносити, але догляд за нею потрібен більший.
Перед посадкою бажано визначити, на якій глибині знаходяться підгрунтові води, яка кислотність та поживність грунту. Потім не полінуватися і викопати ямки глибиною приблизно один метр у діаметрі, заправити перегноєм з розрахунку 25-30 кілограмів на одну ямку. Бажано при цьому внести мінеральні добрива та присипати зверху землею. Затим залити водою, щоб грунт краще просів, і тільки тоді саджати дерева.
За правилами розміщення, саджанці потрібно садити так, щоб вони не боялися морозів. Наприклад, кісточкові дерева потрібно посадити всередині саду, щоб їх не обдували вітри. Не так боїться морозів яблуня та груша.
Перед посадкою перш за все потрібно перевірити, чи корінь саджанця не містить пошкоджених корінців. Якщо такі є, то їх необхідно обов’язково відрізати сікатором і не допустити, щоб вони потрапили в підготовлену для посадки яму. Обов’язково простежте, щоб коренева система не була підігнута і розміщувалася паралельно грунту. Можна відразу в землю поставити кілок, щоб потім прив’язати саджанець. Садити потрібно так, щоб місце окуліровки було на висоті 5 сантиметрів над рівнем грунту.
- А як уберегти дерева від шкідників?
- Біління не тільки захищає дерева від пошкоджень зимовим сонцем і морозами. Освітлене дерево менше нагрівається, пізніше починає вегетувати, пізніше квітне, а тому його значно менше ушкоджують весняні заморозки, і, відповідно, воно дає більш щедрий урожай. Бажано у вапно додати клею, щоб не змивалося. Весною дерева треба підкормити мінеральними добривами.
Ранньою весною проводять обприскування 0,5-1-відсотковою бордоською рідиною, причому це стосується всіх дерев. Тільки так ви знищите основну масу спорів псевдоборошнисторосяних грибків, збудників найшкідливіших хвороб. Потім необхідно обробити фунгіцидами проти таких хвороб як яблуневий квіткоїд,яблунева попелиця (препарат актара), проти парші (скор), проти борошнистої роси (топаз).
Хочу ще раз попередити: закладаючи сад нестандартними саджанцями, ви затримуєте період плодоношення на 3-4 роки. А купуючи саджанці десь на трасі, дорогою до свого такого улюбленого саду, ви ризикуєте отримати великий головний біль на найближчі роки, коли “різні”, здавалося б, сорти будуть давати однакові плоди, або, ще гірше, будуть заражені раком або іншими хворобами.
- Дякую за розмову та за поради. Щасти вам!
ЗСАТ “Плодорозсадник” м.Рівне, вул. Січових Стрільців, 24. Тел. 8 (0362) 29-92-17, 29-94-07
22.09.2005 | Надія РУДИК |
Warning: require_once(/home/rakursrovnoua/public_html): Failed to open stream: No such file or directory in /home/rakursrovnoua/public_html/footer.php on line 10 Fatal error: Uncaught Error: Failed opening required '' (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php80/root/usr/share/pear') in /home/rakursrovnoua/public_html/footer.php:10 Stack trace: #0 /home/rakursrovnoua/public_html/info.php(316): include() #1 {main} thrown in /home/rakursrovnoua/public_html/footer.php on line 10 |