Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №773 від 25.08.2016p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс економiки

Маєш проект – тобі допоможе Громадський бюджет

Як повідомила Громадянська мережа ОПОРА, 18 серпня депутати Рівненської міскої ради проголосували за Громадський бюджет Рівного.

Детальніше про ідею такого бюджету розповів журналістці Олександрі Нагорній член Координаційної ради Громадянської мережі ОПОРА Андрій Токарський.

О.Н.: Що собою являє Громадський бюджет?

А.Т.: Громадський бюджет – це один із інструментів долучення мешканців до управління містом саме в частині розподілу бюджету. У Положенні передбачається, що це буде п’ять-десять відсотків бюджету розвитку. За нашою оцінкою, це може бути близько п’яти мільйонів гривень. Це частина бюджету, яка виділяється і розподілюється між авторами проектів. Оголошується конкурс, а паралельно з конкурсом проводиться інформаційно-промоційна компанія. Людям пояснюється, що таке бюджет міста, як він формується, які є періоди бюджетотворення, коли можна вплинути на бюджет, бо як бюджет уже сформовано, то ні громада, ні управління ніяких пропозицій надавати не можуть.

Загалом же метою є не просто розділити бюджет, а навчити людей бюджетотворенню.

Інша частина – розподіл коштів. Це і є той конкурс – у нас він планується 15 вересня. Встановлено час, до якого можна вносити свої пропозиції.

О.Н.: Якими можуть бути проекти?

А.Т.: Однією із найважливіших вимог до проекту – його результати мають бути загальнодоступними. Тобто, щоб результатами цього проекту міг скористатись кожен рівнянин. Наприклад, це може бути ремонт доріг, але не до приватного будинку; також не може бути заміна вікон в школі чи садочку, тому що це не є загальнодоступним.

Люди, які працюють над проектами, починають розбиратися, якими нормами керуються ті ж самі управління, щоб скласти бюджет. Ще одним важливим критерієм проекту є те, що він має дотримуватися вимог Законодавства і тих вимог, якими користується управління і міська рада. Адже реалізовує проект не той, хто його запропонував, а те управління, в обов’язках якого є діяльність, яка передбачена проектом. Якщо це дороги – то ЖКГ, якщо це культурні заходи – то, відповідно, управління культури.

Коли бюджет сформується, а всі проектні пропозиції будуть обговорені, вони йдуть на голосування. Голосування буде тривати близько трьох днів.

О.Н.: Як саме відбуватиметься голосування і хто буде голосувати?

А.Т.: Саме зараз йде обговорення, як забезпечити голосування онлайн, а також місця, де можна прийти і проголосувати звичайним паперовим бюлетенем.

Кожен, хто прийде голосувати, зможе вибрати три проекти, які йому найбільше сподобаються.

О.Н.: А як будуть поділені кошти?

А.Т.: Наприклад, якщо ми маємо в бюджеті дев’ять мільйонів, то кошти на проекти – ті, які за рейтингом здобудуть найвищі показники – будуть поділені на ці проекти і вони реалізовуватимуться в наступному бюджетному році, тобто в 2017-ому.

Це не є якийсь окремий бюджет міста, це той же локальний місцевий бюджет, але частина його буде поділена за іншим принципом. Не управління будуть визначати, що для них є пріорітетним, а громада.

Також важливою є інформаційна складова – потрібно всіх проінформувати, що є така форма роботи з громадським бюджетом, зібрати тих, кому це потенційно може бути цікавим, описати ці проекти, дати критерії, як скласти той бюджет.

Цим підвищується довіра до місцевої влади та поліпшується комунікація з управліннями, що сприятиме розвитку ініціативи громадськості.

О.Н.: А як працює така ідея Громадського бюджету в інших містах?

А.Т.: Відомо, що в інших містах часто комунальні заклади – такі як садочки, школи – велику частину цього бюджету тягнули на себе, на ті речі, які мали б фінансуватися і без Громадського бюджету. Тому ми поставили за мету обмежити коло комунальних закладів, які могли б подаватися на конкурс.

25.08.2016



Рівне-Ракурс №10 від 25.08.2016p. 
На головну сторінку